Koronawirus. W poniedziałek (28.03) Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej doby potwierdzono 2368 nowych zakażeń w kraju. Zmarła jedna osoba. Od dziś rząd luzuje obostrzenia covidowe. Nie trzeba już zasłaniać ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z jednym wyjątkiem - te środki ostrożności wciąż obowiązują w placówkach medycznych i aptekach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla porównania, w poniedziałek dwa tygodnie temu mieliśmy 5298 nowych zakażeń i jeden zgon osoby z koronawirusem. W szpitalach zajętych jest 5333 łóżek covidowych. Z respiratorów korzysta 328 najciężej chorych. 34,3 tys. osób przebywa na kwarantannie.

W Podlaskiem zachorowało 25 osób, nie ma informacji o żadnych zgonach.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 5 945 594 osób, a zmarło 114 829.

Od dziś w Polsce przestają obowiązywać obostrzenia związane z pandemią. Nie trzeba zasłaniać nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych: w sklepach, kawiarniach, restauracjach czy bankach. Obowiązek noszenia maseczek pozostaje jedynie w obiektach prowadzących działalność leczniczą oraz w aptekach. Tak ma być do końca kwietnia. Mimo tego rozluźnienia, resort zdrowia rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich i wszędzie tam, gdzie ciężko o dystans społeczny, np. w środkach komunikacji publicznej.

Także od dziś zostaje zniesiony obowiązek odbywania kwarantanny i izolacji domowej dla chorych i osób, które z nimi mieszkają. Oznacza to, że w przypadku otrzymania (od dziś) pozytywnego wyniku testu na COVID-19, to na zakażonym spoczywa obowiązek samoizolacji w domu. Nie będzie się nim już interesował sanepid.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem