Jak wynika z ustaleń fundacji Ocalenie - nie żyje kolejny uchodźca, który próbował dostać się do Polski. 16-letni Irakijczyk wcześniej miał poważny problem ze zdrowiem, źle się czuł i wymiotował krwią.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z ustaleniami fundacji Ocalenie, na które powołuje się Onet.pl , 16-latek w piątek (24 września) wieczorem wraz z rodziną miał przedostać się na polską stronę granicy z Białorusią.

Wszyscy (grupa, w której było też czworo dzieci, w tym najmłodsze, zaledwie 18-miesięczne) zostali z powrotem wypchnięci na Białoruś przez funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej. Niestety 16-latek w nocy zmarł. Wcześniej miał wymiotować krwią.

Następnego dnia rodzina zdecydowała się zostawić ciało chłopca i wrócić na terytorium Polski. Fundacja Ocalenie do rodziny wyruszyła m.in. z żywnością i rzeczami zapewniającymi ciepło. Tuż przed dotarciem aktywistów na miejsce pobytu Irakijczyków, okazało się, że osoby te znowu zostały zepchnięte na Białoruś.

Uchodźcy umierają w strefie objętej stanem wyjątkowym. Trzy ofiary śmiertelne znalezione przy granicy z Białorusią

Kolejna śmierć na polsko-białoruskiej granicy

W poniedziałek (27 września) w rozmowie z „Wyborczą" rzecznik prasowa Straży Granicznej Anna Michalska zapewniała w odniesieniu do śmierci 16-letniego Irakijczyka po stronie polskiej: – Nie było żadnego takiego zdarzenia, które miało miejsce po stronie polskiej.

To już szósta śmierć, do jakiej doszło w ostatnim czasie na granicy polsko-białoruskiej. W poprzednią niedzielę (19 września) przy granicy z Białorusią w trzech różnych miejscach w Podlaskiem znaleziono ciała uchodźców. Po stronie polskiej – trzech osób (m.in. Irakijczyka). Zmarli z wychłodzenia i wycieńczenia. Teren, na którym znajdowali się migranci, jest objęty stanem wyjątkowym.

Granica polsko-białoruska. Polskie służby pokazały „ustalenia" na temat „cudzoziemców". Stan wyjątkowy ma nadal trwać

Natomiast na Białorusi, tuż przy granicy z Polską, znaleziono ciało kobiety. Była przy niej trójka dzieci i dwoje dorosłych. Tamtejsza straż graniczna wydała komunikat, w którym napisała, że „stwierdzono wyraźne ślady wleczenia ciała z Polski do Białorusi". Napisała także, że według imigrantów, towarzyszących zmarłej kobiecie, polskie służby groziły im bronią i zmusiły ich do przejścia przez granicę na Białoruś.

Do kolejnego zgonu doszło w piątek (24 września). Polska Straż Graniczna poinformowała na Twitterze o śmierci Irakijczyka pół kilometra od linii granicznej, pod podlaskim Nowym Dworem.

Mężczyzna zmarł prawdopodobnie na zawał serca. Sprawy zgonów wyjaśniają prokuratury.

Stan wyjątkowy. Wiceminister MSWiA o apelu medyków, by wpuścić ich do strefy: „Wjazd niedozwolony"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Komunikat naczelnego dowództwa stanu wyjątkowego: w bitwie pod Usnarzem polska armia bez strat,
po stronie wroga padły trzy kobiety i dwoje dzieci.
@bardzospokojny
Te głupki na wsiach kupują kit, że dzieci i kobiety były zamachowcami, którzy chcą im wysadzić pałac kultury imienia Stalina w Krakowie.
już oceniałe(a)ś
4
0
@Czesio_
A jak! Przecież w TV PiS im pokazali, że to "terroryści", którzy mają terrorystyczne zdjęcia w swoich telefonach. Tępa propaganda dla tępaków wierzących w "zamach" w Smoleńsku.
już oceniałe(a)ś
3
0
@Czesio_
zdjęcia z kozami dla pisowskich kozoj...ców
już oceniałe(a)ś
1
0
Właśnie pisuar przykrywa tą i inne śmierci dehumanizując uchodźców. Obrzydliwe typy to nic nie powiedzieć o tym towarzystwie. Korzystają ze wzorców hitlerowskich już pełną gębą dehumanizujących Żydów czy Romów
@pokemon321
Tak czy tak, sytuacja jest paskudna, tragiczna.
I nikt nie wie co z tym zrobic.
Nie ma tutaj chyba dobrego rozwiazania.
Jest tylko mniej lub bardziej zle.
Tragedia niektorych z tych ludzi-imigrantow i problem Polski..
Raczej napewno za malo dzialan dyplomatycznych.
PiS bezwzglednie chce wykorzystac to wizerunkowo,,, Obrzydliwe.
A ich wyborcy ? Tacy sami. Taka wiekszosc Polakow jest . Niestety.
już oceniałe(a)ś
20
1
@pokemon321
Nie ma słów wystarczająco obelżywych, by opisać te kanalie, które produkowały się dzisiaj na konferencji prasowej...
już oceniałe(a)ś
29
1
@pokemon321
Wczoraj w kościołach dzień uchodźców. Zastanawiam się o co były modlitwy. Myślę że modlili się o szybka śmierć dla uchodźców. A Jezus - uchodźca to dla katolików zwykły "ciapaty arabus do zajebania". Ot naród wybrany, przedmurze chrześcijaństwa ...
już oceniałe(a)ś
22
1
@pokemon321

Co za bezmyślność. Chłopak powinien natychmiast zgłosić się do szpitala, jeszcze na Białorusi, zamiast wybierać się na trekking po bagnach.

Kiedy Grażyna w Tatrach bezmyślnie wybierze się w góry sandałkach albo kroksach to na tym forum wylewa się na nią fala bejtu i heheszek. Ale jak młody chłopak wymiotuje krwią ale mimo to mija szpital w Grodnie i wali prosto w las - to już jest to wina innych?

TomiK
już oceniałe(a)ś
3
18
@fawad
To takie forum. Głupawe i agresywne. Przyzwyczaj się.
już oceniałe(a)ś
1
13
@fawad
Obrzydliwy komentarz. Kosz.
już oceniałe(a)ś
0
0
A na Giewoncie stoi krzyż, w Świebodzinie Jezus (z antenami). Polska katolicka wita kolbą i solą.
@zezula
I pieprzem w aerozolu, nie solą.
już oceniałe(a)ś
3
0
Funkcjonariusze SG, którzy nie udzielili pomocy i skazali go na pewną śmierć oraz ich przełożeni, do ministra włącznie, śpią spokojnie?
@tmeu
Zapewne. PiS jest wieczny zapewne.
już oceniałe(a)ś
11
1
@tmeu
Ależ skad - nie śpią spokojnie, bo knują jak przedstawić ludowi uchodźców. Ale już wymyślili, wiec dzisiaj bedą spać słodko.
już oceniałe(a)ś
13
1
@tmeu
Nie śpią. Boją się o to, jaką mogą ponieść odpowiedzialność po zmianie władzy.
już oceniałe(a)ś
4
2
@tmeu
Wyspowiadali się to tak
już oceniałe(a)ś
5
1
Piss ma krew na rekach, nie po raz pierwszy... Wycieraja sobie geby bogiem, a empatii i milosci blizniego za grosz. Hanba! Z takim zeszmaceniem i brakiem czlowieczenstwa mogliby sobie z hitlerowcami rece podawac, ci tez tylko rozkazy wypelniali...
już oceniałe(a)ś
90
3
Termin ?polskie obozy? nabiera nowego znaczenia.
już oceniałe(a)ś
69
2
chrześcijanie w polskiej S.G.
już oceniałe(a)ś
71
4
Czy za 50 lat będziemy wypierać się tej bezczynności/bezduszności? To nie my to oni - takie znajdziemy sobie wytłumaczenie aby utrzymać wizerunek "świętości"?
@ostryga7
i powstaną muzea ratujących ...
już oceniałe(a)ś
4
0