Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rano w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) Straż Graniczna podała informacje o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z minionej doby: „Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 69 osób. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa 10 cudzoziemców próbowała przedostać się na terytorium Polski. Osoby wycofały się w głąb Białorusi".

Rzeczniczka Komendy Głównej SG ppor. Anna Michalska w rozmowie z „Wyborczą" podała szczegóły dotyczące tych informacji: - Na odcinku ochranianym przez naszą placówkę w Czeremsze grupa ta przymierzała się tylko do przekroczenia granicy. Wycofała się na widok naszych funkcjonariuszy. W sumie próbowało przekroczyć granicę więcej osób niż w dniach poprzednich [poprzedniej doby było ich 26, a dobę wcześniej 48 - red.]. Grupowych, siłowych prób z zrzucaniem kamieniami czy oślepianiem laserami tym razem nie było.

Z kolei zespół prasowy podlaskiej policji w sobotni, świąteczny poranek przekazał: „Wczoraj ok. godz. 21.10 funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji z Krakowa na posterunku w miejscowości Olchowicze [gmina Mielnik w powiecie siemiatyckim - red.] zatrzymali do kontroli drogowej forda, którym kierował obywatel Ukrainy. Chciał przewieźć 7 imigrantów - obywateli Iraku. Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a jego pojazd na policyjny parking. To już 341 osoba zatrzymana w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy".

Jeszcze wczoraj rzecznik ministra - koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oceniał sytuację na polsko-białoruskiej granicy: - Wciąż jest trudna i napięta. Mamy do czynienia z konfliktem, który jest prowadzony w formie pełzającej destabilizacji naszego kraju i naszej granicy z Białorusią. Służby białoruskie są ewidentnie zainteresowane dalszymi atakami na naszą linię graniczną, współdziałają z cudzoziemcami.

Dodawał: Spodziewamy się, że taki pełzający konflikt będzie utrzymywany przez najbliższe tygodnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.