Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Patrol znalazł ciało w godzinach rannych.

– Dzisiaj po godz. 9 funkcjonariusze Straży Granicznej powiadomili nas o odnalezieniu pod Kuścińcami zwłok mężczyzny. Rejon objęty jest strefą stanu wyjątkowego. Obecnie trwają czynności procesowe i identyfikacyjne prowadzone przez policjantów pod nadzorem prokuratora – informuje w piątek (22 października) Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Wieś Kuścińce położona jest w powiecie sokólskim, w gminie Kuźnica. Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej powiedziała nam tylko tyle, że ciało patrol SG odnalazł w kompleksie leśnym. Odpowiedzi na pytania – w jakim wieku, jakiej narodowości był zmarły, nie udzieliła, odsyłając do policji.

- Niestety, nie mam takich informacji - odpowiada Tomasz Krupa.

Uchodźcy na polsko-białoruskiej granicy. Płaczemy z tęsknoty i nad sobą

Uchodźcy. Zwłoki wypatrzone ze śmigłowca, wyłowione z Bugu

Niedaleko, także w powiecie sokólskim nieopodal Kuźnicy – dokładnie na polach wsi Klimówka – 13 października znaleziono ciało 24-letniego Syryjczyka. Wypatrzyła je załoga policyjnego śmigłowca, patrolując rejon objęty stanem wyjątkowym.

Tragiczna wiadomość z ostatnich dni to wyłowienie z Bugu 20 października ciała 19-letniego Syryjczyka. Mężczyzna, który był z nim i przeżył – wypłynął po polskiej stronie – mówi, że do rzeki wepchnęli ich białoruscy pogranicznicy.

Wcześniej doszło do co najmniej sześciu zgonów po obu stronach granicy. 16-latek z Iraku wraz z rodziną miał się przedostać na polską stronę, ale cała grupa została wypchnięta przez pograniczników na Białoruś. Chłopiec źle się czuł, wymiotował krwią, zmarł w nocy 24 września.

Także 24 września polska SG podała na Twitterze informację o zwłokach Irakijczyka odnalezionych pół kilometra od linii granicznej, pod Nowym Dworem. Mężczyzna zmarł prawdopodobnie na zawał serca.

Prokuratura nie udziela informacji, także rodzinie

Jeszcze wcześniej, 19 września, w trzech różnych miejscach w Podlaskiem znaleziono trzy ciała uchodźców. Mężczyźni zmarli z wychłodzenia i wycieńczenia.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci trzech Irakijczyków, nie informuje o jego przebiegu.

W tym tygodniu, 20 października, wydała tylko oszczędny komunikat: „W związku z ujawnieniem na granicy polsko-białoruskiej w pow. sejneńskim, sokólskim i białostockim ciał trzech mężczyzn Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności ich śmierci. Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzn. Na tym etapie biegli jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci wskazali wychłodzenie. Zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych. Zmarli to mężczyźni w wieku od ok. 20 do ok. 40 lat. Ich tożsamość jest aktualnie weryfikowana".

Tymczasem reporter TVN24 Piotr Czaban skontaktował się z rodziną jednego ze zmarłych mężczyzn. Matka i siostra błagają o wydanie im ciała. Prokuratura nie pofatygowała się, by o czynnościach śledczych informować rodzinę.

Uchodźcy. Zaginął nastolatek z Afganistanu, proszący Polskę o azyl. Dokąd go wywieziono?

Natomiast na Białorusi, tuż przy granicy z Polską, znaleziono ciało kobiety. Była przy niej trójka dzieci i dwoje dorosłych. Tamtejsza straż graniczna wydała komunikat, w którym napisała, że „stwierdzono wyraźne ślady wleczenia ciała z Polski do Białorusi". Napisała także, że według imigrantów towarzyszących zmarłej kobiecie polskie służby groziły im bronią i zmusiły ich do przejścia przez granicę na Białoruś.

Strefa śmierci

Odwodnieni, głodni, wychłodzeni, często w głębokiej hipotermii ludzie, których codziennie znajdują aktywiści poza strefą stanu wyjątkowego, mówią o tym, że w lasach jest więcej zwłok.

Stan wyjątkowy został przedłużony do początku grudnia i ani dziennikarze, ani organizacje humanitarne nadal nie mają wstępu do strefy nim objętej. Także ekipa Medyków na Granicy, która niesie pomoc poza strefą, wciąż nie otrzymała zgody na wjazd do niej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.