Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Straż graniczna na Twitterze podsumowała w niedzielę (26 grudnia) pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia: "Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 47 osób. Na odcinku placówki SG w Mielniku grupa 28 osób siłowo forsowała granicę. W służby polskie były rzucane kamienie, funkcjonariusze SG i żołnierze WP byli oślepiani laserami".

Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska w rozmowie z "Wyborczą" uzupełniła te informacje: - Do zdarzenia na terenie naszej placówki w Mielniku doszło o godz. 22.35. W forsowaniu granicy wzięli udział mężczyźni, obywatele Iraku. Zostali zawróceni.

Granica polsko-białoruska. 80 godzin w Bobrownikach

Tymczasem na drogowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach wczoraj rano skróciła się kolejka tirów i na odprawę ich kierowcy musieli tu czekać 68 godzin (w piątek rano czas oczekiwania wynosił 80 godzin). W niedzielę rano - 49. W związku z długą kolejką w miejscowości Waliły-Stacja wprowadzona została strefa buforowa, która ma usprawniać ruch.

OSP w Gródku z kolei na swoim facebookowym profilu opublikowało wiadomość: "25 grudnia o godzinie 21:30 zostaliśmy zadysponowani na drogę krajową 65. Według telefonu na numer alarmowy 112 niektórzy z kierowców stojących w kolejce od 2 dni, nie miało ze sobą zapasu wody do picia i do celów sanitarnych. Na odcinku od miejscowości Waliły Stacja do miejscowości Przechody rozdaliśmy łącznie 120 butelek 1,5 litrowych wody do picia i 3 tys. litrów wody do celów sanitarnych. Kierowcy stojący od Walił do Bobrownik nie zgłaszali zapotrzebowania na wodę, ponieważ zaopatrzyli się w nią na stacji paliw w Waliłach. Działania zakończyliśmy o godzinie 1:00".

Przypomnijmy. Na przejściu w Bobrownikach kolejki tworzą się sukcesywnie po tym, jak w związku z kryzysem migracyjnym 9 listopada zamknięto przejście drogowe w Kuźnicy. Od tego czasu w Bobrownikach jest jedyne czynne w Podlaskiem drogowe przejście graniczne z Białorusią, które obsługuje ruch towarowy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.