Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który miał skierować do niego Emil Cz., (który w połowie grudnia zdezerterował z polskiej armii i uciekł na Białoruś), opublikował na Facebooku Dmitriy Beliakou, dyrektor jednej z białoruskich, reżimowych organizacji pozarządowych – Centrum „Systemowa Ochrona Prawna".

Emil Cz. domaga się w nim wypłaty żołnierskiej pensji za ostatnie dwa miesiące (grudzień i styczeń).

W opublikowanym przez Belakoua liście Emil Cz. miał napisać: „16 grudnia 2021 musiałem uciekać na Białoruś, bo władze Straży Granicznej wydały mi rozkaz mordowania Arabów. Dlatego musiałem uciekać. Teraz jestem bezpieczny [...]. Nie pracowałem w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r., bo Straż Graniczna wydawała mi nielegalne rozkaz mordowania niewinnych ludzi. W ten sposób zostałem zmuszony do niepracy przez samo Ministerstwo Obrony. Dlatego proszę o wypłatę mojej pensji. Informuję również, że chcę przedłużyć umowę o pracę. Wrócę do pracy, gdy tylko prokurator w Hadze uwięzi wszystkich przestępców wojskowych, którzy kazali mi mordować Arabów".

Przy tym Beliakou od siebie na Facebooku dodaje, że jeśli Emil Cz. nie otrzyma wynagrodzenia za grudzień i styczeń, „będzie zmuszony zwrócić się do sądu miasta Warszawa", a pomogą mu w tym prawnicy z jego organizacji.

Przypomnijmy. 25-letni Emil Cz. był żołnierzem 11. mazurskiego pułku artylerii w Węgorzewie. Stacjonował przed dezercją na granicy polsko-białoruskiej.

Po ucieczce na Białoruś wydany został za nim list gończy – po tym jak sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie. Chodzi o dopuszczenie się przez niego kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Wcześniej okazało się, że 25-latek miał problemy z prawem i groziło mu usunięcie z armii. Został też skazany za pobicie matki.

Emil Cz. jest chętnie wykorzystywany przez białoruską i rosyjską propagandę. W tamtejszych mediach opowiada o ludobójstwie, jakiego na granicy polsko-białoruskiej miały w czasie kryzysu migracyjnego dopuszczać się polscy mundurowi.

List, jaki wedle białoruskiej organizacji reżimowej pozarządowej, do ministra Błaszczaka wysłał Emil Cz.List, jaki wedle białoruskiej organizacji reżimowej pozarządowej, do ministra Błaszczaka wysłał Emil Cz. Foto: Dmitriy Beliakou/Fb

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.