Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Na składowisko elementów do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (tzw. płotu Błaszczaka) natrafiliśmy przy drodze obok placówki Straży Granicznej w podlaskim Michałowie.

Uchodźcy błagali, by nie wywozić ich na granicę polsko-białoruską. Straż graniczna była nieugięta

Granica polsko-białoruska. Firma z Bobrujska

Niektóre z elementów znajdowały się w wielkiej drewnianej skrzyni oznakowanej po rosyjsku: „Białoruś. OAO FanDOK. Bobrujsk. Ul. Lenina 95". Zapytaliśmy mężczyznę ładującego inne elementy ogrodzenia do ciężarówki, czy coś wie, aby elementu granicznego ogrodzenia były sprowadzane z Białorusi. Odparł tylko:

– Tu jest taki cyrk...

I zamilkł.

Na stronie internetowej firmy, której nazwa widnieje na skrzyni, można przeczytać: „Historia OAO FanDOK rozpoczęła się w 1926 roku, kiedy to powstał Zakład Sklejki i Obróbki Drewna w Bobrujsku.

Od wielu lat firma zajmuje się pełnym przetwórstwem drewna, począwszy od wycinki i przetarcia, poprzez produkcję tarcicy, sklejki klejonej, płyt meblowych, płyt stolarskich, wyrobów stolarskich, a skończywszy na produkcji mebli o wysokich walorach artystycznych. Produkty są eksportowane do ponad 30 krajów na całym świecie. Surowce niezbędne do produkcji wyrobów gotowych są w dużej mierze wytwarzane we własnym zakresie. Głównymi surowcami naturalnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji są drzewa iglaste i liściaste".

Składowisko elementów do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (tzw. 'płotu Błaszczaka') przy drodze obok placówki Straży Granicznej w podlaskim Michałowie.Składowisko elementów do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (tzw. 'płotu Błaszczaka') przy drodze obok placówki Straży Granicznej w podlaskim Michałowie. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

13 gniewnych ludzi wychodzi na wolność. Sąd odrzucił wniosek o areszt aktywistów, którzy zniszczyli część "płotu Błaszczaka"

Trzy warstwy drutu ostrzowego

Do służb prasowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Straży Granicznej wysłaliśmy w środę (29 września) rano pytania:

*jakie elementy służące do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej pochodzą od firmy (firm; jakich) z Białorusi;

*jak dużą cześć tej inwestycji stanowią;

*jaką drogą ta firma (firmy) zostały wyłonione?

Po południu p.o. rzecznika Straży Granicznej ppor. Anna Michalska odpisała nam: „Proszę pytanie skierować do Ministerstw Obrony Narodowej".

W ponad dwie godziny później z Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego MON otrzymaliśmy odpowiedź ograniczającą się do stwierdzenia: „Pragniemy poinformować, że Inspektorat Wsparcia RSZ [Rodzajów Sił Zbrojnych – red.] podpisał umowy na dostawy elementów do wykonania ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej wyłącznie z polskimi podmiotami gospodarczymi".

Budowa ogrodzenia (płotu) o wysokości 2,5 metra na granicy polsko-białoruskiej trwa od końca sierpnia. Ma ono uniemożliwić dostanie się do Polski cudzoziemców przedostających się przez zieloną granicę. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concertina, ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150 km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

Rekordowe dane Straży Granicznej

W środę (29 września) na Twitterze Straż Graniczna zamieściła wpis: „Niestety rekord – wczoraj, tj. 28.09, Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli. To dla nas czas wyjątkowo intensywnych działań i ciężkich służb".

W kolejnym tweecie SG poinformowała: „Od 1 września br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Wczoraj, tj. 28.09, zatrzymano 5 takich osób: obywatela Iraku – status uchodźcy w Niemczech, 2 obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi, obywatela Ukrainy i obywatela Polski".

Składowisko elementów do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (tzw. 'płotu Błaszczaka') przy drodze obok placówki Straży Granicznej w podlaskim MichałowieSkładowisko elementów do budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (tzw. 'płotu Błaszczaka') przy drodze obok placówki Straży Granicznej w podlaskim Michałowie Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.