Rozbitkowie znani, nieznani, podejrzani, o skomplikowanych losach, niewłaściwym pochodzeniu, niemogący znaleźć ukojenia. Wśród nich m.in. Lem, Tuwim, Zamenhof. Wszystkich spotkamy na pewnej wyspie. W weekend (11-12 grudnia) w premierowym spektaklu Grupy Papahema i warszawskiego Teatru Żydowskiego - "Madagaskar".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pokazy: 11 grudnia, g. 19 oraz 12 grudnia, g. 17 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N); wstęp wolny, ale obowiązują rezerwacje: rezerwacje@uwb.edu.pl (szczegóły - niżej)

Szykuje się wydarzenie teatralne - bo, po pierwsze - z nowym przedstawieniem przybywa świetna utalentowana grupa, tworzona przez absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej i z każdym kolejnym swoim spektaklem pozostawiająca apetyt na więcej.

Teatr. Spektakl Grupy Papahema i warszawskiego Teatru Żydowskiego - 'Madagaskar'
Teatr. Spektakl Grupy Papahema i warszawskiego Teatru Żydowskiego - 'Madagaskar'  Fot. Marek Zimakiewicz/Materiały prasowe

Po drugie - tym razem Papahema działa we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Po trzecie, sięga po obiecujący tekst Magdaleny Drab, miksujący przeszłość z teraźniejszością, żonglujący rozmaitymi tropami literackimi i nieoczekiwanie rezonujący z tym, co się dzieje dziś na wschodniej granicy.

Po czwarte wreszcie  - tekst reżyseruje młoda reżyserka, studentka V roku reżyserii w białostockiej Akademii Teatralnej - Małgorzata Dębska. Dała się już poznać jako autorka scenariusza i reżyserka bardzo ciekawie poprowadzonego i zagranego spektaklu „Będzie znak", który Papahema pokazała w Białymstoku kilka miesięcy temu.

Teraz znów zobaczymy ich wspólny spektakl, który premierę w Warszawie miał niespełna miesiąc temu. I od razu spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów i krytyków.

Teatr. Czy pozwolisz im uciec?

Białostocka premiera odbędzie się w sobotę (11 grudnia) o 19 i w niedzielę (12 grudnia) o godz. 17 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N, campus UwB). Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja wejściówek (jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres: rezerwacje@uwb.edu.pl, wpisując „Madagaskar" w tytule maila i podając w jego treści wybrany termin; rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia).

Już sam opis spektaklu wskazuje na to, że choć sięga do przeszłości, tak naprawdę opowiada po trosze o nas dziś.

O spektaklu jego twórcy piszą tak: - Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar" – plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

Teatr. Spektakl Grupy Papahema i warszawskiego Teatru Żydowskiego - 'Madagaskar'
Teatr. Spektakl Grupy Papahema i warszawskiego Teatru Żydowskiego - 'Madagaskar'  Fot. Marek Zimakiewicz/Materiały prasowe

Papahema. Twórcy spektaklu

Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny

Twórcy: tekst: Magdalena Drab, reżyseria - Gosia Dębska, scenografia - Ludmila Bubánová, muzyka - Ignacy Zalewski, ruch sceniczny - Agnieszka Konopka, multimedia - Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin, reżyseria światła - Maciej Iwańczyk

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021" oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.

Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów.

Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem