Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek (17 grudnia) rano na Twitterze Straż Graniczna poinformowała: „Wczoraj granicę polsko-białoruską próbowały przekroczyć 93 osoby. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych grupa 11 osób siłowo forsowała granicę, rzucając petardami hukowymi. Na odcinku placówki SG w Bobrownikach grupa 9 osób próbowała przeprawić się na stronę Polski pontonem".

Straż Graniczna. Grupa „sztucznie stworzona"

- Grupa cudzoziemców na pontonie próbował przepłynąć rzekę Świsłocz około godz. 23. W tym miejscu rzeka jest wąska i ma około trzech metrów głębokości. Cudzoziemcy nie dopłynęli do polskiego brzegu, na widok naszych funkcjonariuszy zawrócili - mówi w rozmowie z „Wyborczą" ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Komendy Głównej SG. I dodaje: - Na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych doszło w sumie do kilku prób przejść granicy. Udało się ją przekroczyć obywatelom Sri Lanki, Libanu, Palestyny, Iraku, Jemenu i Syrii. Po składzie tej grupy widać, że była ona sztucznie utworzona i ściągnięta na granicę. Wszyscy zostali zwróceni. W okolicy Czeremchy zauważyliśmy, jak białoruscy funkcjonariusze cięli ogrodzenie graniczne. W pobliżu nie było cudzoziemców.

Interwencja kilkudziesięciu policjantów

Z kolei rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa w piątek rano przekazał: - Policjanci zatrzymali wczoraj 3 osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Białorusi i obywatel Ukrainy. Kurierzy chcieli przewieźć w sumie 8 osób. Od początku trwania kryzysu migracyjnego w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy policjanci zatrzymali 336 osób.

- Wczoraj po godz. 15 w Olchowiczach policjanci z Krakowa zatrzymali fiata, którego kierowca, obywatel Ukrainy, przewoził obywatela Syrii. Przed 20 policjanci z Wrocławia pod Michałowem zatrzymali obywatela Białorusi, który seatem przewoził 3 obywateli Syrii. Policjanci z Wrocławia koło 20 na 171. kilometrze DK 56 zatrzymali do kontroli mazdę, której kierowca, 19-letni obywatel Białorusi przewoził 4 obywateli Syrii. Wszystkie przewożone przez kurierów osoby przebywały nielegalnie na terenie RP. Kierowcy zostali zatrzymani, a ich samochody zabezpieczone na policyjnych parkingach - wylicza Krupa.

Wczoraj także po godz. 21 policjanci interweniowali w okolicach Starzyny (gmina Dubicze Cerkiewne w powiecie hajnowskim) w związku z próbą przekroczenia granicy Polski.

- Imigranci ze strony białoruskiej na płot rzucili kładkę, a polscy policjanci oślepiani byli laserami i zostali obrzuceni kamieniami. Na szczęście żaden z funkcjonariuszy nie został ranny. W tej interwencji udział brało kilkudziesięciu polskich policjantów - opisuje to zdarzenie rzecznik Krupa.

Tymczasem rzecznik ministra - koordynatora służb specjalnych Stanisław Żarny stwierdził na Twitterze: „Służby białoruskie są wciąż zainteresowane eskalacją napięcia na naszej granicy. Polska pozostaje obecnie najważniejszym celem agresji reżimu Łukaszenki. Działania białoruskich służb prowadzą do destabilizacji granicy Polski, wymagają nieustannego monitorowania linii granicznej oraz odznaczają się coraz większą agresją cudzoziemców i białoruskich służb".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.