Koronawirus. Dziś (29.11) Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane związane z pandemią, zgodnie z którymi w kraju ostatniej doby potwierdzono 13115 nowych zakażeń i 18 zgonów (pięć osób zmarło z powodu COVID-19, a 13 miało choroby współistniejące).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najwięcej nowych przypadków zachorowań wykryto na Mazowszu – 2749. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że są to dane poweekendowe, zawsze niższe niż te ze środka tygodnia. Resort zdrowia podaje, że wzrost dynamiki zakażeń i zgonów względem ubiegłego tygodnia wynosi około 6 proc.

Kolejne europejskie kraje wprowadzają lockdowny. Zwłaszcza, że obecność nowego – prawdopodobnie bardziej zakaźnego wariantu wirusa o nazwie omikron – potwierdzono już w siedmiu europejskich krajach. W Polsce na tę chwilę nie ma jeszcze ani jednego potwierdzonego przypadku. Brak też decyzji o dodatkowych obostrzeniach.

Niewykluczone, że dziś rząd ogłosi kroki, jakie chce podjąć w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa. Chodzi o obowiązek kwarantanny dla wszystkich podróżnych przybywających z krajów, gdzie omikron już się pojawił. Zwolnieni z niej będą ci, którzy są zaszczepieni oraz po negatywnym wyniku testu. Takie zasady miałyby obowiązywać od środy, 1 grudnia.

W tej chwili w polskich szpitalach zajętych jest 20521 łóżek covidowych. W Podlaskiem odnotowano 193 nowe zachorowania i żadnego zgonu. W regionie 14580 osób przebywa na kwarantannie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma zajętych prawie 300 łóżek, w większości są to pacjenci niezaszczepieni.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem