Koronawirus. Uszczelnianie granic i zmniejszone limity w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kościołach - to pakiet "alertowych" dodatkowych obostrzeń, które rząd wprowadza od środy, 1 grudnia. Mają w założeniu obowiązywać do 17 grudnia. Według specjalistów są to regulacje niewystarczające.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w poniedziałek (29.11) podczas konferencji prasowej, że nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron jest tzw. game-changerem.

– Mamy do czynienia z nową mutacją, która została oceniona jako ryzykowna, czyli taką, która generuje ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych – powiedział minister Niedzielski. – W związku z tą sytuacją pojawienia się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń.

Omikron. Uszczelnianie granic

Pierwszym z elementów pakietu jest wg ministra uszczelnianie granic. Podążając za rekomendacjami europejskiej agencji ECDC, Polska wydaje zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe – uznanych za kraje szczególnego ryzyka.

Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały kwarantannę wydłużoną do 14 dni i nie będzie możliwości skrócenia jej negatywnym testem.

Z kolei osoby podróżujące do Polski ze wszystkich krajów non-Schengen także będą podlegały 14-dniowej kwarantannie i zwolnienie z niej będzie mogło mieć miejsce dopiero po 8 dniach, po wykonaniu testu PCR.

Limity w gastronomii, kulturze i sporcie

Przygotowany przez rząd pakiet zawiera też ograniczenia krajowe:

– Wszystkie obiekty gastronomiczne, kulturalne, hotelowe, sportowe oraz kultu religijnego – gdzie limit wynosi teraz 75 proc. zapełnienia, zostaje on zmniejszony do 50 proc. obłożenia. Osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitu;

– Zgromadzenia i uroczystości (w tym wesela czy dyskoteki), gdzie limity wynoszą teraz 150 osób, zostaną zmniejszone do 100 osób;

– Wydarzenia sportowe realizowane poza obiektami sportowymi – limit z 500 zmienia się na 250 osób;

– Siłownie, kluby, centra fitness, muzea i lokale hazardowe, gdzie limit wynosi 1 osoba na 10 mkw., zmienia się na 1 osobę na 15 mkw.

Nowe zasady pandemiczne obowiązywać mają od środy (1 grudnia) do 17 grudnia włącznie.

Minister Niedzielski na pytanie dziennikarzy o to, jak egzekwować dowody zaszczepienia od publiczności, radzi organizatorom określać regulamin imprez z wewnętrznymi limitami i jeśli zostaną one przekroczone, to wejście oznaczać ma domyślną zgodę osoby na okazanie paszportu covidowego.

Na razie nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące limitów w transporcie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem