Koronawirus. Wtorkowe (2.11) dane Ministerstwa Zdrowia są nieco mylące: 4514 osób zachorowało, 9 zmarło. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to wtorek po długim weekendzie, kiedy mniej osób się testowało i szpitale słabiej raportowały. Resort ostrzega, że czwarta fala się rozpędza, a w jej szczycie będzie ponad 20 tys. zakażeń na dobę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ubiegły wtorek dane z ministerstwa były dużo bardziej niepokojące: 6265 zakażeń i 93 zgony. Jednak rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przestrzega, że dzisiejszego dnia w ogóle nie powinniśmy uwzględniać w dynamice czwartej fali. Właśnie ze względu na to, że wypada on po długim weekendzie.

W Podlaskiem odnotowano dziś 291 nowych zakażeń i żadnego zgonu. Od początku pandemii w Polsce zachorowało 3 034 668 osób, a zmarło 77 021.

Dziś zajętych jest 7550 łóżek covidowych w szpitalach. Rzecznik Andrusiewicz dodaje, że przygotowanych – dostępnych jest w sumie ponad 12 tys. I że w szczycie czwartej fali pandemii trzeba szykować się na nawet ponad 20 tys. zakażeń dziennie.

Od dziś wszystkie osoby pełnoletnie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 trzecią dawką szczepionki – przypominającą. E-skierowanie dla tych osób wystawione jest automatycznie. Jest tylko jeden warunek: od przyjęcia drugiej dawki powinno upłynąć pół roku.

Rzecznik resortu powiedział także, że w Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt przepisów (który ma trafić na posiedzenie rady ministrów), uprawniający pracodawcę do tego, by mógł domagać się od swojego pracownika okazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem