Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O zdarzeniu poinformowało białoruskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska za dyrekcją białoruskiej części parku narodowego „Puszcza Białowieska".

Do zdarzenia doszło w pobliżu wsi Masuszyn Wielki w rejonie Świsłoczy (obwód grodzieński). Znaleziono tu 21 żubrów, które wpadły do wody po załamaniu się lodu na jednym ze stawów.

Białoruś. Żubry pod lodem

„Według wstępnych danych żubry były częścią stada liczącego co najmniej 100 zwierząt, z których część zginęła podczas pokonywania lodu. Na brzegu rzeki znaleziono martwego młodego żubra w wieku 10-11 miesięcy, który został zaatakowany przez drapieżniki (prawdopodobnie wilki)" - czytamy w komunikacie białoruskiego resortu zasobów naturalnych i środowiska. Dodano: „Do dnia 13 stycznia 2022 roku wszystkie martwe zwierzęta zostały usunięte spod lodu". Podano również, że na miejscu pracuje specjalna komisja, a dodatkowe informacje dotyczące tego zdarzenia mają zostać opublikowane po zakończeniu jej prac.

Żubry na Białorusi - tak jak w Polsce - są gatunkiem chronionym i jednym z symboli tego państwa. Na początku 2020 roku w kraju tym żyło 2101 osobników tego gatunku (w Polsce było ich wtedy 2269).

***

>> Globalne ocieplenie, wycinka lasów, smog, wymieranie gatunków. Piszemy o tym, co ma znaczenie dla zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Zapisz się na newsletter ekologiczny! <<

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.