Trwa 22. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wczoraj Rosjanie zrzucili bombę na teatr dramatyczny w Mariupolu, w którym chronili się mieszkańcy. Wciąż nie wiadomo, ilu cywilów zginęło. Budynek był schronem, oznaczonym widzianym z powietrzna napisem "Dzieci".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna w Ukrainie. 17 marca, 22. dzień inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Rosji po ataku bombowym na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym ukrywały się setki cywilów.

"Pod gruzami znajdowały się kobiety z dziećmi i kobiety w ciąży'' - poinformował na Facebooku Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. Budynek teatru był oznaczony widzianym z powietrza napisem ''Dzieci''.

W środę rosyjskie samoloty zrzuciły bombę na teren Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Budynek teatru był miejscem schronienia dla setek mieszkańców Mariupola, którzy stracili domy w wyniku bombardowań i ostrzału miasta przez wojska rosyjskie. Nieznana jest liczba ofiar tego bombardowania, ale władze Mariupola podają, że  w sumie w mieście zginęło już 2,4 tys. cywilów.

''Wzywamy społeczność międzynarodową do zwiększenia sankcji na Rosję, aby powstrzymać okrucieństwa armii rosyjskiej w Ukrainie oraz do dalszego udzielania wsparcia naszemu krajowi w celu ochrony narodu ukraińskiego'' - napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

Mariupol od ponad dwóch tygodni jest oblężony i ostrzeliwany przez wojska rosyjskie. Około 350 tys. mieszkańców nie ma prądu, wody, ogrzewania i jedzenia. W środę udało się ewakuować z miasta 11 tys. osób. Również w środę Rosjanie zbombardowali teatr i budynki basenu.

Pełne kostnice w Mikołajowie, kluczowym mieście frontowym na południu Ukrainy [EL PAIS]

Mer Melitopola został uwolniony za przekazanie dziewięciu jeńców rosyjskich. Ukraina przekazała stronie rosyjskiej dziewięciu schwytanych żołnierzy, aby uwolnić Iwana Fedorowa, mera miasta Melitopol, który został porwany w zeszłym tygodniu - podała ukraińska agencja informacyjna Interfax.

Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. Z ich inicjatywy merem została tam członkini prorosyjskiej partii ''Opozycyjna Platforma - Za Życie'' radna Hałyna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by ''dostosowali się do nowej sytuacji''.

W ciągu ostatnich 24 godzin obrona powietrzna Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła 10 ''wrogich celów powietrznych''. Poinformowało o tym centrum prasowe Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Zestrzelono dwa myśliwce-bombowce Su-34, trzy myśliwce Su-34SM, trzy śmigłowce i operacyjno-taktyczny bezzałogowiec.

''Wojska okupacyjne nadal ponoszą straty. Mają poważne problemy z montażem jednostek bojowych i jednostek wsparcia. Skład osobowy przeciwnika jest zdemoralizowany, co doprowadziło do wzrostu przypadków dezercji i odmowy udziału żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w wojnie na terytorium Ukrainy'' - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Ołena Zełenska. Kiedy usłyszała, że mąż chce zostać prezydentem Ukrainy, zapytała: "Oszalałeś?"

Wołodymyr Zełenski w zdalnej przemowie do amerykańskiego Kongresu wezwał do zwiększenia pomocy dla Ukrainy. - Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko prawom człowieka, przeciwko temu, żebyśmy mogli mieć marzenia, marzenia takie, jakie macie wy - Amerykanie - mówił ukraiński prezydent. Dostał owację na stojąco.

Zdaniem służb specjalnych Putin jest jak prawo natury, nie da się go odwołać

Niedługo po przemowie Zełenskiego prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, która mówi o przekazaniu Ukrainie 800 mln dolarów na pomoc wojskową. - Putin niszczy budynki mieszkalne. To okrucieństwa wojenne. USA chcą, żeby Putin zapłacił za to najwyższą cenę - powiedział Biden.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem