Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Michałowo w Podlaskiem jest jedną z gmin przygranicznych dotkniętych kryzysem humanitarnym. Codziennie na jej terenie znajdowani są wycieńczeni uchodźcy i migranci, potrzebujący natychmiastowej pomocy. Samorządowcy, strażacy i zwykli mieszkańcy starają się im ją dostarczyć.

Dziewiąta śmierć na granicy. Ciało mężczyzny straż graniczna znalazła w strefie stanu wyjątkowego

Polska patrzy na Michałowo

Rada Miasta Lublin przegłosowała w czwartek (21 października) uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Michałowa w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze mają trafić na wsparcie działalności punktu pomocy dla migrantów i uchodźców przekraczających granicę z Białorusią.

Jak informuje samorzad.pap.pl, za dofinansowaniem głosowało 18 radnych (głównie z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka), przeciwko było czterech radnych (głównie PiS), czterech wstrzymało się od głosu, troje nie oddało głosu, a dwie radne były nieobecne. Decyzją rady pomoc ma zostać udzielona z budżetu miasta w tym roku.

MIchałowo. Uchodźcy błagali, by nie wywozić ich na granicę polsko-białoruską. Straż graniczna była nieugięta

Pomoc zadeklarowała też prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i kilka innych samorządów z Polski. Zapowiedzi przesłania darów płyną ze Słupska, Krakowa, Wrocławia.

Oczy całej Polski skierowane są na tę podlaską gminę. Przed tygodniem odwiedzili ją przedstawiciele polskiego Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR), w czwartek (21 października) – Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a w piątek (22 października) – UNICEF-u.

Strażacy wiozą pomoc

Michałowo dobrze wie, jak redystrybuować pomoc. Od kilkunastu dni działa tu punkt pomocy dla migrantów i uchodźców, punkty pomocowe utworzone zostały także w Szymkach i w Jałówce.

Strażacy z OSP w Michałowie regularnie dowożą nadwyżki darów – ciepłe ubrania, ogrzewacze termiczne czy koce – do wszystkich miejsc, gdzie mogą się przydać. W tym tygodniu odzież, środki higieniczne i żywność przekazali do szpitala w Hajnówce.

Przypominają także, że osoby, których domy są oświetlone zielonymi żarówkami, a także inni niosący pomoc imigrantom, mogą się zgłaszać do punktu pomocy w remizie OSP lub dzwonić pod nr 85 718 90 98. Tam strażacy udzielą im wsparcia, przekażą odzież, śpiwory i żywność.

Michałowo. Radni miasteczka utworzyli punkt pomocy potrzebującym, głównie uchodźcom. Wsparcie płynie z całej PolskiMichałowo. Radni miasteczka utworzyli punkt pomocy potrzebującym, głównie uchodźcom. Wsparcie płynie z całej Polski Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.