Wojna na Ukrainie. W nocy z wtorku na środę (9.03) Rosjanie ostrzelali rakietami grad konwój humanitarny jadący do Mariupola i zbombardowali biuro Czerwonego Krzyża. Po dwugodzinnym ostrzale Ochtyrki są ranni i co najmniej jedna ofiara śmiertelna. Do Polski uciekło już 1,33 mln uchodźców z Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ukraina broni się już czternasty dzień.

Wojna na Ukrainie. Czternasty dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Rosjanie ostrzeliwują oblężony Mariupol na południowej Ukrainie, jednak próba ataku na inne ważne portowe miasto - Mikołajów - skończyła się fiaskiem.

Na północy Ukraińcy dalej bronią się w Charkowie, Czernihowie i Sumach. Pod Kijowem Rosjanie przegrupowują się i szykują do ataku. Ukraińcom udaje się nawet kontratakować i odbijać miejscowości na przedpolu stolicy.

W mieście Czuhujew w obwodzie charkowskim rosyjska bomba spadła na dom mieszkalny. Zginął jeden dorosły i 7-letnie dziecko. Jedna osoba została uratowana przez służby - podaje Państwowa Służba Ukrainy.

Podczas nocnej ewakuacji miasta Sumy bezpiecznie ewakuowano 5 tysięcy osób. Władze Sumy przekazały, że korytarz humanitarny, który został otwarty we wtorek, działa też w środę. Miasto jest pod rosyjskim ostrzałem. W poniedziałek z powodu nalotów okupantów zginęły 22 osoby, w tym troje dzieci.

Prezydent Ukrainy powiedział w niedzielę, że jest gotowy do bezpośrednich negocjacji z Putinem. W czwartek w tureckiej Antalyi rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow. Trzecia runda negocjacji pomiędzy obiema stronami nie przyniosła przełomu.

Ukraińska armia podała, że od początku inwazji Rosjanie stracili ok. 12 tys. żołnierzy.

Dzieci wojny

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,33 mln osób. W sumie Ukrainę opuściło już ponad 2 mln mieszkańców. Save the Children alarmuje, że aż 800 tys. z nich to dzieci, przy czym wiele przyjeżdża samodzielnie, bez opieki dorosłych.

Pentagon odrzucił propozycję Polski

Polska chciała przekazać swoje myśliwce MiG-29 Ukrainie, ale za pośrednictwem USA.

"Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego" - oświadczył we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Pentagon odrzucił propozycję Polski, by ta oddała swoje myśliwce MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych w bazie w Niemczech - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja Reuters. "Perspektywa, w której samoloty 'w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych' startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne wątpliwości dla całego sojuszu NATO" - skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby w oświadczeniu. "Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - stwierdził.

"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych logistycznych wyzwaniach, ale nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania" - przekazał Kirby w komunikacie wysłanym mediom.

Rzecznik Pentagonu dodał, że ogłoszona we wtorek przez polski MSZ oferta oddania MiG-ów Stanom Zjednoczonym, by za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie, pokazuje, jak skomplikowana jest to sprawa. Zaznaczył przy tym, że "decyzja o tym, czy przekazać posiadane przez Polskę samoloty Ukrainie, ostatecznie należy do polskiego rządu".

Mariupol. Dzieci pod gruzami

Wczesnym popołudniem na szpital położniczy w Mariupolu spadły rosyjskie bomby. Informacja na temat poszkodowanych jest ustalana. Straty są ogromne. Wiadomo, że pod gruzami się dzieci.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ataku na szpital dziecięcy w Mariupolu: "Ludzie, dzieci są pod gruzami. Okrucieństwo! Jak długo jeszcze świat będzie współwinny ignorowaniu terroru?".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem