Prace i działania ponad 20 artystów złożą się na wystawę pt. "Gdy słońce jest nisko - cienie są długie", która zostanie otwarta w piątek (1 kwietnia) o godz. 18 w białostockiej Galerii Arsenał. To przekrojowa prezentacja sztuki białoruskiej, jej historycznego i współczesnego kontekstu, zawiłych powiązań na linii: człowiek, reżim, sztuka, historia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę (2 kwietnia) po wystawie oprowadzą sami artyści i kuratorka, a w ciągu kilku najbliższych tygodni zaplanowano sporo wydarzeń towarzyszących.

Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie'
Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie'  Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe

Galeria Arsenał. Białoruś osierocona

Na 1 kwietnia w Galerii Arsenał od dawna czeka wielu odbiorców, twórców, kuratorów. Po pierwsze - znaczenie ma tematyka wystawy. Po drugie - po kilku miesiącach zamknięcia Arsenału (odświeżano jego wnętrza) zwiedzający znów mogą wrócić do siedziby galerii. Praca nad ekspozycją trwała blisko rok, białostocka placówka realizuje ją wraz z Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku i Instytutem Goethego w Warszawie. Na wystawie zobaczyć można m.in. prace Sergeya Shabohina, Mashy Svyatogor czy Ali Savashevich, która skądinąd właśnie w Galerii Arsenał kilka miesięcy temu miała swoją pierwszą indywidualną wystawę. I która w niedzielę (3 kwietnia) poprowadzi także warsztaty rodzinne związane z najnowszą ekspozycją.

Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie', praca Mashy Svyatogor
Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie', praca Mashy Svyatogor  Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe

- Wystawa „Gdy słońce jest nisko - cienie są długie/ When The Sun Is Low - The Shadows Are Long/" od początku była pomyślana jako gest solidarności z Białorusią w walce o wolność i demokrację. Wojna w Ukrainie, będąca wynikiem inwazji Rosji, pokazuje, jak bardzo zagrożone są obecnie te wartości - mówi Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał.

Kuratorką wystawy jest Anna Karpenko. Konstruując ekspozycję, sięgnęła m.in. do tekstów białoruskiego filozofa Ihara Babkou, który opisuje Białoruś jako „królestwo ruin".

- Babkou nazwał tak Białoruś, odwołując się do zjawisk porzucenia i osierocenia, a jednocześnie bogactwa miejsca częstokroć określanego w środkach masowego przekazu mianem „terra incognita" - precyzuje Anna Karpenko i tłumaczy też symboliczny tytuł wystawy „Gdy słońce jest nisko - cienie są długie": - „Ruiny" wyznaczają granice swoistego przywrócenia każdej cywilizacji „naturze". Cienie stają się drogowskazami, które zamierzamy w różnorodny sposób interpretować i przedstawiać, doświadczając przygody z czasem odwrotu, z rozdartym i nieobecnym bytem w tle. Im dłuższe cienie, tym mniej jesteśmy w stanie dowiedzieć się o przedmiotach, które je rzucają. Wystawa prezentuje obraz historycznego i współczesnego kontekstu sztuki białoruskiej, ujawniając zawiłe powiązania między głęboko archaiczną naturą człowieka w wymiarze form społecznych, politycznych i kulturowych, a nieśmiałym pragnieniem przerwania błędnego koła represyjnych reżimów i powiązanych z nimi systemów - mówi kuratorka.

Galeria Arsenał. Ponad 20 artystów

Na wystawie zobaczymy prace i działania artystów różnych epok. Niektórych, związanych z Białorusią twórców, jeśli chodzi o rok urodzenia dzieli nawet sto lat. Wystawa pokazuje prace takich twórców jak: Alexander Adamov, Irina Anufrieva, Bazinato, Evelina Domnitch / Dmitry Gelfand, Jazep Drazdovic, Zhanna Gladko, Jan Helda , Siarhei Hudzilin, Zahar Kudin, Siarhiej Leskiec, Masha Maroz, Aliona Pazdniakova, Anton Sarokin, Ala Savashevich, Olga Sazykina, Sergey Shabohin, Jura Shust, Anna Sokolova, Masha Svyatogor, czy urodzony w Mińsku w 1893 roku Władysław Strzemiński.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (1 kwietnia) o godz. 18. Ci, którzy chcą posłuchać artystów i kuratorki, powinni koniecznie wybrać się w sobotę (2 kwietnia) o 11 na oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie. Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim i tłumaczone konsekutywnie na język polski.

Wystawa będzie czynna do 13 maja; w ciągu najbliższych tygodni towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty, oprowadzania, panele dyskusyjne, m.in. o tym, jak wybrzmiewa głos artystek z Europy Środkowo-Wschodniej w czasie wojny i protestów (m.in. z udziałem Lady Nakonechnej, Jany Shostak i Mariny Naprushkiny). Część spotkań będzie transmitowana online (program - niżej)

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny. Za projekt graficzny wystawy odpowiada Anna Nałęcka-Milach.

Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie', warsztaty linorytu z Alą Savashevich
Galeria Arsenał. Wystawa 'Gdy słońce jest nisko - cienie są długie', warsztaty linorytu z Alą Savashevich  Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe

Warsztaty, linoryt i cienie

Ekspozycji towarzyszą także wystawy rodzinne z linorytu dla dzieci (9+) i ich opiekunów. Zajęcia odbędą się w niedzielę (3 kwietnia) w godz. 11-13, a poprowadzi je białoruska artystka wizualna Ala Savashevich, doktorantka ASP w Krakowie, mieszkająca i pracująca we Wrocławiu.

Organizatorzy na warsztaty zapraszają tak: - Na krótkim kursie linorytu zanurzymy się w fascynującym i różnorodnym świecie tego rodzaju druku, który pozwala rozwijać swoją kreatywność i przekształcać pomysły w rzeczywistość. Poznamy specjalne narzędzia do stworzenia grafiki, a na końcu wykonamy własne odbitki. Krajobraz zmienia kolor i oświetlenie. Słońce wschodzi, zalewając wszystko swoim światłem. Gdy zachodzi, niebo staje się ciemne, ulice oświetlają latarnie i Księżyc. Każdy stworzy swój własny krajobraz lub jego małą część. Krajobraz, który pozostał w naszej pamięci.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, materiały zapewnia Galeria Arsenał, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Zapisy przyjmowane są poprzez formularz TU .

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenia towarzyszące:

 • 2 kwietnia (sobota), godz. 11. Oprowadzanie autorsko-kuratorskie. Spotkanie prowadzone w języku angielskim. Tłumaczenie konsekutywne na język polski;
 • 3 kwietnia (niedziela), godz. 11. Warsztaty rodzinne z Alą Savashevich w Galerii Arsenał w Białymstoku. Obowiązują zapisy;
 • 6 kwietnia (środa), godz. 18. Panel dyskusyjny: Artystki z Europy Środkowo-Wschodniej w czasach wojny. Uczestniczki: Katarzyna Hertz, Lada Nakonechna, Marina Naprushkina, Jana Shostak. Moderatorka: Anna Łazar. Spotkanie prowadzone w języku angielskim. Tłumaczenie symultaniczne na język polski. Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, A. Mickiewicza 2. Spotkanie transmitowane na żywo (Facebook);
 • 10 kwietnia (niedziela), godz. 11. Oprowadzanie w języku białoruskim, przewodniczka: Alina Wawrzeniuk;
 • 13 kwietnia - 13 maja (wtorek-niedziela), godz. 10-17. WY-twórcy, czyli bezpłatne samoobsługowe koszyki dla rodzin i przyjaciół z zestawami kreatywnych zadań pogłębiających odbiór wystawy;
 • 21 kwietnia - 13 maja. Gra edukacyjna online z wykorzystaniem platformy SEPPO. Obowiązują zapisy;
 • 23-24 kwietnia (sobota-niedziela). Międzypokoleniowe warsztaty dla młodzieży i dorosłych z Rufiną Bazlovą. Warsztaty prowadzone w języku białoruskim. Obowiązują zapisy;
 • 28 kwietnia (czwartek), godz. 18. Wykład Olgi Archipovej: Jazep Drazdovic - artysta transgresywny;
 • 7 maja (sobota), godz. 11. Partycypacyjne oprowadzania po wystawie przygotowane przez Olgę Mzelskaya, kuratorkę platformy kulturalno-artystycznej ARTONIST. Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, A. Mickiewicza 2;
 • 8 maja (niedziela), godz. 11. Oprowadzanie w polskim języku migowym, przewodniczka: Agnieszka Kołodziejczak;
 • 11 maja (środa), godz. 18. Panel dyskusyjny: Gdy głos grzęźnie w gardle: reakcje pola sztuki na wojnę i protesty polityczne z udziałem artystek i artystów, kuratorek i kuratorów z Białorusi i Ukrainy. Moderatorka: Lena Prents. Spotkanie online prowadzone w języku angielskim. Tłumaczenie symultaniczne na język polski. Spotkanie transmitowane na żywo (Facebook);
 • 13 maja (piątek). Białystok: First Station West. Całodniowe działanie składające się z serii performance'ów w przestrzeni miejskiej w wykonaniu grupy Public Movement. Kuratorka: Katarzyna Różniak.

***

Na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny. Zapisy na wydarzenia - na stronie galeria-arsenal.pl . Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie wiadomości mailowej z potwierdzeniem

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem