Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieszkania są już przygotowane. Jak mówił dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego Andrzej Ostrowski, jedno ma powierzchnię 48 metrów kwadratowych, drugie powierzchnię 38 metrów. Są to mieszkania nowe.

Zarówno Irena Biernacka, jak i Maria Tiszkowska są już w Białymstoku. Radna Jowita Chudzik (Koalicja Obywatelska) wyjaśniała, że panie pracują w Centrum Pomocy Polakom na Białorusi. Dodawała też, że zapewnienie możliwości zamieszkania w Białymstoku to nasz obowiązek.

W podobnym tonie wypowiadał się radny totalnej opozycji spod znaku PiS Zbigniew Klimaszewski. Podkreślał, że przekazanie mieszkań to piękny gest, akcent wsparcia Polaków.

– Wszyscy są zainteresowani tym, żeby Związek Polaków na Białorusi mógł pracować dalej. Żeby praca, jaką prowadzi na Wschodzie, nie została zaprzepaszczona – dodawała Anna Kietlińska, prezes Wspólnoty Polskiej.

Przyznawała też, że Białystok stał się nieformalnym zapleczem Związku Polaków. Stąd koordynowana jest działalność oddziałów na terenie Białorusi. I ważne jest, by działacze, którzy zmuszeni zostali opuścić Białoruś, mogli funkcjonować w jednym mieście.

Białystok. Kolejna akcja solidarności z więzionymi przez białoruski reżim Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem

Przypomnijmy, że Irena Biernacka to działaczka Związku Polaków na Białorusi od 1990 roku. Od 2011 roku jest prezesem oddziału ZPB w Lidzie. Brała aktywny udział w protestach, które rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku na Białorusi, za co była sądzona trzy razy administracyjnie. Ukarano ją karą grzywny i aresztem. Z kolei Maria Tiszkowska to działaczka Związku Polaków na Białorusi od 1996 roku, związana z Wołkowyskiem. 25 marca 2021 roku zostały aresztowane na podstawie sprawy karnej wspólnie z innymi działaczami Związku Polaków na Białorusi i były przewiezione do aresztu w Mińsku. Po dwumiesięcznych pobytach w więzieniu zostały przewiezione do Polski bez prawa powrotu na Białoruś. Na Białorusi i Irenie Biernackiej, i Marii Tiszkowskiej grozi do 12 lat więzienia lub kolonii karnej.

Radni podjęli decyzję o przyznaniu działaczkom mieszkań jednogłośnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.