Wojna na Ukrainie. Minął tydzień rosyjskiej inwazji, Ukraina wciąż dzielnie się broni. Prezydent Zełenski w nocnym przemówieniu: - W tydzień złamaliśmy plany wroga, które były przygotowywane latami. Ale też tej nocy władze Ukrainy potwierdziły, że rosyjskie oddziały zajęły Chersoń, uzbrojeni żołnierze weszli do ratusza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna na Ukrainie. Według ONZ z Ukrainy uciekło już ponad milion uchodźców. Ponad 500 tys. z nich schronienie znalazło w Polsce. Od początku wojny w rezultacie rosyjskich ostrzałów zginęło ponad 2 tys. Ukraińców. Rosjanie atakują cele cywilne, w tym osiedla mieszkaniowe i przedszkola. Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął już postępowanie ws. rosyjskich zbrodni. Prezydent Wołodymyr Zełenski twierdzi, że na Ukrainie zginęło już prawie 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

WOJNA NA UKRAINIE. TRWA ÓSMY DZIEŃ ROSYJSKIEJ INWAZJI [RELACJA NA ŻYWO]

Władze Ukrainy podały w czwartek nad ranem, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem. Wcześniej mówił już o tym mer Chersonia, ale władze Ukrainy nie potwierdzały informacji o przejęciu miasta przez Rosjan. Już w środę rano rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że zdobyło Chersoń, ale kilka godzin później doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odpowiedział, że strona ukraińska nadal broni tego miejsca. Chersoń jest strategicznie położony w miejscu, gdzie rzeka Dniepr wpływa do Morza Czarnego, i jest pierwszym znaczącym miastem, które wpadło w ręce Moskwy.

W nocy ze środy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podał, że jest już 9 tys. ofiar wśród rosyjskich żołnierzy. Zacytował go portal Nexta na Twitterze. W nocnym przemówieniu Zełenski podkreślał: - W tydzień złamaliśmy plany wroga, które były przygotowywane latami. Możecie w nas uderzać rakietami 10 albo 20 lat, ale my nie oddamy naszego kraju. Weszliście na naszą ziemię. My ochronimy naszą wolność i jej nie oddamy. Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy.

Zwracał się też do rosyjskich żołnierzy: - Powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć, że nie chcecie tutaj umierać.

W środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) podało, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów; 525 zostało rannych.

Wojna na Ukrainie. Odezwa Białorusinów w Polsce: Agresja na Ukrainę jest niedopuszczalną zbrodnią

Międzynarodowy Trybunał Karny: Rozpoczynamy śledztwo w sprawie Ukrainy. Ruszyło zbieranie dowodów. "Już 28 lutego poprosiłem o pozwolenie na wszczęcie śledztwa w sprawie sytuacji na Ukrainie, w oparciu o wcześniejsze wnioski wynikające z naszych wstępnych badań. Śledztwo obejmie wszystkie nowe rzekome zbrodnie, jakie podlegają jurysdykcji MTK" - przypomina w oświadczeniu prokurator Trybunału Karim Khan. "Teraz poinformowałem prezydencję MTK o mojej decyzji, by rozpocząć śledztwo natychmiast. Nasze prace związane z gromadzeniem dowodów właśnie się rozpoczęły".

Russia Ukraine War Day In Photos
Russia Ukraine War Day In Photos  Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  nie wiadomo ile to zajmie, ale dobry ruch.... jak wydadzą nakazy ścigania generałów o putina i kogos tam jeszcze .... skończa siepodróże po świecie, bo zawsze będzie groźba podróżówania+ mam nadzieję konfiskata majątków trzymanych na zachodzie przez polityków rosyjskich
  już oceniałe(a)ś
  0
  0