Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Piąta fala puka do naszych granic (…). Omikron to już 16,5 proc. wszystkich przypadków – powiedział Kraska na antenie Polsatu, zanim jeszcze resort podał najświeższe dobowe dane pandemiczne.

Koronawirus. Wzrost tygodniowy o 34 proc.

Mamy do czynienia z ponad 34-procentowym wzrostem zakażeń w porównaniu z poniedziałkiem sprzed tygodnia. W niedzielę (16.01) resort podawał, że jest 14 667 nowych przypadków i 35 zgonów. Dziś to 10 445 nowych zakażeń (najwięcej w województwie mazowieckim) i 4 ofiary śmiertelne (z chorobami współistniejącymi). W porównaniu z niedzielą w szpitalach zajęte są dziś o 82 łóżka covidowe więcej (14 601). Z respiratorów korzysta 1519 pacjentów (o 39 mniej niż wczoraj).

W Podlaskiem ostatniej doby zachorowało 121 osób, a jedna zmarła. 4868 osób przebywa na kwarantannie.

Flisiak: Nie widać sensu

Prof. Robert Flisiak na antenie TVN 24 potwierdził swoją rezygnację z udziału w Radzie Medycznej doradzającej premierowi w sprawie walki z pandemią (zrezygnowało aż 13 z 17 członków).

– Nie widać sensu istnienia Rady na tę chwilę – mówił prof. Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Dodawał, że od września praktycznie żadne rady ekspertów nie zostały wprowadzone w życie, a niektóre stanowiska „nie ujrzały światła dziennego".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.