Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Centrum Pomocy Polakom z Białorusi prowadzone jest od czerwca w Białymstoku przez podlaski oddział Stowarzyszenie Wspólnota Polska, przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacji Wolność i Demokracja oraz samorządów lokalnych. Rząd na jego działania przeznaczył około milion złotych.

Centrum pomocy ma nadal działać

Centrum to pomaga osobom zmuszonym do wyjazdu z Białorusi, głównie Polkom i Polakom z tego kraju, w załatwianiu formalności administracyjnych związanych z pobytem w Polsce, znalezieniu pracy i mieszkania (czynsze centrum opłaca przez pierwsze trzy miesiące) oraz miejsc dla dzieci w placówkach edukacyjnych i zapewnia im korepetycje. Na początek pobytu w Polsce znajdujący się pod opieką centrum otrzymują zapomogi finansowe. Dostają też pomoc w nauce języka polskiego.

Centrum dokumentuje również represje, jakich doświadczają Polacy na Białorusi ze strony białoruskiego reżimu.

Jego dotychczasowe działania podsumowała podczas konferencji prasowej prezeska podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska. Poinformowała, że centrum udzieliło dotąd różnego rodzaju pomocy 275 osobom, najczęściej finansowej. Wsparło także pomocą prawną przebywających od dziewięciu miesięcy w białoruskim areszcie liderów Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys (przewodniczącą ZPB) i Andrzeja Poczobuta oraz skazanego na rok przymusowej pracy byłego rzecznika ZPB Igora Bancera. Borys i Poczobut przebywają w areszcie jako podejrzewani o „rehabilitację nazizmu". Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

Uczestniczący w konferencji pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak zapowiedział, że w 2022 r. centrum będzie kontynuowało działalność.

Mówił: – Myślę, że nie będzie problemów, bo wszyscy są przekonani, że jest to naprawdę obiektywnie bardzo dobre i potrzebne dzieło.

Zaznaczył, że rząd jest zdeterminowany, by kontynuować działalności centrum, dopóki pomoc – ze względu na sytuację na Białorusi – będzie potrzebna. Na razie nie wiadomo, jaka kwota zostanie przeznaczona na jego działania.

Wigilijna akcja wsparcia na Facebooku

Dziedziczak przy okazji zachęcał, aby zdjęcia z pustymi miejscami przy tegorocznych stołach wigilijnych zamieszczać na Facebooku, oznaczać je #WigiliaAndżelikiiAndrzeja i dopisywać przy nich życzenia dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Zdjęcia te mają być wydrukowane i jeśli się uda, przekazane obojgu więzionym działaczom ZPB.

– Chciałbym, abyśmy przy naszych stołach wigilijnych, patrząc na puste miejsca przy nich, myśleli, łączyli się modlitewnie, łączyli się dobrą myślą z panią Andżeliką Borys i panem Andrzejem Poczobutem, osobami, które w przeciwieństwie do nas, cieszących się ciepłem rodzinnym, są w wieloosobowych celach w strasznym białoruskim więzieniu.

Dziedziczak zapewnił, że nadal prowadzone są „działania dyplomatyczne", aby Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali uwolnieni – głównie na arenie międzynarodowej. Szczegółów nie ujawnił.

Tymczasem dzisiaj (23 grudnia) o godzinie 18 na skwerze przy pomniku Jerzego Popiełuszki w Białymstoku odbędzie się kolejna (jak co miesiąc) akcja solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Tym razem będzie to spotkanie pod hasłem: „Kolęda dla Andżeliki i Andrzeja".

– Niestety w tym roku nie będą oni mogli cieszyć się Dobrą Nowiną w swoim rodzinnym gronie. Wspólnie zaśpiewamy kolędy i w taki sposób wykażemy wsparcie dla uwięzionych i ich rodzin – zachęcają organizatorki Anna Kietlińska i Maria Tiszkowska, działaczka ZPB.

Andżelika Borys została zatrzymana 23 marca za organizację wydarzenia kulturalnego, które zostało uznane przez władze za nielegalne. Dwa dni później zatrzymano też Andrzeja Poczobuta (korespondenta „Gazety Wyborczej"), Irenę Biernacką, Marię Tiszkowską i Annę Paniszewą. Biernackiej i Tiszkowskiej udało się opuścić Białoruś. Biernacka i Tiszkowska przebywają w Białymstoku. Niedawno władze podlaskiej stolicy przekazały im mieszkania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.