Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Powieść nosi tytuł „Gai Ben Hinnom" (z hebrajskiego „Gehenna ognista"). To książka – jak mówi jej autor – o Białorusi i Białorusinach. Jej akcja rozgrywa się wokół dwóch wątków i toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Bohaterem pierwszego wątku jest białoruski poeta Janka Kupała, który stracił życie w czerwcu 1942 roku, spadając ze schodów jednego z moskiewskich hoteli. Dokumenty o jego śmierci są nadal utajnione. Jednak większość badaczy zgadza się, że było to zabójstwo zorganizowane przez sowieckie służby.

Bohaterem drugiego wątku jest młody białoruski poeta Wiktar Marhier – uczestnik życia literackiej bohemy stolicy sowieckiego imperium. Młody poeta marzy o usunięciu I sekretarza KC KPZR Leonida Breżniewa, który jest już na skraju starczego szaleństwa. Takie zamysły prowadzą poetę do głębokiego dramatu.

Białoruski pisarz, opozycjonista: Uładzimir Niaklajeu: Wesprzyjcie nasz monolog! [ROZMOWA]

Ta część powieści wyraźnie nawiązuje do bogatej biografii samego Uładzimira Niaklajeua – jednego z kandydatów na prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku, a potem więźnia politycznego. „Oba wątki i płaszczyzny czasowe przeplatają się ze sobą w sposób metafizyczny" – stwierdzają recenzenci.

Dodają: „Uładzimir Niaklajeu niemal otwarcie wskazuje, że bez potępienia spuścizny stalinowskiego totalitaryzmu, bez ukarania przestępców i bez skruchy – historia może się powtórzyć. I, prawdę mówiąc, powtarza się na naszych oczach na Białorusi, gdzie autorytarna władza znowu walczy z twórcami".

Autor pisał tę powieść w latach 2016-2020 m.in. w Mińsku, Moskwie, Wilnie i Nowym Jorku. Wydawca – Fundacja Kamunikat.org z Białegostoku – chce, aby książka trafiła przede wszystkim do białoruskiego czytelnika. Ze względów politycznych jej prezentacja na Białorusi jest wręcz niemożliwa.

Spotkanie i prezentacja powieści rozpocznie się w środę (1 grudnia) o godzinie 17 w białostockich Spodkach przy ul. św. Rocha 14. (wstęp wolny). Spotkaniu będzie towarzyszył koncert białoruskiego barda – Todara Wajciuszkiewicza.

Wydawcą powieści „Gai Ben Hinnom" w Polsce jest Fundacja Kamunikat.org z Białegostoku, która prowadzi jeden z największych portali z literaturą białoruską – Białoruską Bibliotek Internetową Kamunikat.org.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.