Mamy już pięć gwiazd, jeden dzwonek i osiem bombek! Nasze wirtualne świąteczne drzewko zdobi już wiele ozdób od podlaskich instytucji i firm, chcących pomóc podopiecznym Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. To realna pomoc - dzięki sercu naszych Darczyńców uda się kupić materace przeciwodleżynowe dla chorych dzieci. Nasza akcja trwa jeszcze tydzień.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fantastyczną kompanię, chcącą pomóc najbardziej bezbronnym poprzez zawieszanie ozdób na naszym świątecznym drzewku, tworzy już 14 podlaskich firm i instytucji. Wszystkie zakupione bombki, dzwonki i gwiazdy w ramach akcji „Gazety Wyborczej" przez hojnych Darczyńców to realna pomoc i wsparcie podopiecznych Fundacji „Pomóż Im".

Wirtualna, skrząca się ozdobami Choinka Darczyńców

W tym roku zbieramy na specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, które ulżą w cierpieniu leżącym dzieciom, ułatwią też codzienną opiekę rodzicom i opiekunom. Taki przeciwodleżynowy materac bardzo potrzebny jest choćby Bartkowi z Białegostoku, cierpiącemu na czterokończynowe porażenie mózgowe i padaczkę lekoodporną, którego historię opisaliśmy niedawno.

Mamy już prawie 18 tys. zł!

Od dwóch tygodni nasza wirtualna choinka pięknieje - przybywają kolejne ozdoby od ludzi i firm z sercem. Nasze najnowsze nabytki to dzwonek od firmy BIPOL i bombka od firmy Dachy Stachurski. W tym tygodniu na czubku zawiesiliśmy też kolejną - piątą już gwiazdę - od firmy Benmar-Markety Budowlane. Na choinkę trafiła także bombka od „słodkiej" ekipy FitCake.

Wcześniej swoje gwiazdy zawiesiły: firmy Krekom, Chorten i APS Automatyka - Pomiary - Sterowanie SA oraz (jako pierwszy) Muzułmański Związek Wyznaniowy. Na drzewku błyszczy też - poza dwiema bombkami wymienionymi wyżej - sześć innych różnej wielkości bombek. Zawiesiły je firmy: Sieńko i Syn, AC SA, Nibe - Biawar, Uniwersytet w Białymstoku, Promotech, PSS Społem.

Bardzo dziękujemy! I czekamy na kolejne dekoracje.

Wszystkie zakupione bombki, dzwonki i gwiazdy w ramach akcji „Gazety Wyborczej" przez hojnych Darczyńców to konkretna pomoc i wsparcie podopiecznych Fundacji „Pomóż Im".

Choinka Darczyńców 2021
Choinka Darczyńców 2021  Fot. Agencja Wyborcza pl.

Choinka Darczyńców 2021

To już 12. edycja świątecznej akcji „Gazety Wyborczej". Co roku przed świętami Bożego Narodzenia ubieramy razem z naszymi Czytelnikami wirtualne świąteczne drzewko, na które bombki i inne ozdoby wykupują firmy, instytucje i osoby prywatne. Zawieszają je na choince, a my dochód przeznaczamy na wybrany cel charytatywny.

W tym roku wspólnie z przedstawicielami Fundacji „Pomóż Im" ustaliliśmy, że mali podopieczni Hospicjum dla Dzieci potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznych materaców przeciwodleżynowych ROHO.

– To nowoczesne, wykorzystujące zdobycze technologii pneumatyczne materace, które dostosowują się do ciała pacjenta i przynoszą wyraźną ulgę. Praktycznie wszyscy nasi hospicyjni podopieczni to dzieci leżące, które ze względu na swój stan zdrowia większość czasu spędzają w łóżku i nie są w stanie swobodnie zmienić pozycji. W ich przypadku niezbędna jest odpowiednia profilaktyka przeciwodleżynowa, zapewniająca komfort oraz zmniejszająca dolegliwości bólowe – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezeska Fundacji „Pomóż Im". – Co ważne: te materace, które chcemy kupić, składają się z czterech sekcji, co oznacza, że możemy je, w zależności od potrzeby, dzielić na mniejsze. Wówczas jeden może starczyć dla dwójki mniejszych dzieci. Mamy ich kilka, są już w użytkowaniu u naszych pacjentów. Ale ciągle jest ich za mało. Dodatkowo w następnym roku szykujemy się do otwarcia Domu Opieki Wytchnieniowej, w którym rodzice mogliby zostawić w ciągu dnia swoje dzieci, by odpocząć. I w tym ośrodku takie specjalistyczne materace również będą potrzebne.

Koszt jednego kompletu materaca (o wymiarach: 192 x 85 x 7,6 cm) to przy obecnych cenach 6740 zł. Koszt jednej sekcji (o wymiarach: 48 x 85 x 7,6 cm) to 1685 zł. Już wiadomo, że z dotychczas zebranych pieniędzy uda się kupić dwa komplety. Ale mamy apetyt na więcej, kto wie, może uda się zebrać i na trzeci materac?

Jeśli uda się pozyskać tylko nieco większą kwotę, Fundacja „Pomóż Im" przeznaczyłaby nadwyżkę na zakup ssaków medycznych – urządzeń pomagających w oczyszczaniu dróg oddechowych z plwociny i śluzu. Niektóre ze ssaków, z których korzystają podopieczni fundacji, mają już ponad 10 lat, czas na ich wymianę. Koszt jednego ssaka to ok. 3 tys. zł.

Choinka Darczyńców 2021
Choinka Darczyńców 2021  Fot. Agencja Wyborcza pl.

Jak ubrać Choinkę Darczyńców

Na choince swoją ozdobę może powiesić każdy. Chcielibyśmy, aby na tym wyjątkowym drzewku swoje logo umieszczały firmy z Białegostoku i regionu.

Do kupowania bombek zachęcamy także osoby prywatne i wszystkich zainteresowanych. Wirtualne drzewko przystrojone ozdobami naszych Darczyńców będziemy aktualizować codziennie (poza weekendami) do Wigilii na portalu bialystok.wyborcza.pl od chwili pozyskania pierwszych wpłat, a także opublikujemy w piątkowych wydaniach papierowych białostockiej „Gazety Wyborczej" od 3 do 24 grudnia.

CENNIK BOMBEK

  • Średnia bombka – 300 zł
  • Duża bombka – 500 zł
  • Dzwonek – 1000 zł
  • Gwiazda – 2000 zł

Jak je kupić i zawiesić na drzewku? Szczegóły pod nr. tel. 507 008 737.

Oferta dla osób prywatnych

Wpłaty na bombkę lub dzwonek należy dokonać na konto Fundacji „Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci: Bank Millennium 44 1160 2202 0000 0000 9776 5536, w tytule przelewu wpisując „CHOINKA DARCZYŃCÓW". Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu oraz informacji, co ma się znaleźć na ozdobie na adres e-mail: choinka@bialystok.agora.pl.

Oferta dla firm

Bombkę, dzwonek lub gwiazdę na Choince Darczyńców można także zamówić, wykupując równocześnie reklamę z życzeniami w wigilijnym wydaniu „Tygodnika Białystok", które ukaże się w piątek, 24 grudnia. Choinkę Darczyńców z logotypami firm i instytucji (lub nazwisk osób prywatnych, o ile sobie tego życzą) drukować będziemy także w piątkowych wydaniach „Gazety Wyborczej" od 3 do 24 grudnia. Dodatkowo logotypy na choinkowych bombkach, dzwonku lub gwieździe publikowane będą codziennie na: bialystok.wyborcza.pl od chwili pozyskania pierwszych Darczyńców.

Chcielibyśmy też 50 proc. zysków z wigilijnego wydania „Gazety Wyborczej" w Białymstoku przekazać na rzecz Fundacji „Pomóż Im". O zebranej całkowitej kwocie poinformujemy 24 grudnia w wigilijnym wydaniu „Gazety Wyborczej" w Białymstoku, podsumowując naszą akcję charytatywną.

Szczegóły pod nr. tel. 507 008 737.

Choinka Darczyńców 2021
Choinka Darczyńców 2021  Fot. Agencja Wyborcza pl.

Fundacja „Pomóż Im"

Od ponad 12 lat prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci, od 30 lat pomaga dzieciom i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, jaką jest nieuleczalna choroba dziecka. W ramach hospicjum opieką otacza nieuleczalnie chore dzieci z całego województwa podlaskiego, zapewniając im pomoc lekarzy i pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, pracowników socjalnych oraz wsparcie duchowe. Fundacja wspiera również rodzeństwo nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodziny, a także małych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem