W poniedziałek (20 września) Ministerstwo Zdrowia raportuje o 363 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia w kraju, w tym 14 w Podlaskiem. W regionie w 11 powiatach ostatniej doby nie potwierdzono żadnego zakażenia. W pozostałych odnotowano nieliczne przypadki. Najwięcej potwierdzono ich w Białymstoku - 6.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Po dwa zakażenia odnotowano w następujących powiatach: białostockim, siemiatyckim, sokólskim. Po jednym przypadku w powiatach: augustowskim i grajewskim. W pozostałych ostatniej doby oficjalnie nie potwierdzono żadnego zakażenia.

W Podlaskiem na kwarantannie przebywa 1965 osób. Ostatniej doby przeprowadzono 492 testy, z czego 15 próbek okazało się dodatnich. Bilans w kraju zaś to: 79 325 osób na kwarantannie, 22 321 testów przeprowadzonych ostatniej doby, 428 pozytywnych.

Koronawirus. Zakażenia w kraju

W kraju najwięcej zakażeń potwierdzono w województwie mazowieckim – 64.

W pozostałych liczba potwierdzonych zachorowań wygląda następująco: woj. lubelskie – 42, woj. małopolskie – 39, woj. wielkopolskie – 29, woj. łódzkie – 28, woj. śląskie – 27, woj. podkarpackie – 24, woj. zachodniopomorskie – 24, woj. pomorskie – 19, woj. lubuskie – 14, woj. podlaskie – 14, woj. dolnośląskie – 10, woj. świętokrzyskie – 8, woj. warmińsko-mazurskie – 6, woj. opolskie – 4, woj. kujawsko-pomorskie – 2.

– 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami także nie zmarła żadna osoba.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 2 898 299 osób. Zmarło 75 488 osób.

Minister zdrowia o zakażeniach: Tendencja wzrostowa

Mimo pozornie mniejszej niż w poprzednich dniach liczby zakażeń w poniedziałek (20 września) minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył podczas konferencji prasowej, że w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostu zachorowań na COVID-19.

– Będziemy dalej świadkami dynamicznych wzrostów. Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. O ile kilka tygodni temu mogliśmy jeszcze patrzeć na to, że z tygodnia na tydzień to zwiększenie liczby nowych zakażeń jest rzędu ok. 20 proc., to tak naprawdę od tygodnia mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 proc. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50 proc. – podkreślił minister zdrowia.

– Przyjęliśmy granicę – średnio 1 tys. zakażeń dziennie – poniżej której nie będziemy myśleć o lockdownie. To nie jest jeszcze czas na wprowadzanie obostrzeń – powiedział minister. Jak dodał – najgorsza sytuacja w przypadku nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w województwie lubelskim. Pozostałymi regionami z gorszymi wynikami w stosunku do reszty kraju są Podkarpacie i Podlasie.

Wyliczył też, ile wśród nowych zakażeń notuje się osób zaszczepionych.

– Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi zaledwie 0,9 proc. Czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są osoby niezaszczepione – poinformował Niedzielski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem