Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

W czwartek (30 grudnia) rano straż graniczna doniosła na Twitterze: "Wczoraj granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby. Na odcinku ochranianym przez placówkę PSG w Czeremsze służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz oślepiały polskie patrole laserami. Na odcinku placówki SG w Mielniku grupa 10 cudzoziemców próbowała przekroczyć granicę, używając kładki".

Granica polsko-białoruska. Kurierzy chcieli przewieźć dotąd ponad 1400 osób

Rzeczniczka Komendy Głównej SG ppor. Anna Michalska w odniesieniu do tego ostatniego zdarzenia uzupełniła w rozmowie z "Wyborczą: - Grupa ta podeszła z kładką do ogrodzenia, ale wycofała się w głąb Białorusi na widok polskiego patrolu.

Z kolei rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa poinformował: - Wczoraj około godz. 3 nad ranem policjanci ze Szczecina zatrzymali w Zalesianach [gmina Turośń Kościelna w powiecie białostockim - red.] chevroleta, okazało się, że za kierownicą tego samochodu siedział obywatel Gruzji, a w swoim samochodzie przewoził 5 osób, które nielegalnie przebywały na terenie naszego kraju. To obywatele Syrii. Kierowca został zatrzymany, a jego samochód trafił na policyjny parking. Do tej pory policjanci zatrzymali już 342 osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Kurierzy chcieli przewieźć w swoich samochodach ponad 1400 osób.

Na przejściu w Bobrownikach kolejka stopniała

Minionej doby funkcjonariusze zatrzymali też osoby, które nielegalnie (bez zezwolenia) przebywały w przygranicznej strefie z ograniczonym prawem przebywania, za co grozi mandat do 500 zł.

- W okolicach Krynek policjanci zatrzymali pojazd, którym podróżowały 4 osoby. Żadna z nich nie miała dokumentów uprawniających do przebywania w strefie objętej zakazem. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi - przekazuje Krupa.

Tymczasem w kolejce do odprawy na przejściu granicznym w Bobrownikach kierowcy tirów wczoraj pod wieczór musieli czekać już tylko trzy godziny. W czwartek rano odprawy prowadzone były już na bieżąco. Przed świętami Bożego Narodzenia czas oczekiwania wynosił tu nawet 80 godzin. W Waliłach-Stacji nie ma już strefy buforowej, która tworzona jest, aby usprawnić ruch, kiedy tworzą się długie kolejki.

Przejście w Bobrowniki na granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem jest obecnie jedynym drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy. Tak jest od 9 listopada, kiedy w związku z kryzysem migracyjnym zawieszono do odwołania ruch graniczny w obu kierunkach na przejściu w Kuźnicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.