Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę (9.01) dane o 11 106 nowych zakażeniach. Dla porównania, tydzień temu poinformowało o 7 tys. nowych zachorowaniach. Dziś najwięcej jest ich w województwie mazowieckim - 1820. W Podlaskiem testami potwierdzono 212 nowych zakażeń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzisiejsza data jest znacząca – równo dwa lata temu, 9 stycznia 2020 roku, w chińskim mieście Wuhan zmarła pierwsza osoba, u której oficjalnie potwierdzono zakażenie nowym, nieznanym wcześniej koronawirusem. Od tamtej pory na świecie odnotowano blisko 304 miliony infekcji wirusem SARS-CoV-2 i prawie 5,5 miliona zgonów chorych na COVID-19. W Polsce od początku pandemii zachorowało 4 213 197 osób, a zmarło 99 742.

Z dzisiaj podanych danych wynika, że ostatniej doby zmarło 22 pacjentów (w niedzielę przed tygodniem – 33). W szpitalach zajętych są dziś 18 063 łóżka covidowe (o 223 mniej niż wczoraj), a z respiratorów korzysta 1825 pacjentów (tyle samo co wczoraj).

Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 15 osób (żadnego zgonu nie odnotowano w Podlaskiem). Trzeba jednak pamiętać, że są to dane weekendowe, zawsze niższe niż te z tygodnia.

Tymczasem naukowcy donoszą, że nową mutację wirusa zdiagnozowano na Cyprze. To połączenie delty i omikrona – deltakron.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem