Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Straż graniczna w piątkowym (7 stycznia) porannym komunikacie na Twitterze przekazała:

„W dniu 6.01 granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 18 osób. Wczoraj obywatel Kirgistanu przepłynął rzekę graniczną Bug na odcinku placówki SG Janów Podlaski. Dziś około godz. 1 grupa 35 osób siłowo forsowała granicę na odcinku placówki SG Czeremcha, w stronę polskich patroli były rzucane kamienie i gałęzie".

Rzeczniczka Komendy Głównej ppor. Anna Michalska w piątkowej porannej rozmowie z „Wyborczą" uzupełniła tę informację:

– Obywatel Kirgistanu przepłynął Bug przed północą. Po przewiezieniu do placówki w Janowie Podlaskim został ogrzany i nakarmiony. Stan jego zdrowia jest dobry. Od rana trwają czynności dotyczące tego, czy udzielona mu zostanie opieka prawna w Polsce, czy zostanie odesłany. Wstępnie zadeklarował, że chce dostać się do Niemiec. Z kolei spośród 35 osób, które forsowały granicę na odcinku placówki w Czeremsze, 5 cudzoziemców przedostało się na polską stronę. Zostali zawróceni. Kamienie i gałęzie rzucali tu także białoruscy funkcjonariusze. Doszło również minionej doby do kolejnej prowokacji, tym razem na odcinku SG w Michałowie. Nasi funkcjonariusze zauważyli tam przeciętą concertinę i pozostawione na niej kurtki. W pobliżu jednak nikogo nie było.

Raport z granicy polsko-białoruskiej. 30-letni obywatel Egiptu odnaleziony na bagnach

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.