Uchodźcy. W portalach społecznościowych skrajni nacjonaliści z Białegostoku zapowiadają tworzenie - jak to określają - "Patroli Narodowych" w okolicach granicy polsko-białoruskiej. Jak twierdzą, patrole mają działać na terenach nieobjętych stanem wyjątkowym. Cel: wyłapywanie osób, które przekraczają granicę nielegalnie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sprawie tworzenia „Patroli Narodowych" wpisy w portalach społecznościowych zamieściła organizacja Niklot Białystok, która prezentuje siebie jako Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury, „współczesną formę ruchu zadrużnego", który „kontynuuje i stara się rozwijać dorobek intelektualny środowiska »Zadrugi«, kierowanego przez Jana Stachniuka »Stoigniewa« (1905-1963)".

Nacjonalistyczne idee

Zadruga to nacjonalistyczne stowarzyszenie powstałe w 2006 r., oskarżane o nawiązywanie do nazizmu (używa wariantu słowiańskiej swastyki). Akcentuje separatyzm rasowy. Jej przedstawicielom zarzucano wygłaszanie szowinistycznych haseł oraz wykorzystywanie swastyki jako symbolu neonazistowskiego i pod kątem propagowania treści faszystowskich oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Zadruga czasem współpracuje z Obozem Narodowo-Radykalnym i innymi organizacjami skrajnie narodowo-katolickimi. Zdaniem liderów Zadrugi nacjonalizm jest odwołaniem się do katolickiego dziedzictwa w historii Polski. Jej członkowie podkreślają, że stowarzyszenie nie propaguje dyskryminacji innych ras, lecz jedynie miłość do własnej rasy.

Uchodźcy. Somalijczycy nad Siemianówką, siedem razy zawracani na Białoruś. Żeby nie było push-backu

Stowarzyszenie Niklot głosi idee nacjonalistyczne, pojmując nacjonalizm jako najwyższą możliwą formę zorganizowania się społeczeństwa. Nawiązuje także do neopogaństwa.

O organizacji Niklot Białystok można przeczytać na facebokowej stronie:

„Naszym celem jest zachowanie i rozwój etnicznej, słowiańskiej tożsamości i kulturowej odrębności Polski. Zamierzamy także pomagać w odbudowie tożsamości innych słowiańskich państw i narodów. Aby to osiągnąć zamierzamy zacieśniać więzi ze wszystkimi państwami i organizacjami słowiańskimi. Zamierzamy także czynnie kreować wzorce kulturowe oparte na rodzimej tradycji. Przeciwstawiamy się negatywnemu wpływowi Unii Europejskiej i globalizacji na nasz kraj i krąg cywilizacyjny. Tradycja w nazwie stowarzyszenia ma symbolizować ciągłość indoeuropejskiego i słowiańskiego dziedzictwa, w oparciu o które pragniemy budować nową cywilizację. Kultura stanowi wytwór określonego etnosu, jego wielowiekowy dorobek, do którego, będąc Polakami, także i my pragniemy coś wnieść. W naszym przekonaniu wszelkie działania noszące znamiona rewolucji politycznej i społecznej muszą być poprzedzone sięgającą w głąb ludzkich dusz rewolucją kulturową. Stąd poczesne miejsce kultury w decydującej bitwie o nasze przetrwanie i rozwój".

Stan wyjątkowy. Rzecznik praw obywatelskich upomina się o media

Patrole w przygranicznych okolicach

W zapowiedzi Niklot Białystok o utworzeniu przygranicznych patroli czytamy: „Nie będziemy dłużej biernie przyglądać się jak kolejna fala imigrantów przez ułomne prawo oraz liberalnych, lewicowych aktywistów zalewa naszą ojczyznę. Nasi przodkowie krwią własną oraz wroga uświęcali naszą ziemię i granicę, dziś my jako Polacy, nacjonaliści czujemy się w obowiązku by ich strzec. Wezwani na pomoc przez społeczeństwo Podlasia wraz z Narodowy Białystok – AN [Autonomiczni Nacjonaliści – red]. formujemy Patrole Narodowe w okolicach przygranicznych nie objętych stanem wyjątkowym".

Niklot Białystok wzywa do włączenia się w akcję inne nacjonalistyczne organizacje. Wymienia: Autonomicznych Nacjonalistów z Suwałk, Narodową Hajnówkę, Na Podlasiu Tylko Jaga, Podlaski Krajobraz Narodowy 1934 oraz „każdego Polaka czującego się w obowiązku".

Dodano: „Chcesz działać w Patrolach Narodowych? Napisz do nas! Pierwszy patrol już niebawem, czekamy na Ciebie!!! Sława Polsce!". Do wpisu dołączono zdjęcie kolumny wojowników gotowych do ataku, z tarczami i włóczniami i podpisem: „Ojczyzna w niebezpieczeństwie! Naszym obowiązkiem jest obrona jej granic!". U góry widnieje: „Stop imigracji".

W piątek (29 października) rano Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział: „Narodowcy, neonaziści i wszelkiej maści szmalcownicy z Białegostoku ogłosili publicznie, że tworzą bojówkę, której członkowie będą tworzyć patrole wyłapujące uchodźców przy granicy. Wielu z tych szmalcowników to te same osoby, które brały udział w nielegalnych zgromadzeniach, podczas których atakowano młodych ludzi wracających z białostockiego Marsz Równości. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w trybie pilnym zawiadomi prokuraturę oraz ABW".

Uchodźcy. Zaginął nastolatek z Afganistanu, proszący Polskę o azyl. Dokąd go wywieziono?

Pomoc oferował już Bąkiewicz

W sierpniu, kiedy na polsko-białoruskiej granicy od kilkunastu dni w pobliżu Usnarza Górnego koczowała grupa migrantów, pojawił się tam Robert Bąkiewicz – prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Oferował pomoc.

– Jesteśmy gotowi jako Straż Narodowa jako wolontariat wspomagać polskie służby – oświadczył.

Określił migrantów nachodźcami. Żądał postawienia muru na granicy, który zabezpieczy nasz kraj przed masową migracją, co potem zapowiedzieli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki, a Sejm 14 października przyjął odpowiednią ustawę – o ochronie granicy państwowej (po głosowaniu senackich poprawek ma ją podpisać prezydent).

W Usnarzu Górnym, dziękując funkcjonariuszom straży granicznej za ich pracę, Bąkiewicz powiedział, że „należy im się pomoc, ponieważ wokół jest pełno lewicowych aktywistów, którzy atakują psychicznie i wywierają naciski, aby wpuścili migrantów do Polski".

Solidarne Podlasie - humanitarna współpraca samorządów. W Michałowie będą radzić, jak pomagać uchodźcom

Bojówki również w Niemczech

Przed kilkoma dniami niemiecka policja przekazała informację o  zatrzymaniu ponad 50 uzbrojonych osób z Niemiec, które przyjechały "patrolować" granicę z Polską przed przedostającymi się do Niemiec uchodźcami.

Byli to bojówkarze powiązani ze środowiskiem skrajnej prawicy. Samozwańczy patrol został zatrzymany w przygranicznym mieście Gubin w Brandenburgii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nasze polskie, narodowe SA.
Ubierzcie sie w brązowe koszule.
@andrzejg52
Bo brązowe spodnie już macie...
już oceniałe(a)ś
21
0
@andrzejg52
Jeszcze muszą znaleźć jakąś stodołę...
już oceniałe(a)ś
11
0
@RR6
I kacze godło niech przylepią sobie do klapy.
już oceniałe(a)ś
6
0
Grupy szmalcownikow czyli. Za okupacji tacy dostawali wodke lub cukier za wydanie Zyda. Dzisiejsi na cos licza, czy tak z porywu serca?
@caesartrayan
pis kase daje przeciez na to gooowno
już oceniałe(a)ś
26
0
@caesartrayan
A nuż będzie okazja dołożyć słabszemu?
już oceniałe(a)ś
20
0
@caesartrayan
nie muszą 'liczyć na coś', Gliński już sypie kasę za samo istnienie tych patriotów
już oceniałe(a)ś
17
0
@caesartrayan
Oby tylko nie gwałcili dzieci jak niektórzy ich duchowi przewodnicy
już oceniałe(a)ś
11
0
@caesartrayan
już dostają od rządu, PISu i kleru
już oceniałe(a)ś
5
0
Tradycja zobowiązuje. W czasie IIWŚ też było wiele takich inicjatyw polskiej ludności. Wtedy celem byli Żydzi a dziś są to imigranci.
@hebius_14
Scieszki zdrowia: radom, elblag
już oceniałe(a)ś
4
0
A złapanych do stodoły... Taka narodowa tradycja.
@jerjar
Jak będzie trzeba to stodoła leśna się znajdzie.
już oceniałe(a)ś
2
9
@jerjar
Bardzo dobry pomysł! Do rozważenia :)
już oceniałe(a)ś
2
11
@Nick__Psik
Musisz być samotnym człowiekiem. Bo nikt by z takim kimś jak ty nie chciał chyba się związać. Z twoich komentarzy przebija samotność ukrywana za maską nienawiści. Smutne to twoje życie wypełnione opluwaniem wszystkiego co jasne i dobre.
już oceniałe(a)ś
19
1
@jerjar
Nie, przyjąć do własnych domów , dać wikt i opierunek a nawet własną córkę na noc.
już oceniałe(a)ś
1
8
@bigraph@interia.pl
Jest takie podejscie w psychologii, ktore mowi, ze ludzie projektuja wlasne motywacje, potrzeby, marzenia na zachowania innych. Zlodziej wszedzie widzi zlodziei, oszust oszustow, a Pan... Niesamowite jest zakladanie, ze wszyscy imigranci (oczwiscie z wyjatkiem Polakow zagranica) marza o gwaltach. Tak sie sklada, ze - w odroznieniu od Pana - zetknelam sie z uchodzcami. Zajmowalam sie grupa mlodych chlopacji, 20-24 lata, ktorzy do Europy dotarli samotnie (w Niemczech bylo sporo takich wolontariuszy, ktorzy mieli pomoc w integracji). Zapewniam Pana, ze glowe zajmowalo im, co z rodzina w Syrii, jak moga szybko wrocic na studia, albo zdobyc formalne potwierdzenie zawodu, jak nauczyc sie jezyka, jak sie w Niemczech szuka mieszkania, czy jak zalatowc ubezpieczenie
jakie mieli polscy uchodzcy w Niemczech w latach osiemdziesiatych. Dodajmy: w Niemczech Polacy dostawali azyl albo Duldung, i nikt nie uzaleznial wpuszczenia ich do RFN od tego czy zechce ich przyjac we wlasnym domu jakis obywatel. Niemcy kierowali sie Konwencja Genewska (ktora obowiazuje tez Polske).
już oceniałe(a)ś
3
0
Reżim pisowski zapewnia doskonałe warunki do rozwoju faszyzmu. Oj, będziemy płakać.
@zgminu
Już powinniśmy płakać.
już oceniałe(a)ś
0
0
"Bij obcych,
bij innych,
bij ..."

Bydło.
@emilfiscal
Tak naprawdę ani "obcych", ani "innych". Powinno być: "bij słabszych", bo wystarczy, że taki "obcy" /"inny" wyjmie kałasza i już gacie "bohaterów" pełne i widać tylko plecy.
już oceniałe(a)ś
4
0
Szmalcownicy!!!
"godni" następcy
@f.h.
Oni to mają w genach, Gdyby pogrzebać w życiorysach ich ojców i dziadków to okazałoby się, że byłej komunistycznymi podpie...czami a w czasie okupacji nie jedną isobę za butelkę samogonu zadenuncjowali.
już oceniałe(a)ś
12
1
gdy bojówki mieszają się z wojskiem i policją - to znak że nadchodzi tyrania.
już oceniałe(a)ś
65
4