Koronawirus. Zaledwie 1571 zakażeń z ostatniej doby - to najnowsze (z 6.04) dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. W ciągu zaledwie tygodnia średnia tygodniowa liczba nowych zakażeń spadła o połowę. To dlatego, że wykonuje się trzy razy mniej testów, które przestały być darmowe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1 kwietnia w Polsce skończyła się pandemia – można by sparafrazować. Jednak koronawirus nie zniknął, dziś w kraju zmarło 77 pacjentów z COVID-19. Pandemia wygaszana jest politycznie – uważają analitycy.

Od 1 kwietnia pacjentom nie przysługują już bezpłatne testy PCR na koronawirusa, bo Narodowy Fundusz Zdrowia wstrzymał ich finansowanie. Niektóre przychodnie mają jeszcze zapasy szybkich testów antygenowych, zwanych kasetkowymi, z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Ale i te wkrótce się skończą. Pacjenci będą mogli testować się na własny koszt lub wcale. Brak dostępu do bezpłatnych testów na COVID-19 natychmiast odbił się na rządowych statystykach.

Ostatniej doby w Podlaskiem testami potwierdzono zaledwie 37 zakażeń. Dwie osoby zmarły, miały choroby współistniejące.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 5 973 557 osób, a zmarły 115 472.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem