Koronawirus. Z taką liczbą nie spotkaliśmy się w trakcie całej czwartej fali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając podczas środowej konferencji prasowej pandemiczne dane z ostatniej doby. To zatrważająca liczba 30 586 nowych zakażeń w kraju. W Podlaskiem odnotowano ich 518.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali jesiennej – powiedział minister Niedzielski. I ostrzegł: – Te dane są bardzo poważne i oznaczają, że nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie się bardzo w najbliższych dniach rozwijać.

Podczas konferencji prasowej padały takie określenia jak „bardzo niebezpieczny scenariusz", „sytuacja dramatyczna".

Praca zdalna w administracji publicznej

Środowy wynik został osiągnięty przy także rekordowej liczbie wykonanych testów – 122 tys.

Podwajająca się z tygodnia na tydzień liczba infekcji wskazuje, że jeżeli ten trend się utrzyma, w przyszłym tygodniu będziemy mieć do czynienia z liczbą powyżej 50 tys. zakażeń.

Szef resortu zdrowia powiedział, że nowy wariant koronawirusa – omikron stanowi już ponad 20 proc. zakażeń. I przyznał, że prognozy stanowią ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

– Sytuacja robi się trudna – powiedział.

I dodał, że wymaga ona „podejmowania specjalnych kroków".

Rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. Niedzielski zaapelował też do wszystkich pracodawców, by „w miarę możliwości ta praca zdalna znowu stała się standardem".

Certyfikat covidowy? Czekamy na ustawę

Minister Niedzielski poruszył też kwestię ustawy, jaka utknęła w Sejmie. Wiąże z jej uchwaleniem nadzieje, że będzie ona narzędziem egzekwowania obowiązujących limitów wejść do poszczególnych obiektów. Da podstawy, by powszechnie stosować certyfikat covidowy.

Na pytanie dziennikarza o to, czy nie jest to ten moment, by zmniejszyć limity do zera i pozwolić na korzystanie z usług publicznych tylko osobom z certyfikatami, minister przyznał, że rozpatrywany jest taki scenariusz, ale „czekamy na ustawę, ona zdjęłaby wszelkie wątpliwości".

W Podlaskiem ponad 500 zakażeń i 10 zgonów

Według danych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby odnotowano 30 586 nowych zakażeń, najwięcej w województwach mazowieckim i śląskim. Zmarło 375 osób, z czego 300 miało choroby współistniejące. W szpitalach przebywa 14 005 pacjentów zakażonych koronawirusem, 1391 spośród nich korzysta ze wsparcia respiratorów.

W Podlaskiem odnotowano 518 nowych zakażeń, a zmarło 10 osób (wszystkie miały choroby współistniejące). 10 390 osób w Podlaskiem przebywa na kwarantannie.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 4 373 718 osób, a zmarły 103 062.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem