Wojna na Ukrainie. Sejmik podlaski zdecydował w poniedziałek (28 lutego) wieczorem o wypowiedzeniu w trybie natychmiastowym umowy o współpracy z białoruskimi obwodami grodzieńskim i brzeskim. Marszałek z PiS proponował pierwotnie, aby nie podejmowano tak radykalnego kroku. Sejmik powołał też doraźny zespół do spraw pomocy Ukraińcom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna na Ukrainie. 30-osobowy sejmik podlaski podjął decyzję o zerwaniu umowy o współpracy z białoruskimi obwodami grodzieńskim i brzeskim po tym, jak radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli „stanowisko w sprawie inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę", w którym potępili rosyjską agresję. Wyrażono w nim również solidarność z narodem ukraińskim i zadeklarowano pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. Marszałek z PiS przedłożył „łagodniejszą formę"

Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski (wspierający z reguły zarząd województwa z PiS, radny niezależny) apelował wcześniej o ostrożność co do radykalnych działań, jeśli chodzi o wypowiadanie takich umów.

Marszałek Artur Kosicki (szef białostockich struktur PiS) tłumaczył powód, dla którego jednak przedłożył „łagodniejszą formę" w odniesieniu do dalszych kontaktów z obwodami grodzieńskim i brzeskim, a więc wniósł projekt o zawieszeniu współpracy, a nie o wypowiedzeniu. Przywołał przykład samorządu województwa lubelskiego, gdzie zerwano współpracę z jednym z rosyjskich obwodów (Podlaskie nie ma podpisanych takich umów z jakimkolwiek rosyjskim obwodem), ale zawieszono tylko z jednym z obwodów na Białorusi, z którym to województwo współpracowało (w polskim rozumieniu ani na Białorusi, ani w Rosji nie ma samorządu terytorialnego).

- Pokierowałem się tym rozwiązaniem, bo jeśli jesteśmy bardziej niezdecydowani, to ja uważam, że tego typu rzeczy nie powinniśmy poddawać jednak pod demokrację, bo jeżeli tutaj są wątpliwości, to lepiej tę sytuację tonować - mówił Kosicki. I tłumaczył: - Ja uważam, że powinniśmy to zerwać. Z terytorium Białorusi ataki [na Ukrainę - red.] są prowadzone, ale jeśli radni mają wątpliwości, to w tym momencie przygotowałem na szybko projekt uchwały, który jest o wiele łagodniejszy w tej kwestii.

Radny Jarosław Dworzański (KO; były marszałek podlaski) przekonywał: - Władze Republiki Białoruś nie pozostawiły nam w tej sprawie żadnego wyboru. Nasz klub jest absolutnie za zerwaniem stosunków z Białorusią, a nie za zawieszeniem. Jeśli kiedyś sytuacja się zmieni, to wspólnie będziemy próbowali to odbudować.

Tylko radnemu Janowskiemu nie w smak

Radny PiS Romuald Łanczkowski nie krył, że „jeśli marszałek chce zmiękczyć to stanowisko", to zagłosuje jak klub KO. Dodawał: - Stanowczo opowiadam się za zerwaniem.

Spośród radnych wypowiadających się w tej sprawie również radny niezależny (wybrany z listy PiS) Krzysztof Kondraciuk opowiadał się za zerwaniem tej współpracy, jak i Cezary Cieślukowski w imieniu klubu PSL czy radny Polski 2050 Maciej Żywno i wicemarszałek z ramienia PiS Marek Olbryś.

Ostatecznie (zdalnie) głosowano za zerwaniem współpracy (wypowiedzeniem odpowiedniej dwustronnej umowy). Opowiedziało się za tym 26 radnych. Wstrzymał się od głosu radny Kondraciuk, dwóch radnych nie głosowało z przyczyn technicznych (przewodniczący klubu KO Karol Pilecki i radny Polski 2050 Maciej Żywno), a nie głosował - choć był zalogowany - hajnowski radny PSL Maciej Janowski (wywodzący się z jednego ze środowisk mniejszości białoruskiej).

Umowy o współpracy samorządu województwa podlaskiego z obwodami grodzieńskim i brzeskim zostały podpisane odpowiednio w 2017 r. i 2018 r. za czasów, kiedy pracami samorządu podlaskiego kierowała koalicja PSL - PO (marszałkiem był wtedy Jerzy Leszczyński z PSL, obecnie radny sejmiku z ramienia tego klubu). Po tym, jak Aleksander Łukaszenka sfałszował wybory prezydenckie w 2020 r., sejmik podlaski nie zdecydował się nawet na zawieszenie kontaktów z partnerskimi obwodami białoruskimi.

Sejmik podczas poniedziałkowej sesji powołał też doraźny zespół do spraw pomocy Ukraińcom, złożony z przedstawicieli wszystkich stron sejmikowej sceny politycznej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem