Ten artyku³ czytasz w ramach bezp³atnego limitu

W sobotę (18 grudnia) rano na Twitterze straż graniczna poinformowała:

"Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowały przekroczyć 32 osoby. Funkcjonariusze SG wydali 15 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. W tym miesiącu granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 1,2 tys. osób, w tym roku – 39,1 tys. W nocy z 17 na 18 grudnia na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa 32 osób siłowo forsowała granicę. Wszystko odbywało się pod nadzorem białoruskich służb. W funkcjonariuszy i żołnierzy polskich służb rzucano kamieniami i oślepiano ich laserami. Wszystkie osoby zatrzymano".

Jak powiedziała nam rzeczniczka komendanta SG ppor. Anna Michalska – w uzupełnieniu do tej informacji – na odcinkach ochranianych przez polskich pograniczników w Mielniku i Narewce natrafili oni też na przecięte zasieki. Kiedy jednak pojawili się tu funkcjonariusze, w pobliżu nikogo nie było.

Wyłoniono dwie firmy do budowy zapory

Tymczasem Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, rekomendował, aby budowa zapory, która powstanie na granicy z Białorusią, powierzona została dwóm firmom: warszawskiej Budimex SA i podlaskiej Unibep SA z Bielska Podlaskiego.

W komunikacie MSWiA dotyczącym tej decyzji czytamy: "W trakcie negocjacji technicznych, wykonawczych i cenowych te dwie firmy zostały wyłonione spośród siedmiu zaproszonych do składania ofert. W ocenie inwestora spełniają one w najwyższym stopniu przyjęte kryteria, w szczególności posiadają doświadczenie w budowie inwestycji liniowych, własne zaplecze sprzętowe oraz pracownicze. Zapewniają również możliwość realizacji budowy zapory w trybie elementów prefabrykowanych, co umożliwi ograniczenie do niezbędnego minimum prac wykonywanych na miejscu, mogących istotnie destabilizować działania ochronne służb w pasie granicznym. Wskazane przez inwestora firmy dają także gwarancję dotrzymania zobowiązań terminowych, a przedstawione kosztorysy, przy dochowaniu założeń technicznych i technologicznych, nie odbiegają od oczekiwań inwestora".

Czytaj też: Minister Błaszczak w sanktuarium słynącym z cudu dziękuje za służbę na granicy polsko-białoruskiej

W przyszłym tygodniu na konferencji prasowej mają zostać przedstawione szczegółowe informacje w tym zakresie. Wiadomo na razie, że Unibep ma m.in. wykonać drogi serwisowe i zamontować ogrodzenia zabezpieczające granicę z materiału powierzonego przez straż graniczną. Wartość budowy dwóch odcinków (w sumie ok. 80-kilometrowych), jakie ma wykonać Unibep, to ok. 200 mln zł netto.

Zabezpieczenie na polsko-białoruskiej granicy (tzw. płot) ma mieć ponad 180 km długości i 5,5 metra wysokości (5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu). Ma zostać wzniesione do połowy przyszłego roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dziêki prenumeracie

Wybierz prenumeratê, by czytaæ to, co Ciê ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj±ce reporta¿e i porady ekspertów w sprawach, którymi ¿yjemy na co dzieñ. Do tego magazyny o ksi±¿kach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnowaæ mo¿esz w ka¿dej chwili.