Wojna na Ukrainie. W niedzielę rano Rosjanie ostrzelali poligon pod Lwowem - zaatakowali Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa. Trwa natarcie na Kijów, gdzie w nocy z soboty na niedzielę słychać było syreny alarmowe. Rosjanie zintensyfikowali naloty również na inne ukraińskie miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna na Ukrainie. Osiemnasty dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna na Ukrainie. W nocy z soboty na niedzielę zintensyfikował się ostrzał ukraińskich miast. Kyiv Independent przekazuje, że alarmy przeciwlotnicze rozbrzmiewały w Chersoniu, we Lwowie, w Kijowie, Równem, Tarnopolu, Czernihowie, Dnieprze, Czerkasach, Charkowie, Kramatorsku, Słowiańsku, Winnicy, Połtawie, Żytomierzu, Odessie, Wołyniu i Zaporożu.

Żołnierze w pobliżu Irpienia na przedmieściach Kijowa
Żołnierze w pobliżu Irpienia na przedmieściach Kijowa  Fot. Felipe Dana / AP Photo

Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa (IPSC) w obwodzie jaworowskim zostało w niedzielę rano zaatakowane przez siły rosyjskie. Zlokalizowane 30 km od Lwowa IPSC zostało utworzone w 2007 r. w celu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Regularnie gości oddziały międzynarodowe. Dokument NATO dotyczący centrum mówi, że ma ono na celu zapewnienie szkoleń z rozminowywania i bezpieczeństwa min dla żołnierzy z Ukrainy i innych państw.

Siły rosyjskie wystrzeliły co najmniej osiem pocisków w bazę szkoleniową Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim.

Jaworów, 26 km od Korczowej, zaatakowany rakietami przez Rosjan
Jaworów, 26 km od Korczowej, zaatakowany rakietami przez Rosjan  gw

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy potwierdził w niedzielę rano rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa Ukrainy. Powołując się na informacje z lwowskiej regionalnej administracji wojskowej, Sadowy powiedział, że według wstępnych danych Rosja wystrzeliła osiem pocisków. Burmistrz zaapelował również do mieszkańców, by nie publikowali zdjęć i nagrań.

Według wstępnych danych wystrzelono około 30 pocisków manewrujących w stronę Międzynarodowego Centrum Misji Pokojowych w obwodzie jaworowskim.

Początkowo podawano, że śmierć poniosło od 9 do nawet 20 osób. Po godz. 12 polskiego czasu władze obwodowe podają zaktualizowane dane o rosyjskim ostrzale. Według ich informacji zginęło tam 35 osób, 134 zostały ranne.

– Miasto Wołnowacha w obwodzie donieckim na Ukrainie zostało całkowicie zniszczone przez rosyjskie bombardowania – powiedział gubernator regionu Pawło Kyryłenko. Zniszczono miejscowy szpital, zmuszając ludzi do gromadzenia się w piwnicy, gdy miasto zajęli prorosyjscy separatyści.

NEXTA podaje, że Rosjanie zaatakowali lotnisko w Iwano-Frankowsku. Mer Iwano-Frankowska Rusłan Marcinkiw powiedział, że według wstępnych informacji wybuchy, które było słychać w niedzielę rano w mieście to efekt ataku na lotnisko. Szczegóły są ustalane.

Według komendanta policji Ołeksija Biłoszyckiego Rosjanie mieli użyć w Popasnej w obwodzie ługańskim pocisków fosforowych. To silnie trująca broń i według konwencji genewskiej nie może być używana na terenach zamieszkanych.

– Do tej pory w konflikcie zginęło ok. 1,3 tys. ukraińskich żołnierzy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W sobotę przed operą w Odessie odbył się plenerowy koncert.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem