W Grodnie we wtorek (15 lutego) bia這ruskie s逝瘺y zatrzyma造 wiceszefow Zwi您ku Polak闚 na Bia這rusi Renat Dziemia鎍zuk. Informacj tak poda造 niezale積y bia這ruskie portale Hrodna Life i Znadniemna.pl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do zatrzymania Renaty Dziemiańczuk około godz. 16.30 czasu polskiego w Polsce. Przyczyna jej zatrzymania nie jest znana.

Przypomnijmy, że od marca ubiegłego roku w areszcie (w oczekiwaniu na proces) przebywają przewodnicząca ZPB Andżelika Borys i działacz tego związku, korespondent „Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut. Władze Białorusi zarzucają im „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym" oraz „rehabilitację nazizmu". Oboje zostali uznani przez opinię międzynarodową za więźniów politycznych.

Do informacji o aresztowaniu Renaty Dziemiańczuk odniósł się już przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Białorusi podlaski poseł Robert Tyszkiewicz.

Na Facebooku napisał: „Aresztowania dokonały niezidentyfikowane służby białoruskie około godziny 18:30 czasu BY przed wejściem do jej bloku. To przejaw zaostrzenia się antypolskiej kampanii Łukaszenki".

Wieczorem portal Znadniemna.pl poinformował o wypuszczeniu Renty Dziemiańczuk po przesłuchaniu.

Na stronie napisano: "Protokół o popełnieniu wykroczenia administracyjnego, polegającego na organizacji w Grodnie nielegalnej imprezy dla słuchaczy działającego przy ZPB Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spisali przeciwko wiceprezes ZPB Renacie Dziemiańczuk grodzieńscy milicjanci, którzy dzisiaj porwali polską działaczkę spod klatki schodowej bloku, w którym mieszka".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Co w Bia造mstoku robi jeszcze to g... - konsulat ㄆkaszenki?
Jak to mo磧iwe, 瞠by jakikolwiek funkcjonariusz re磨mu m鏬 wje盥瘸 do Polski?
Jak to mo磧iwe, 瞠 bia這ruskie ci篹ar闚ki stanowi po這w w kolejce TIR闚 do Bobrownik?
ju ocenia貫(a)
0
0