Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podało w środę (12.01), że ostatniej doby testy potwierdziły w kraju 16 173 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarły 684 osoby chore na COVID-19. Wśród ofiar śmiertelnych są już osoby zakażone nową wersją wirusa - bardziej zakaźnym omikronem. Naukowcy ostrzegają, że w lutym będziemy mieć 100 tys. zakażeń dziennie i samoczynny totalny lockdown.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W porównaniu ze środą przed tygodniem odnotowano o tysiąc zakażeń mniej, ale o 52 zgony więcej – tydzień temu potwierdzono 17,2 tys. nowych zakażeń i zmarło 632 chorych. To trzeci tak wysoki wynik dobowych zgonów w tej fali. Ostatniej doby zmarło 181 pacjentów wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast 503 zmarłe osoby miały choroby współistniejące wraz z COVID-19. W szpitalach jest 17 155 pacjentów (przed tygodniem 19 264). Pod respiratorami 1682 osoby (przed tygodniem 1854).

W Podlaskiem u 280 osób stwierdzono zakażenie COVID-19, a zmarło 16 (wszystkie miały choroby współistniejące).

We wtorek (11.01) Polska oficjalnie przekroczyła liczbę 100 tys. ofiar COVID-19. Wśród zmarłych są już pierwsze ofiary omikronu – są to osoby niezaszczepione. Przedstawiciele rządu nie zamierzają wprowadzać w tym tygodniu żadnych dodatkowych obostrzeń. Mówią natomiast o tym, że omikronem zarazi się praktycznie każdy niezaszczepiony.

Rada Medyczna komentuje, że spełnia się najczarniejszy scenariusz rozwoju pandemii z mutującym koronawirusem. Z powodu omikrona w lutym w Polsce będziemy notować 100 tys. zakażeń dziennie. A to samoczynnie wywoła totalny lockdown.

– Jeżeli w kwarantannie albo izolacji będą miliony Polaków, wszystko stanie – mówił dziś na antenie RMF Fm dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem