Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aktualne informacje znajdziesz także w naszej relacji na żywo: Tysiące osób z Bliskiego Wschodu na granicy polsko-białoruskiej

O wizycie, która wcześniej była utrzymywana w tajemnicy, poinformowała kancelaria, a potem w telewizyjnym orędziu sam Duda.

Na Twitterze prezydenckiej kancelarii zmieszczono filmik z wizyty i napisano, że w jej trakcie prezydent powiedział:

- Stoicie na straży bezpieczeństwa, pilnujecie nie tylko naszych interesów w Unii, ale pilnujecie także naszych zobowiązań. Jesteśmy narodem, który ma honor. Bardzo Wam dziękuję, że jesteście tutaj, że pełnicie służbę. Dziś 11 listopada - święto narodowe. Postanowiłem, że przyjedziemy do Was, by się spotkać, by być z Wami choć przez chwilę.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Kilka tysięcy uchodźców zgromadziło się w poniedziałek na granicy polsko-białoruskiej, niedaleko przejścia granicznego w Kuźnicy. Przejście zostało tymczasowo zamknięte, wzdłuż granicy stacjonuje kilkanaście tysięcy żołnierzy, policjantów i strażników.

W tym czasie doszło do kilku incydentów. Kryzysową sytuacją na granicy Polski z Białorusią, ale i Litwą i Łotwą wywołaną przez reżim Łukaszenki zaniepokojeni są najważniejsi europejscy politycy i USA. Szefowa KE Ursula von der Leyen rozmawiała w środę w USA m.in. o sytuacji na tej granicy z prezydentem Joem Bidenem. Omówiła też tę sytuację z przedstawicielami ONZ. „Popieramy pełny dostęp agencji ONZ do migrantów osieroconych na Białorusi" – napisała po tym spotkaniu na Twitterze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.