Trwa dwudziesty szósty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińskie władze odrzuciły ultimatum wystosowane przez wojska rosyjskie do obrońców Mariupola, żądające poddania się. W sobotę w Mariupolu Rosjanie zbombardowali szkołę artystyczną, gdzie schroniło się 400 osób. Do Polski dotarło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna w Ukrainie. 21 marca, 26. dzień inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Co najmniej sześć ofiar śmiertelnych nocnych bombardowań w Kijowie - podaje agencja AFP. Wcześniej ukraińskie Pogotowie Ratunkowe informowało o czterech zabitych po zbombardowaniu okolic centrum handlowego w dzielnicy Podół w Kijowie. Do ostrzału doszło w niedzielę około godz. 22.45. Tuż po ataku mer miasta Witalij Kliczko napisał, że płonie centrum handlowe i kilka domów. 

Poprzedniego dnia ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły jeden rosyjski samolot, cztery drony i dwa pociski manewrujące, podało dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ukraińskie wojsko zestrzeli rosyjskiego pilota, który zrzucił bombę na szkołę artystyczną w Mariupolu.

 

''W oblężonym Mariupolu rosyjski samolot zrzucił bombę na szkołę artystyczną. Ukrywali się tam ludzie. Ukrywali się przed ostrzałem, bombardowaniem. Nie było stanowisk wojskowych. Było około 400 cywilów. W większości kobiety, dzieci i osoby starsze. Nie wiemy, ilu przeżyło. Ale wiemy, że pilot, który zrzucił tę bombę, zostanie zestrzelony, ponieważ zestrzelono już prawie setki podobnych masowych morderców'' - powiedział Zełenski na nagraniu wideo opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W niedzielę Rosja zażądała, by ukraińskie oddziały w Mariupolu złożyły broń i opuściły miasto w poniedziałek rano. Ukraińskie władze odrzuciły ultimatum - informuje niemiecka agencja DPA, cytując wicepremier Ukrainy Irynę Wereszczuk.

''Nie będzie żadnej kapitulacji, nie będzie żadnego składania broni'' - powiedziała ukraińska polityk w nocy z niedzieli na poniedziałek na łamach ''Ukraińskiej Prawdy''. Wereszczuk zażądała natomiast od rosyjskiego dowództwa otworzenia korytarza humanitarnego, aby ludność cywilna mogła opuścić oblężone miasto.

Prezydent USA Joe Biden w piątek odwiedzi Warszawę, po czym w sobotę spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą - podał w niedzielę w nocy Biały Dom.

''Prezydent Biden omówi to, jak Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami i partnerami odpowiadają na kryzys humanitarny i praw człowieka stworzony przez nieusprawiedliwioną i niesprowokowaną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie'' - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Dwa wielkie mity rosyjskiej armii. Właśnie upadają

Warszawa będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. Wcześniej w środę prezydent USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestniczyć w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem