Nasze wirtualne świąteczne drzewko zdobi już pięć gwiazd! Z sercem i pomocą na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci przybywają kolejni podlascy przedsiębiorcy. We wtorek (14 grudnia) na czubku "Choinki Darczyńców" zawiesiliśmy kolejną już gwiazdę - tym razem od firmy Benmar - Markety Budowlane. Jest też kolejna bombka - od "słodkiej" ekipy FitCake. Bardzo dziękujemy!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fantastyczną kompanię, chcącą pomóc najbardziej bezbronnym poprzez zawieszanie ozdób na naszym świątecznym drzewku, tworzy już 12 podlaskich firm i instytucji. Wszystkie zakupione bombki i gwiazdy w ramach akcji „Gazety Wyborczej" przez hojnych Darczyńców to realna pomoc i wsparcie podopiecznych Fundacji „Pomóż Im".

Wirtualna, skrząca się ozdobami Choinka Darczyńców

W tym roku zbieramy na specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, które ulżą w cierpieniu leżącym dzieciom, ułatwią też codzienną opiekę rodzicom i opiekunom. Taki przeciwodleżynowy materac bardzo potrzebny jest choćby Bartkowi z Białegostoku, cierpiącemu na czterokończynowe porażenie mózgowe i padaczkę lekoodporną, którego historię opisaliśmy niedawno.

Mamy już prawie 16 tys. zł

Nasi Darczyńcy, na których można liczyć w większości co roku, rozumieją potrzeby tych najbardziej potrzebujących. Dzięki ich hojności na choince mamy już łącznie 12 ozdób, co na ten moment oznacza, że będziemy w stanie wspomóc materacami zapewne kilkoro dzieci. Ale im więcej pieniędzy uzbieramy, tym więcej chorych dzieci będzie mogło z wsparcia skorzystać. Dlatego, dziękując hojnym firmom i instytucjom – czekamy na ozdoby od kolejnych.

W tej chwili z samych ozdób udało się zebrać już 12 tys. 900 zł. W rzeczywistości pieniędzy jest więcej, ponieważ część darczyńców, która zgłosiła się do tej pory z chęcią zakupu ozdób, wykupiła równocześnie reklamy z życzeniami w wigilijnym wydaniu „Tygodnika Białystok" (z którego przekażemy 50 proc. na rzecz hospicjum). A to oznacza, że w rzeczywistości mamy już zebranych 15 tys. 990 zł!

Nasze najnowsze ozdoby to gwiazda od firmy Benmar i bombka od FitCake. W ten sposób mamy już pięć gwiazd i siedem bombek!

Wcześniej swoje gwiazdy zawiesiły: firmy Krekom, Chorten i APS Automatyka – Pomiary – Sterowanie SA oraz – jako pierwszy – Muzułmański Związek Wyznaniowy.

Na drzewku błyszczy też już siedem kilka różnej wielkości bombek. Zawiesiły je firmy: Sieńko i Syn, AC SA, Nibe – Biawar, Uniwersytet w Białymstoku, Promotech, PSS Społem oraz – najnowszy darczyńca – FitCake.

Bardzo dziękujemy! I czekamy na kolejne dekoracje.

Choinka Darczyńców 2021

To już 12. edycja świątecznej akcji „Gazety Wyborczej". Co roku przed świętami Bożego Narodzenia ubieramy razem z naszymi Czytelnikami wirtualne świąteczne drzewko, na które bombki i inne ozdoby wykupują firmy, instytucje i osoby prywatne. Zawieszają je na choince, a my dochód przeznaczamy na wybrany cel charytatywny.

W tym roku wspólnie z przedstawicielami Fundacji „Pomóż Im" ustaliliśmy, że mali podopieczni Hospicjum dla Dzieci potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznych materaców przeciwodleżynowych ROHO.

Choinka Darczyńców. Dzięki Waszej hojności Fundacja "Pomóż Im" kupiła sprzęt medyczny dla chorych dzieci

– To nowoczesne, wykorzystujące zdobycze technologii pneumatyczne materace, które dostosowują się do ciała pacjenta i przynoszą wyraźną ulgę. Praktycznie wszyscy nasi hospicyjni podopieczni to dzieci leżące, które ze względu na swój stan zdrowia większość czasu spędzają w łóżku i nie są w stanie swobodnie zmienić pozycji. W ich przypadku niezbędna jest odpowiednia profilaktyka przeciwodleżynowa, zapewniająca komfort oraz zmniejszająca dolegliwości bólowe – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezeska Fundacji „Pomóż Im". – Co ważne: te materace, które chcemy kupić, składają się z czterech sekcji, co oznacza, że możemy je, w zależności od potrzeby, dzielić na mniejsze. Wówczas jeden może starczyć dla dwójki mniejszych dzieci. Mamy ich kilka, są już w użytkowaniu u naszych pacjentów. Ale ciągle jest ich za mało. Dodatkowo w następnym roku szykujemy się do otwarcia Domu Opieki Wytchnieniowej, w którym rodzice mogliby zostawić w ciągu dnia swoje dzieci, by odpocząć. I w tym ośrodku takie specjalistyczne materace również będą potrzebne.

Koszt jednego kompletu materaca (o wymiarach: 192 x 85 x 7,6 cm) to przy obecnych cenach 6740 zł. Koszt jednej sekcji (o wymiarach: 48 x 85 x 7,6 cm) to 1685 zł. Już wiadomo, że z dotychczas zebranych pieniędzy uda się kupić dwa komplety. Ale mamy apetyt na więcej, kto wie, może uda się zebrać i na trzeci materac?

Jeśli uda się pozyskać tylko nieco większą kwotę, Fundacja „Pomóż Im" przeznaczyłaby nadwyżkę na zakup ssaków medycznych – urządzeń pomagających w oczyszczaniu dróg oddechowych z plwociny i śluzu. Niektóre ze ssaków, z których korzystają podopieczni fundacji, mają już ponad 10 lat, czas na ich wymianę. Koszt jednego ssaka to ok. 3 tys. zł.

Jak ubrać Choinkę Darczyńców

Na choince swoją ozdobę może powiesić każdy. Chcielibyśmy, aby na tym wyjątkowym drzewku swoje logo umieszczały firmy z Białegostoku i regionu.

Do kupowania bombek zachęcamy także osoby prywatne i wszystkich zainteresowanych. Wirtualne drzewko przystrojone ozdobami naszych Darczyńców będziemy aktualizować codziennie (poza weekendami) do Wigilii na portalu bialystok.wyborcza.pl od chwili pozyskania pierwszych wpłat, a także opublikujemy w piątkowych wydaniach papierowych białostockiej „Gazety Wyborczej" od 3 do 24 grudnia.

Choinka Darczyńców 2021
Choinka Darczyńców 2021  Fot. Agencja Wyborcza.pl

CENNIK BOMBEK

Średnia bombka – 300 zł

Duża bombka – 500 zł

Dzwonek – 1000 zł

Gwiazda – 2000 zł

Jak je kupić i zawiesić na drzewku? Szczegóły pod nr. tel. 507 008 737.

Oferta dla osób prywatnych

Wpłaty na bombkę lub dzwonek należy dokonać na konto Fundacji „Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci: Bank Millennium 44 1160 2202 0000 0000 9776 5536, w tytule przelewu wpisując „CHOINKA DARCZYŃCÓW". Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu oraz informacji, co ma się znaleźć na ozdobie na adres e-mail: choinka@bialystok.agora.pl.

Oferta dla firm

Bombkę, dzwonek lub gwiazdę na Choince Darczyńców można także zamówić, wykupując równocześnie reklamę z życzeniami w wigilijnym wydaniu „Tygodnika Białystok", które ukaże się w piątek, 24 grudnia. Choinkę Darczyńców z logotypami firm i instytucji (lub nazwisk osób prywatnych, o ile sobie tego życzą) drukować będziemy także w piątkowych wydaniach „Gazety Wyborczej" od 3 do 24 grudnia. Dodatkowo logotypy na choinkowych bombkach, dzwonku lub gwieździe publikowane będą codziennie na: bialystok.wyborcza.pl od chwili pozyskania pierwszych Darczyńców.

Chcielibyśmy też 50 proc. zysków z wigilijnego wydania „Gazety Wyborczej" w Białymstoku przekazać na rzecz Fundacji „Pomóż Im". O zebranej całkowitej kwocie poinformujemy 24 grudnia w wigilijnym wydaniu „Gazety Wyborczej" w Białymstoku, podsumowując naszą akcję charytatywną.

Szczegóły pod nr. tel. 507 008 737.

Fundacja „Pomóż Im"

Od ponad 12 lat prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci, od 30 lat pomaga dzieciom i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, jaką jest nieuleczalna choroba dziecka. W ramach hospicjum opieką otacza nieuleczalnie chore dzieci z całego województwa podlaskiego, zapewniając im pomoc lekarzy i pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, pracowników socjalnych oraz wsparcie duchowe. Fundacja wspiera również rodzeństwo nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodziny, a także małych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Tutaj znajdziecie Państwo wszystkie artykuły o Choince Darczyńców

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem