Ukraina kontynuuje odzyskiwanie osiedli w okolicach Chersonia, odbito też miasto Husariwka. Widać odwrót rosyjskich wojsk z okolic Sum. Dziś w nocy Rosjanie ponownie ostrzelali miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim. Od początku inwazji, 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało ponad 2,3 mln osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna w Ukrainie. 28 marca, 33. dzień inwazji [NA ŻYWO]

Obrońcy Kijowa powstrzymują oddziały Federacji Rosyjskiej, które próbują przebić się przez obronę z północnego zachodu i wschodu - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. - Ukraina kontynuuje odzyskiwanie osiedli w okolicach Chersonia, odbito też miasto Husariwka. Widać odwrót rosyjskich wojsk z okolic Sum, niektóre oddziały wróciły na terytorium Rosji. Zgrupowane siły obrony miasta Kijowa odstraszają wroga, który próbuje przebić się przez obronę z północnego zachodu i wschodu i chce przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miastami" - powiedział Sztab Generalny.

Przekazuje: - Walki obronne trwają na terenach Topolske, Kamianka, Sucha Kamianka. Nasze wojska skutecznie powstrzymują marsz nieprzyjacielskich wojsk w kierunku Hulajpola i Zaporoża. W kierunku Awdijewki wojska ukraińskie odpierają szturmowe działania najeźdźców w rejonie Werknotoretskie. Operacje obronne są też kontynuowane w okolicy Wołynia i Siewierskiego. Sytuacja jest pod kontrolą.

Na południu główne wysiłki Sił Zbrojnych skupiają się na organizowaniu działań obronnych w miastach Krzywy Róg, Zaporoże i Mikołajów, utrzymanie wybrzeża morskiego, ochronę i obronę infrastruktury krytycznej.

Dla prezydenta Putina dzieci są najważniejsze. Zaopiekuje się ukraińskimi sierotami

W okolicy Doniecka i Ługańska grupa Połączonych Sił odparła 5 ataków wroga. W ciągu dnia Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły 4 samoloty, 1 śmigłowiec, 2 BSP różnych typów i 2 pociski manewrujące. Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sergiej Gajdaj przekazał: "W obwodach Ługańska i Doniecka w ciągu jednego dnia odparliśmy 5 zmasowanych ataków armii rosyjskiej - zniszczone czołgi, bojowe wozy piechoty, wrogie pojazdy. 27 marca, Siły Zbrojne wypędziły nieprzyjaciela z jednej z dzielnic Rubiżnego.

 

Rosjanie nie mogą iść naprzód, więc atakują ludność cywilną. W nocy ostrzeliwane były domy w Siewierodoniecku i Rubieżnem. Gajdaj przypomniał też w oświadczeniu o tragicznej śmierci jednego dziecka i obrażeniach drugiego.

Rosyjscy okupanci, którzy wkroczyli do Sławutycz 26 marca, opuścili miasto w niedzielę, 27 marca, powiedział burmistrz Jurij Fomiczew.

"Wykonali robotę, którą mieli do wykonania: sprawdzili miasto. Dzisiaj ją skończyli i wyjechali. Nie ma ich tutaj" - powiedział Fomiczew w wiadomości wideo na Facebooku.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły zbrojne Ukrainy strąciły cztery samoloty należące do Rosjan. Dowództwo Sił Powietrznych ukraińskiej armii poinformowało o zestrzeleniu czterech rosyjskich samolotów, jednego śmigłowca, dwóch dronów i dwóch rakiet manewrujących. W rejonie Charkowa zestrzelony miał zostać samolot myśliwsko-bombowy Su-34. W niedzielę wieczorem, na północ od Kijowa, Rosjanie mieli stracić trzy samoloty w czasie dużego ataku z powietrza na cele na Ukrainie.

Dziś rozpocznie się kolejna runda rozmów Ukraina-Rosja. Tym razem delegacje spotkają się "na żywo", za pomocą wideokonferencji. Do spotkań dojdzie w dniach 28-30 marca - poinformował w niedzielę Dawyd Arachamia, deputowany i jeden z członków ukraińskiej delegacji. Prezydent Zełenski w nocnym orędziu przekazał, że "priorytety w negocjacjach są znane". - To suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy. Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa to podstawa. Oczywiście naszym celem jest pokój i jak najszybszy powrót do normalnego życia w naszym kraju - stwierdził.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I tak trzymać, śmierć rosyjskim bandytom!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0