Wojska rosyjskie nadal częściowo wycofują się z północnej części obwodu kijowskiego w kierunku granicy z Białorusią. Ukraińcy wyzwolili Hostomel i Buczę. Po wyzwoleniu Buczy odkryto ok. 300 ciał, które pochowano w zbiorowej mogile. Rosjanie przejęli kontrolę nad miastem Izium w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna w Ukrainie. 3 kwietnia, 39. dzień inwazji [NA ŻYWO]

Od początku wojny z Ukrainy do Polski przyjechało 2,461 mln osób.

„Składy paliwa w Odessie stanęły w płomieniach po tym, jak wczesnym rankiem kilka pocisków rakietowych uderzyło w port w tym mieście na południu Ukrainy. Naliczyliśmy co najmniej pięć oddzielnych punktów uderzenia po tym, jak obudziły nas duże eksplozje, które dały się odczuć w całej Odessie" – informuje brytyjski dziennikarz Richard Gaisford.

W sieci pojawiają się nowe informacje i nagrania dotyczące wybuchów w Odessie.

„Czarny dym unosi się w niebo nad Odessą po serii głośnych eksplozji, które zostały usłyszane dziś rano około godziny 6" – napisał na Twitterze dziennikarz Richard Gaisford.

„The Kyiv Independent": „Pocisk wystrzelony w Odessę był wycelowany w obiekt infrastruktury krytycznej" – powiedział zastępca szefa rady miejskiej Odessy Petro Obuchow.

Rzecznik administracji regionalnej Serhij Braczuk powiedział ukraińskiemu nadawcy publicznemu, że dziś rano uderzono w jeden z „krytycznych obiektów infrastruktury" Odessy. – Mamy nadzieję, że nie będzie ofiar – powiedział Braczuk.

Według wywiadu wojskowego Wielka Brytania zaobserwowała koncentrację rosyjskich działań powietrznych na południowym wschodzie Ukrainy, co sugeruje, że jest to część strategicznej zmiany koncentracji Moskwy na tym regionie.

Chociaż siły rosyjskie nadal mogą być zdolne do desantu na terytorium Ukrainy, Wielka Brytania uważa, że będzie to operacja coraz bardziej ryzykowna, biorąc pod uwagę czas, jaki mają obecnie siły ukraińskie, by się przygotować.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem