Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ubiegły wtorek dane z ministerstwa były dużo bardziej niepokojące: 6265 zakażeń i 93 zgony. Jednak rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przestrzega, że dzisiejszego dnia w ogóle nie powinniśmy uwzględniać w dynamice czwartej fali. Właśnie ze względu na to, że wypada on po długim weekendzie.

W Podlaskiem odnotowano dziś 291 nowych zakażeń i żadnego zgonu. Od początku pandemii w Polsce zachorowało 3 034 668 osób, a zmarło 77 021.

Dziś zajętych jest 7550 łóżek covidowych w szpitalach. Rzecznik Andrusiewicz dodaje, że przygotowanych – dostępnych jest w sumie ponad 12 tys. I że w szczycie czwartej fali pandemii trzeba szykować się na nawet ponad 20 tys. zakażeń dziennie.

Od dziś wszystkie osoby pełnoletnie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 trzecią dawką szczepionki – przypominającą. E-skierowanie dla tych osób wystawione jest automatycznie. Jest tylko jeden warunek: od przyjęcia drugiej dawki powinno upłynąć pół roku.

Rzecznik resortu powiedział także, że w Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt przepisów (który ma trafić na posiedzenie rady ministrów), uprawniający pracodawcę do tego, by mógł domagać się od swojego pracownika okazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.