Wojna na Ukrainie. Zebrane w Białymstoku żywność, koce, karimaty czy leki białostocki magistrat chce jak najszybciej wysłać do Lwowa. Całodobowa zbiórka trwa w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Wojna na Ukrainie [RELACJA NA ŻYWO]

Wiceprezydent Rafał Rudnicki mówi, że białostoczanie już okazują pomoc, przynosząc tu dary.

Transport z Białegostoku do Lwowa może wyruszyć w każdej chwili, jak tylko uda się zebrać potrzebne rzeczy i zapełnić samochody. Zebrane rzeczy mają wesprzeć cywili przebywających w schronach oraz wojsko. Dlatego potrzebne jest jak największe i najszybsze zaangażowanie ze strony mieszkańców.

– Zmuszeni do szukania bezpieczeństwa w schronach lwowianie nie mają często najpotrzebniejszych rzeczy dla siebie i swoich dzieci. Zwracamy się do mieszkańców Białegostoku z prośbą, aby pomogli nam zebrać jak najwięcej darów. Im szybciej je zbierzemy, tym szybciej transport z pomocą humanitarną wyruszy do Lwowa. Liczy się czas, bo mieszkańcy Lwowa proszą i czekają na pilną pomoc – apeluje Rafał Rudnicki.

Wojna na Ukrainie. Na dworcu PKP w Białymstoku działa punkt informacyjny dla ukraińskich uchodźców

Listę rzeczy potrzebnych można znaleźć na stronie Centrum Aktywności Społecznej i mediach społecznościowych magistratu. Są to m.in. żywność,  śpiwory, leki, środki opatrunkowe czy karimaty.

W planach jest uruchomienie kolejnych punktów zbiórki na terenie Białegostoku.

– Od poniedziałku (28 lutego) będziemy zbierali dary we wszystkich budynkach Urzędu Miejskiego w Białymstoku, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – mówi wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Białostocki magistrat chce pilnie wysłać transport najpotrzebniejszych rzeczy do Lwowa. I prosi o mobilizację w zbiórce. Dary można przynosić przez całą dobę do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3
Białostocki magistrat chce pilnie wysłać transport najpotrzebniejszych rzeczy do Lwowa. I prosi o mobilizację w zbiórce. Dary można przynosić przez całą dobę do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3  Fot. Agnieszka Dworańczyk/ Urząd Miejski w Białymstoku

Kateryna Hatsko z Fundacji Polza (fundacja korzystająca nieodpłatnie z pomieszczeń w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku; pomaga w integracji i adaptacji cudzoziemców, pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi i Rosji) przyznaje, że do organizacji od kilku dni docierają sygnały z propozycją mieszkań, pomocy humanitarnej.

Hatsko dziękowała za dary już przekazane. Wiadomo, że dary mają być przepakowane przy granicy do aut ukraińskich. Następnie rozwiezione zostaną do potrzebujących.

Zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie prowadzone są także m.in. przez PCK, Caritas, Związek Ukraińców Podlasia. Informacji szukaj tu: 

Białostocki magistrat chce pilnie wysłać transport najpotrzebniejszych rzeczy do Lwowa. I prosi o mobilizację w zbiórce. Dary można przynosić przez całą dobę do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3
Białostocki magistrat chce pilnie wysłać transport najpotrzebniejszych rzeczy do Lwowa. I prosi o mobilizację w zbiórce. Dary można przynosić przez całą dobę do Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3  Fot. Materiały prasowe Urzędu Miejskiego w Białymstoku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem