Koronawirus. W poniedziałek (07.02) Ministerstwo Zdrowia podało, że testami potwierdzono ostatniej doby 24404 zakażenia. Za 84 proc. z nich odpowiada wariant omikron koronawirusa - o wiele bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy, jak podaje resort. W Podlaskiem odnotowano 408 zachorowań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W kraju 10 osób zmarło, w Podlaskiem nie odnotowano żadnego zgonu.

Koronawirus. Spadki rzędu 12 proc.

Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz mówił w poniedziałek dziennikarzom podczas konferencji prasowej, że trzeba pamiętać, że poniedziałkowy wynik nie jest miarodajny dla epidemii, bo raportuje wynik niedzielny. Krótko mówiąc, jest zaniżony. Jednak mimo tego resort twierdzi, że można już zaobserwować „delikatny trend spadkowy", a porównanie tygodni wskazuje spadki rzędu 12 proc.

Pierwszym dowodem na ten trend jest zdaniem Andrusiewicza spadek zleceń na test z podstawowej opieki zdrowotnej: tydzień temu było ich około 45 tys. dziennie, a dziś poniżej 40 tys. Drugim argumentem to spadek liczby wykonywanych codziennie testów: ze 157 tys. testów dziennie przed tygodniem do 146 tys. dziś.

W Polsce panuje omikron

– Raczej ten delikatny trend spadkowy będziemy dalej obserwować – zaznaczył rzecznik.

Dodał też, że dzisiaj wariant omikron odpowiada już za 84 proc. wszystkich zakażeń: – W Polsce mamy już panujący wariant omikron – powiedział. Jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy" – Nie poszliśmy w tej piątej fali tą najbardziej tragiczną z dróg – dodał, nawiązując do liczby pacjentów trafiających w ciężkim stanie do szpitali i ewentualnego paraliżu służby zdrowia.

Zdaniem resortu w ciągu ostatnich tygodni, kiedy mamy do czynienia z ogromną liczbą zakażeń, nie rosła tak bardzo baza zajętych łóżek covidowych. Dziś zajętych jest ich w szpitalach 18287 (o 626 więcej niż wczoraj). Z respiratorów korzysta 1150 pacjentów (o 35 więcej).

Rzecznik Andrusiewcz uprzedził, że dziś sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia będzie decydował o zmniejszeniu bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. covidowych. W środę natomiast ma poinformować o skróceniu izolacji dla wszystkich.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem