Ministerstwo Obrony Narodowej ponownie informuje o kolejnych prowokacjach na granicy polsko-białoruskiej. Resort obrony twierdzi, że białoruski żołnierz chciał strzelać z pistoletu sygnałowego, ale broń nie wypaliła. Z kolei Straż Graniczna poinformowała, że komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej został generałem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na Twitterze MON w piątek (5 listopada) pojawił się komunikat: „Kolejne prowokacje na granicy. Wczoraj białoruski żołnierz próbował oddać strzał z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy. Na szczęście broń nie wystrzeliła".

Mieli grozić otwarciem ognia

MON na Twitterze w piątek przekazało też: „100 metrów dalej, pięciu uzbrojonych Białorusinów próbowało zniszczyć ogrodzenie, jednocześnie krzycząc, że zastrzelą polskich żołnierzy. Po wezwaniu na miejsce dodatkowych sił wojska i Straży Granicznej, Białorusini wycofali się".

To już kolejne doniesienia formacji mundurowych (wojska, pograniczników i policji) o prowokacjach, do których ma dochodzić na polsko-białoruskiej granicy ze strony białoruskich służb. W czwartek (4 listopada) MON poinformowało, że poprzedniego dnia doszło tu do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy, którzy pomagają Straży Granicznej na granicy z Białorusią. Wojskowi mieli w pobliżu ogrodzenia zauważyć ok. 250 migrantów. „Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy" – oświadczyło MON.

Zdaniem polskiego resortu obrony działania białoruskich żołnierzy wyglądały jak „próba eskalowania sytuacji, ale również były próbą ukrycia faktu przejścia na teren RP grupy migrantów". MON podkreśliło, że polscy żołnierze nie dali się sprowokować i nie doszło do eskalacji.

Wzajemne wezwania do MSZ

W środę rano (3 listopada) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że w nocy z 1 na 2 listopada polscy żołnierze zauważyli na granicy z Białorusią trzy osoby w mundurach z bronią. Gdy polski patrol próbował się z nimi skontaktować, nieznani ludzie przeładowali broń i wycofali się w kierunku Białorusi. W tej sprawie do polskiego MSZ wezwany został przedstawiciel ambasady Białorusi, a Straż Graniczna wystosowała również formalny protest wobec strony białoruskiej.

W odpowiedzi na wezwanie przedstawiciela ambasady Białorusi w Warszawie polski chargé d’affaires Marcin Wojciechowski został w czwartek wezwany do białoruskiego MSZ. Przekazano mu informację o „zdecydowanym proteście" władz białoruskich względem ostatnich informacji dochodzących z Polski na temat incydentu na granicy, do którego doszło w nocy z 1 na 2 listopada.

„Polskiemu dyplomacie przekazano zdecydowany protest w związku z oświadczeniami przedstawicieli polskich władz na temat „wkroczenia" 2 listopada do Polski z terytorium Białorusi nieustalonych „uzbrojonych osób w mundurach" – poinformował w komunikacie białoruski MSZ. Białoruski resort dyplomacji zarzucił Polsce, że nie mówi prawdy w tej sprawie. Zapewniono jednocześnie, że „Białoruś nigdy nie prowokowała i nie zamierza prowokować incydentów granicznych i w związku z tym kategorycznie odrzuca podobne prowokacje".

Podlaski komendant generałem

Tymczasem Straż Graniczna poinformowała w piątek (5 listopada) na Twitterze: „Wczoraj (tj. 04.11) odnotowaliśmy 345 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 70 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom zapobiegliśmy". Doniesiono też o nadaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę stopni generalskich czterem oficerom tej formacji, w tym komendantowi Podlaskiego Oddziału SG Andrzejowi Jakubaszkowi (dotąd pułkownikowi).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jakieś to takie dęte i mało wiarygodne. Akurat z pistoletu sygnałowego chciał strzelać, czyli jak rozumiem flarą. Nie da się tak trafić, można co najwyżej strzelić ?w kierunku?. I jeszcze mu nie wypalił ten pistolet.
@Dead_Joe
zaobserwowano też przez lornetkę, że osobnik ów miał przy sobie gołe zdjęcia krowy
już oceniałe(a)ś
18
4
@parkomat
Klaczy. I gienierała pis dzielców. Pewnie dumnego i śpiącego spokojnie, bo się wyspowiadał u jakiegoś biszkopta
już oceniałe(a)ś
10
2
@Dead_Joe
Sami kretyni tu komentują? Naprawdę teraz będziecie usprawiedliwiać prowokacje strony Białoruskiej? Jeden lepszy w komentarzach od drugiego.
już oceniałe(a)ś
4
19
@Tom78
Jak bardzo wiarygodne są te wiadomości od SG, wojska, wotu....?!
Jeśli wiem , że taki Morawiecki kłamał i sąd musiał dwa razy prostować te jego kłamstwa, już o innych pisowcach nie wspomnę.
już oceniałe(a)ś
11
2
@Tom78
Gdzie pisowcu widzisz tu jakiejś usprawiedliwienie? Ja po prostu umiarkowanie wierzę w tę historię. Z jakiegoś powodu wygonili stamtąd media?
już oceniałe(a)ś
12
3
@Dead_Joe
Spotkaj się ze mną i powiedz mi w twarz, że jestem pisowcem. Masz tyle odwagi? ja chetnie się stawię. a co do meritum to to ja wierzę, że taka sytuacja miała miejsce, bo dlaczego miałbym wierzyć Łukaszence. I to jest kolejny niebezpieczny incydent, który wierz mi nie jest dziełem przypadku, ale ma swój cel, którego poważnie się obawiam.
już oceniałe(a)ś
2
16
@4.2019
O matko, a jak wiarygodni są politycy lewicy, koalicji czy pisu? Akurat SG i wojsku nie mam powodu nie wierzyć.
już oceniałe(a)ś
2
9
@Tom78
Tak. Będziemy się bić. Na ubitej ziemi. Bo ty mnie nazwałeś kretynem, a ja cię pisowcem. 78 w nicku wskazywałoby, że masz jednak więcej lat niż wychodzi z twojego dziecinnego zachowania.
już oceniałe(a)ś
9
0
@Dead_Joe
Tym się różnimy, że nazwałem Cię kretynem z konkretnego powodu, który podałem.
Ty nazwałeś mnie pisowcym, choć nie byłeś ze mną przy urnie. A co do dziecinnego zachowania, to za obelgi wyssane z palca to można dostać po mordzie od wieków, z czym się absolutnie zgadzam
już oceniałe(a)ś
3
11
@Tom78
Łykasz bezkrytycznie pisowską propagandę - dla mnie jesteś pisowcem.
Prosta sprawa.
już oceniałe(a)ś
13
0
@Tom78
Oni nie myślą.. oni po prostu piszą..
już oceniałe(a)ś
2
4
@Tom78
Lukaszenka jest dokladnie tak samo wiarygodny jak pisowski MON
już oceniałe(a)ś
9
0
@Dead_Joe
ech... nie wiem czy nazywając Cię kretynem nie obraziłem kretynów. Ja kolego widziałem Cię w czarnej koszuli, dla mnie jesteś faszystą!!! To jest Twój tok rozumowania, tak?
już oceniałe(a)ś
1
4
@Tom78
Nie nie jest. Wszystko już wyjaśniłem - jesteś bezkrytyczny wobec pisowskiej propagandy, więc działasz na ich korzyść.
już oceniałe(a)ś
4
0
@Tom78
i ty wierzysz w informacje, których nikt nie może sprawdzić. Dlaczego
już oceniałe(a)ś
0
0
@Tom78
tak , niezależni cha, cha cha
już oceniałe(a)ś
0
0
@Tom78
Siebie do kretynów zaliczasz kretynie.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Tom78
To odwaga do tego jest potrzebna? Jesteś taki wzmożony? Debil.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Tom78
Niczym się debilu nie różnicie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ja im, ku..., wierzę, tym gienierałom nowej fali z rzeczniczką sepleniącą.
Ja im wierzę jak łukaszence.
Mafijne państwo pis dzielców na licencji putina I paskach ku...zji.
@bra-tanki
Mam większe zaufanie do białoruskiego sołdata, niż do wszystkich aktualnych generałów maciarewiczowsko-błaszczakowskiej armii. Kłamią równie mało skutecznie jak P.inokio i jego zgraja wiceministrów:))
już oceniałe(a)ś
3
0
@korab1
PS. Wyobraźcie sobie, ze imię własne Pinokio jest na cenzurowanym:))
już oceniałe(a)ś
1
0
@korab1
Koleżka ma większe zaufanie do obcego żołnierza, niż naszych oficerów, których nawet nie zna. To dopiero przykład totalnie zgniłego społeczeństwa. Przeprowadź się na tą Białoruś jak tam tacy uczciwi i prawdomówni przywódcy.
już oceniałe(a)ś
0
1
Nie ma tam dziennikaezy, wiarygodnycj korespobefntow zatem każdą bzdurę można próbować wmówić obywatelom bo nie ma jak zweryfikować prawdziwości tych sensacji.Może odbiorca tvpiss i radia z Torunia to kupi.
już oceniałe(a)ś
18
3
Kabaret.A pani rzecznik to jaki awans dostala...?Tak tylko pytam, dla kuzynki...
już oceniałe(a)ś
22
7
W imię partykularnych interesów partyjnych doprowadza w końcu do wojny z Białorusią.
już oceniałe(a)ś
22
7
"Z kolei Straż Graniczna poinformowała, że komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej został generałem."

przy nastepnej "promocji" zostanie naczelnikiem obozu koncentracyjnego
@yogi&ranger
Śmieszne, aczkolwiek ponure. Mocny żart, like?a wart.
już oceniałe(a)ś
4
0
ktoś im wierzy?
@Atakapa
NIE!!!!
już oceniałe(a)ś
2
1
@Atakapa
ja wierzę naszym żołnierzom, Ty wierzysz Łukaszence.
już oceniałe(a)ś
2
3
Co za pieprzenie! "próbował oddać strzał". I pewnie "usiłował" trafić Kaczyńskiego.
już oceniałe(a)ś
13
5