Mecz charytatywny na rzecz wsparcia represjonowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki ma zostać rozegrany w najbliższą niedzielę (26 września) na bocznym boisku białostockiego Stadionu Miejskiego. Zmierzą się byli piłkarze Jagiellonii i reprezentacji Polski z drużyną złożoną z młodych Białorusinów - uchodźców, w tym studentów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Przewodniczący podlaskiej PO, a zarazem przewodniczący podlaskiego zespołu ds. Białorusi poseł Robert Tyszkiewicz zaapelował w czasie wtorkowej (21 września) konferencji prasowej, aby wesprzeć finansowo represjonowanych i ich rodziny na Białorusi poprzez udział w zbiórce, którą prowadzi fundacja Białoruski Dom w Warszawie, na portalu zrzutka.pl .

Zaznaczał: – W ostatnich tygodniach sprawa białoruska wszystkim kojarzy się raczej z wydarzeniami na granicy [polsko-białoruskiej – red.], ale nie możemy zapominać, że w państwie Białoruś wciąż trwa gigantyczna, brutalna kampania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nie może nad tą falą represji zapaść cisza.

Mecz charytatywny na rzecz wsparcia represjonowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki ma zostać rozegranym w niedzielę (26 września) na bocznym boisku białostockiego Stadionu Miejskiego
Mecz charytatywny na rzecz wsparcia represjonowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki ma zostać rozegranym w niedzielę (26 września) na bocznym boisku białostockiego Stadionu Miejskiego  Fot. Facebook Roberta Tyszkiewicza

Poinformował, że w ramach pomocy represjonowanym przez reżim Łukaszenki w najbliższą niedzielę (26 września) ma być rozegrany na bocznym boisku Stadionu Miejskiego specjalny, charytatywny mecz, w czasie którego jego widzowie – kibice będą zachęcani do tej pomocy, do wpłat drogą internetową. Początek meczu o godz. 12 (wstęp wolny).

W czasie konferencji do udziału w tym ponadpolitycznym wydarzeniu i w zbiórce szczególnie namawiał podlaski eurodeputowany i członek delegacji do spraw stosunków z Białorusią PE Tomasz Frankowski – były napastnik Jagiellonii Białystok i Wisły Kraków, były reprezentant Polski, czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy. Podkreślał: – Jesteśmy przygranicznym terenem i mamy moralny obowiązek wspierać represjonowanych na Białorusi, także poprzez organizowanie eventów sportowych.

W ramach meczu mają zmierzyć się byli piłkarze Jagiellonii i reprezentacji Polski (poza Frankowskim np. Marek Citko czy Jacek Chańko) z drużyną złożoną z młodych Białorusinów (uchodźców, w tym studentów) skompletowaną przez Fundację „Białoruski Dom".

Obecnie liczba więźniów politycznych na Białorusi zbliża się do 700, w tym w więzieniu od pół roku przebywają działacze Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Ostatnio członkowie prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej zostali skazani w Mińsku w utajnionym procesie na wieloletnie wyroki w kolonii karnej. Maryja Kalesnikawa – na 11 lat, a Maksym Znak na 10.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem