Koronawirus. Kolejny dzień przyniósł kolejny czarny rekord - Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek (27.01), że ostatniej doby w kraju testy potwierdziły 57 659 nowych zakażeń. To największa liczba od początku pandemii. Ostatniej doby zmarło 262 pacjentów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (9788) i śląskim (8511). W Podlaskiem jest tych przypadków mniej (1187), ale jesteśmy wśród województw, gdzie sytuacja pogarsza się najszybciej (w czwartek przed tygodniem w regionie było 596 zakażeń).

Ostatniej doby z powodu COVID-19 w kraju zmarło 79 osób, a choroby współistniejące miało 183 pacjentów. W Podlaskiem zmarło 8 osób, wszystkie miały choroby współistniejące.

Kwarantanną objętych jest już 1 010 761 Polaków.

Od dziś uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych przechodzi na nauczanie zdalne. Rozporządzenie ma obowiązywać do końca lutego, więc w Podlaskiem po zakończeniu ferii do szkół mają wrócić tylko najmłodsze klasy.

Także od dzisiaj apteki w całej Polsce mają za darmo testować na koronawirusa. W zeszłym tygodniu premier twierdził, że darmowy test na COVID-19 dostępny bez skierowania będzie w każdej aptece. Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w całym kraju działają… 64 apteki, w których można taki test wykonać.

Niedzielski: 64 apteki w Polsce robią darmowe testy. Sprawdziliśmy - to nieprawda. Totalna klapa programu

– Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe – zatweetował.

Nawet ta skromna liczba okazała się przesadzona. Jak sprawdzili dziennikarze „Gazety Wyborczej", część aptek jest wykazana na stronie MZ, ale testów nie prowadzi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem