Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek (16.12), że ostatniej doby zachorowało 22 097 osób. Cały czas utrzymuje się dramatycznie wysoka najczarniejsza statystyka covidowa - ostatniej doby zmarło 592 pacjentów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś ruszyły szczepienia najmłodszych dzieci, w wieku od 5 do 11 lat. Rozpoczęły się o godz. 8

– W tej chwili zaszczepionych dzieci jest 170 – podawał o godz. 10.30 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Dodał, że nie mamy jeszcze w Polsce wykrytego wariantu omikron.

W godzinę po tej konferencji prasowej okazało się, że właśnie został ten wariant potwierdzony. Zakażony nim jest 30-letni mężczyzna w rejonie Katowic - podano. Chwilę później prostując, że jednak jest to kobieta, obywatelka Lesotho, która uczestniczyła w Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach.

Raportując bieżącą sytuację epidemiczną, rzecznik Andrusiewicz podkreślił, że to kolejny dzień, kiedy możemy obserwować spadki liczby zakażeń.

– Jeżeli porównujemy kolejne tygodnie, możemy mówić nawet o spadkach rzędu 12 proc. – dodał Andrusiewicz.

Zauważył, że czwartek jest też drugim dniem spadku hospitalizacji. W porównaniu ze środą w szpitalach zajętych jest dziś 312 łóżek covidowych mniej (23 963). Natomiast z respiratorów korzysta 2130 pacjentów (o 16 więcej niż wczoraj).

W Podlaskiem testami potwierdzono 277 nowych zakażeń i jest to najmniejsza liczba wśród wszystkich województw w kraju. Zmarło 25 osób, 23 spośród nich miały choroby współistniejące.

Dziennikarze podczas konferencji prasowej pytali, kto odpowiada za kolejny dzień z liczbą prawie 600 zgonów.

– Odpowiada za to koronawirus i brak szczepień – odparł Andrusiewicz. – Niektórzy pacjenci do ostatniego tchu krzyczą, że COVID-19 nie ma.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem