Były tu już montowane flagi Polski czy Unii Europejskiej. Teraz na bramie białostockiego pałacu Branickich pojawiła się flaga Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z taką inicjatywą do prezydenta Białegostoku wystąpiło dwóch radnych Koalicji Obywatelskiej. Dziękują w swej interpelacji za dotychczasowe zaangażowanie - to m.in. przyjęcie dzieci z rodzinnych domów dziecka, zbiórka darów czy pomoc w organizacji transportu na Ukrainę, ale też organizacja wiecu poparcia Ukrainy i walczących Ukraińców. 

- Do prowadzonej przez miasto Białystok listy działań [na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy] chcieliśmy zgłosić pod pana rozwagę pomysł powieszenia na bramie wjazdowej pałacu Branickich flag Polski i Ukrainy, jako akcji symbolizującej solidarność z narodem ukraińskim - napisali radni Łukasz Prokorym i Marek Tyszkiewicz. 

Na bramie pałacu Branickich w Białymstoku pojawiła się wielka flaga Ukrainy
Na bramie pałacu Branickich w Białymstoku pojawiła się wielka flaga Ukrainy  Fot. Andrzej Kłopotowski

Zauważają, że wcześniejsza akcja zamontowania tu flag Unii Europejskiej – gdy politycy PiS pod wątpliwość obecność Polski we wspólnocie - miała pozytywny odbiór mieszkańców. 

Flagi Ukrainy można już dziś odnaleźć w wielu miejscach przestrzeni miejskiej Białegostoku. Są wywieszone np. przy szkołach, na Pałacyku Gościnnym. Flagę Ukrainy dzierży nawet... marszałek Józef Piłsudski z pomnika na Rynku Kościuszki. W niebiesko-żółte barwy podświetlane były również wieżowiec magistratu, Muzeum Pamięci Sybiru czy Opera i Filharmonia Podlaska. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem