Uchodźcy. Pojawiła się kolejna wstrząsająca informacja o znalezieniu w niedzielę (19 września) ciała osoby, próbującej przekroczyć granicę polsko-białoruską. O znalezieniu zwłok 39-letniej kobiety z Iraku poinformowała białoruska Straż Graniczna. W komunikacie twierdzi: "Na linii kontrolnej na terytorium Polski w pobliżu miejsca wykrycia istniały wyraźne ślady przeciągania zwłok z Polski na Białoruś". Przy ciele była m.in. trójka dzieci i dwoje dorosłych. Reżimowa agencja białoruska BiełTA przytacza słowa męża kobiety, który twierdzi: "polski żołnierz mocno popchnął żonę. Upadła".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uchodźcy. Kiedy w niedzielę (19 września) jeszcze nieoficjalnie pojawiła informacja o odnalezieniu przez polskich pograniczników pod Gibami (Podlaskie) grupy imigrantów z Iraku (jedna osoba już nie żyła, najprawdopodobniej zmarła z powodu skrajnego wychłodzenia organizmu, dwie pozostałe osoby zabrano do szpitali w Suwałkach i Augustowie), kolejną wstrząsającą wiadomość opublikowali białoruscy pogranicznicy.

Odpychani uchodźcy. Wyrzuceni nocą do ścisłego rezerwatu Puszczy Białowieskiej, na bagna [WIDEO]

Uchodźcy. "Kobieta o niesłowiańskim wyglądzie"

W komunikacie białoruskich pograniczników czytamy: „Dziś, 19 września, we wsi Lesnoje niedaleko granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim [w okolicach Kanału Augustowskiego nieopodal  śluzy Kurzyniec -red.] znaleziono ciało kobiety o niesłowiańskim wyglądzie, nie dające oznak życia. Na linii kontrolnej na terytorium Polski w pobliżu miejsca wykrycia istniały wyraźne ślady przeciągania zwłok z Polski na Białoruś". Opisano: „Przy ciele znajdowała się trójka dzieci w wieku od 7 do 15 lat, a także mężczyzna i starsza kobieta. Powiedzieli, że zostali zmuszeni do przejścia pieszo do granicy, a następnie do przekroczenia granicy polsko-białoruskiej pod groźbą użycia broni".

Białoruscy pogranicznicy: Egipcjanin ograbiony przez polskie służby i straszony bronią palną

Białoruska straż graniczna poinformowała także:

„Na miejsce zdarzenia przybył zespół dochodzeniowy, który przeprowadził niezbędne czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia. W celu zapewnienia przejrzystości dochodzenia i dostępności informacji, w tym dla organizacji międzynarodowych, Państwowy Komitet Graniczny powiadomił i zaprosił na miejsce zdarzenia przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców na Białorusi oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji".

Uchodźcy na granicy. Amnesty International o przemocy i łamaniu prawa przez polskie władze [RAPORT]

Na filmie Państwowego Komitetu ds. Granic, zamieszczonym na Telegramie i pokazującym rodzinę przy ciele zmarłej kobiety widać numery słupków granicznych. Białoruski słupek graniczny oznaczony jest numerem 659. Numer na polskim słupku granicznym jest gorzej widoczny - to numer 658 lub 659. Udało się nam ustalić, że to okolice Kanału Augustowskiego nieopodal śluzy Kurzyniec. 

Białoruska Agencja Telegraficzna (BiełTA) – reżimowa białoruska agencja prasowa - w swojej informacji opublikowanej w niedzielę już po godz. 22, przytacza słowa męża kobiety, obywatela Iraku, Haydara Kamana Abdula Husseina. O tragicznym wydarzeniu opowiedział na antenie STV.

Mężczyzna powiedział, że jego żona ma 39 lat. Uciekli z Iraku z dziećmi w poszukiwaniu miejsca na lepsze życie. Chcieli dotrzeć do Niemiec. Jak mówił mężczyzna - "udało im się dotrzeć do najbliższej polskiej wsi". Cała rodzina była zmęczona, próbowała się ogrzać przy ognisku, wysuszyć ubrania i buty.

Jak informuje BiełTA - mężczyzna "poprosił polskiego mieszkańca o wodę, ale  ten migrantów zgłosił straży granicznej. Polscy pogranicznicy, gdy przybyli, nie pozwolili im włożyć butów i ubrań, zaczęli ich boso pędzić do granicy białoruskiej". Agencja przytacza słowa mężczyzny: „Moja żona źle się czuła. Była bardzo zmęczona, szła bardzo wolno. I jeden polski żołnierz założył rękawiczki. Miał  na nich metal. I mocno ją pchnął. Upadła" - opowiadał mężczyzna.

W swoim komunikacie BiełTA nie wyjaśnia, co się wydarzyło dalej. Informuje tylko, że na miejsce zdarzenia przybyła grupa śledcza i operacyjna, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. "W celu zapewnienia przejrzystości śledztwa i dostępności informacji, w tym dla organizacji międzynarodowych, Państwowy Komitet ds. Granic powiadomił i zaprosił na miejsce zdarzenia przedstawicieli Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców na Białorusi oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji" - czytamy w komunikacie reżimowej agencji białoruskiej.

Przekazujemy te informacje na podstawie relacji propagandy Łukaszenki, ponieważ wprowadzony przez rząd RP stan wyjątkowy na całej długości granicy Polski z Białorusią wyklucza działalność mediów. Przepisy dopuszczają swobodne poruszanie się tam osób i podmiotów świadczących szereg usług i prowadzących działalność gospodarczą – z wyłączeniem dziennikarzy i organizacji społecznych.

Uchodźcy. Morawiecki zwoła służby

Późnym popołudniem polska Straż Graniczna potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje dotyczące ciał znalezionych na polskim terytorium: w sumie w niedzielę nieopodal polsko-białoruskiej granicy (po stronie polskiej) znaleziono zwłoki trzech imigrantów, zmarłych najprawdopodobniej z wychłodzenia.

Tragiczne wydarzenia wcześniej skomentował premier Mateusz Morawiecki:

"W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety. Jestem po rozmowie z komendantem Głównym Straż Graniczna gen. Tomaszem Pragą oraz ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim. Na miejscu pracują służby i prokuratura, która wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia" - napisał na swoim profilu na Facebooku premier Morawiecki.

Podkreślił, że "należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy. Rano wezmę udział w odprawie z przedstawicielami służb. Będziemy Państwa informować na bieżąco" - napisał Morawiecki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Znając Polaków to za 20 lat na lekcjach historii, będą nauczać, że nikt na świecie tak nie ratował uchodźców w 20121 jak Polacy. Z narażeniem życia pod kulami reżimu łukaszenkowskiego z terenu Białorusi porywali sami i pomagali przejść przez granicę uchodźcom, ponosząc często ofiarę własnego życia. Karane będzie, badanie i wyjawianie prawdy. Tacy historycy będą przeklinani od zdrajców i kłamców. Pewnie dzięki blokadzie informacyjnej dowiemy się prawdy o tym czasie dopiero po odsunięciu pisowców od władzy. Choć nie byłbym tego taki pewien. W tym przypadku prawda będzie niewygodna dla wielu formacji politycznych i polityków, więc zmowa milczenia może być potężna. W Białymstoku zaś powstanie Narodowy Pomnik Polaków Ratujących Uchodźców i Sanktuarium żeby uhonorować Kościół, który cały na czele z episkopatem śpieszył na granicę oddać ostatnie odzienie i ostatni grosz z tacy i funduszu kościelnego.
@pokemon321
jaki palant dał minus
już oceniałe(a)ś
54
8
@_VITIA_
Pisuar
już oceniałe(a)ś
46
5
@pokemon321
Hahaha, tak może być? Nie zapomnij o Muzeum Upamiętniającym Bohaterskich Polaków Ratujących Uchodźców Na Granicy Białoruskiej! Pomnik to trochę zbyt skromnie!
już oceniałe(a)ś
60
0
@Jokanda
Na Westerplate, oczywiscie
już oceniałe(a)ś
26
0
@Jokanda
Już teraz nie w Białymstoku, a po obu stronach płotu kolczastego możnaby zbudować pomnik ze schodów przypominających wiadomy pomnik i połączonych solidnym pomostem nad zwojami wiadomo czego.
już oceniałe(a)ś
36
1
@pokemon321
Tak będzie. Jesteśmy wszak narodem wybranym, świętym, cierpiącym za inne, absolutnie niezdolnym do czynów, które teraz mają miejsce na granicy polsko- białoruskiej. Skąd!
już oceniałe(a)ś
31
1
@_VITIA_

Już 24 palantów.
W kaczej partii popłoch.
już oceniałe(a)ś
10
2
@pokemon321
Frasyniuk miał jednak rację.
już oceniałe(a)ś
14
0
@pandzikus
Od kiedy prawdziwy obraz świata rysuje Ci Łukaszenka i jego media? Czyżby nagle stali się najbardziej wiarygodnymi źródłami informacji? Może Ty i nie "kaczy", ale naiwność wylewa się z Ciebie wszystkimi otworami.
Zdecyduj się, bo nie da się żyć w takim rozkroku.
już oceniałe(a)ś
2
14
@_VITIA_
PiSiorski palant, nawet 29-ciu palantów...
już oceniałe(a)ś
5
0
@swistak
to są wyszarpane zwoje nerwowe z pustych teraz łbów PiSiorskich notabli...
już oceniałe(a)ś
5
0
@IndependentWord2021
Żałosny jesteś, PiSiorski bezmyślny palancie... Notuj sobie wszystkie swoje (?) złote myśli, wnukom pokażesz, o ile będą chciały cię jeszcze znać, gdy życie będzie zmuszało ich do tyrania, by pospłacać cały ten burdel stworzony przez twojego guru- śmierdzącego pokurcza z Żoliborza ku uciesze takich jak ty, odmóżdżonych fanów Kur*Wizji i mediów toruńskiego pasożyta...
już oceniałe(a)ś
11
0
@pokemon321
tak. i w Białymstoku stanie pomnik Mateusza Zbawiciela.
już oceniałe(a)ś
8
0
@pokemon321
Skończ pie...ć głupoty!
już oceniałe(a)ś
0
1
@pokemon321
Pojebani jestescie wszyscy? 400 lapek w gore za pisanie takich bredni? Moze to dobrze ze Pis jest ku... u wladzy bo wy nabierzecie sie na kazda brednie nawet te gloszone przez Lukaszenke!
już oceniałe(a)ś
0
4
@pokemon321
i order Sprawiedliwi Ratujący Uchodźców
już oceniałe(a)ś
3
0
@free-didi
A czym różni się Łukaszenka od Kaczyńskiego? Obaj likwidują niezależne media bo zagrażają ich władzy. Gdyby dziennikarze mogli pracować w tym rejonie to byłaby szansa na obiektywne spojrzenie. A tak będzie słowo przeciwko słowu dyktatorków. I zamiatanie brudów pod dywan przez obu.
już oceniałe(a)ś
4
0
I widzicie głupole z PiSu - sami sobie strzeliliście w kolano. Białoruś będzie wykorzystywać fakt braku świadków z naszej strony granicy (stan wyjątkowy) i może opinii światowej przedstawiać co chce. Choć w tym konkretnym przypadku pewnie mówią prawdę.
@shunpike.
Tak, normalnie świat stanie w płomieniach z tego powodu. Smutna rzeczywistość jest taka, że większość świata nawet z tego powodu nie przerwie jedzenia kanapki.

Ani głupole z PIS się tym też nie zmartwią. Zabici na lotnisku przez zamachowca w czasie ewakuacji też nawet nie zainteresowali drugiej strony większości gazet.
już oceniałe(a)ś
9
44
@marokl
Sądzę że Białorusini zadbają żeby było inaczej.
już oceniałe(a)ś
31
0
@shunpike.
Byli świadkowie. Bliscy tej pani, dzieci... hańba dla 2 państw 'europejskich rządzonych przez psychopatów. W tym dla RP.
już oceniałe(a)ś
60
0
@slav_
Powiedz mi, ile czasu poświęciłeś nad tysiącami zmarłych imigrantów na morzu śródziemnych? W tym roku to podobno już 1369 zgineło(statista.com). Ile czasu poświęciłeś na zmarłych w Afryce w wyniku plemiennych i religijnych konfliktów?

Gwarantuje ci, że reszta świata poświęci nie więcej. Nie wiem skąd ta naiwność i wiara, że "świat" się przejmie.

A kto ma to zrobić? Grecja, Włochy czy Hiszpania odpowiadające za te wspomniane tysiące? A może USA znana z ratowania migrantów na granicy z Meksykiem? No to może Australia, znana z gościnności wobec nielegalnych przybyszów? Może Francja zaangażowana w krwawe wojny w Afryce? Wielka Brytania co to woli psy? Niemcy, gdzie partie toną przez już obecnych uchodźców? Zostaje Rosja i Chiny...
już oceniałe(a)ś
11
24
@marokl
Ten ostatni skansen katolickiego ciemnogrodu w Europie , jakim jest PL , mało kogo interesuje ...Poza rosyjskimi służbami
już oceniałe(a)ś
30
2
@marokl
Australia akurat zapewnia wikt. Beznadziejny ale z dachem.
już oceniałe(a)ś
6
0
@marokl
Głos rozsądku. Dokładnie tak. Niech każdy z komentujących, którzy tak ochoczo wierzą białoruskiej straży granicznej i tak ochoczo spuszczają w kiblu swoją własną, spróbuję przekroczyć granice USA.
No i nie się przyzna co aktualnie robi? Czyżby jednak kanapka?
Manipulowania c.d.
już oceniałe(a)ś
0
5
@yasioo82
Ah ta cudowna Australia i inne wymienione kraje, w tym jak się okazuje - Białoruś. Co Ty tu jeszcze robisz? Pakuj plecak i szoruj na Białoruś. Tam jest wolność słowa, w którą nagle uwierzyliście i o jakiej zaczęliście marzyć. Wzór do naśladowania, a już ichnia straż graniczna?... wot moładcy!
już oceniałe(a)ś
0
5
@IndependentWord2021
A ty co, PiSiorski hejtomat? Niczego innego nie umiesz wymyśleć? A może wysiłek intelektualny przy tworzeniu tej ostatniej "złotej myśli" spowodował zagładę ostatnich niezniszczonych komórek w twoim mózgu?
już oceniałe(a)ś
3
0
@shunpike.
Przecież po to cały ten stan wyjątkowy jest: żeby wesprzeć Łukaszenkę, a przy okazji utwierdzić własny elektorat.
już oceniałe(a)ś
1
0
@marokl
Ilu imigrantów zabili karabinierzy we Włoszech? Ilu imigrantów próbowało się tam dostać? Ilu imigrantów zmarło we Włoszech bo nie udzielono im pomocy? Ilu karabinierzy wepchnęli spowrotem do morza? Mają tam stan wyjątkowy i zakaz wstępu dziennikarzom?
już oceniałe(a)ś
0
0
@partyzzz
1369 przecież masz napisane.

Jedyna różnica, że granica morska jest szersza i nie da się przekroczyć w kilka godzin. W jednym i drugim przypadku przez brak reakcji i celowe wypychanie (tam całych łodzi) ginęli ludzie z powodu warunków klimatycznych. A może ci chodzi o ten humanitarny haracz co UE płaci libijskich zbrojnym za zawracanie łodzi do siebie?

Ale tak, blokują dostęp dziennikarzy na morzu czy organizacji pomocowym i najmują ludzi którzy siłą spychają ich z powrotem na Afrykański Brzeg.
już oceniałe(a)ś
0
0
No i co polscy faszyści, dumni jesteście z rządu?
Jak to leciało? Bóg, Honor, Ojczyzna? Piłsudski czy Pilecki się w grobach przewracają.
A wafelek od księdza już przyjęty, grzechy wybaczone?
Co, polscy katolicy - pójdziecie spać spokojnie?
Postawcie się k...... w sytuacji tych dzieci.
Prawicowi zwyrodnialcy!!
@Goro Takemura
Gwarantuje ci, że pójdą spać spokojnie, snem niewinnego. Na tym polega cud religii.
już oceniałe(a)ś
69
7
@Goro Takemura
katole minusują
już oceniałe(a)ś
47
4
@Goro Takemura
Już niedługo święta, TVP przypomni nam w ckliwych programach o świątecznych zwyczajach w polskich domach np. dodatkowym talerzu dla niespodziewanego gościa na wigilijnym stole, a potem wszyscy zaśpiewamy kolędę :" Płacze z zimna, nie dała mu matula sukienki.." Zadowoleni, wszak tradycji stało się zadość, wrócimy do ciepłych domów z Pasterki.
Chory kraj, chorzy ludzie , cytując klasyka -Polska potrzebuje do psychiatry.
już oceniałe(a)ś
55
3
@Goro Takemura
Kolejny, dla którego media Łukaszenki stały się wyrocznią w sprawach praw człowieka.
już oceniałe(a)ś
4
6
@Goro Takemura
Nie bądź gamoniem i nie wierz kacapolowi ze wschodu. U nas w rzadzie są jełopy bo jakby była na miejscu prasa nie byloby dyskusji. A tak to będzie znowu konflikt i podział spoleczenstwa bo wśród tych jełopów jest pewnie paru na garnuszku kacapołów...
już oceniałe(a)ś
0
0
@Goro Takemura
Zbydlony pis nic z Twoich słów nie zrozumie, zaślepiony pisi lud cieszy się że ci mordercy "bohatersko strzegą polskich granic"...
już oceniałe(a)ś
1
0
Co sie musi jeszcze stać, żeby społeczeństwo się obudziło i pogoniło tych faszystów przez ich własny płot za wschodnią granicę.
Nie zdziwi mnie, jak za chwilę dowiemy sie, że te sukinkoty strzelają do opornych uchodźców, a następnie zacierają ślady.
Po to w końcu wprowadzili stan wojenny.
@andrzejg52
Co się musi stać ?
Wybory.
Ale nie tylko te powszechne, ale i ... nasze. Nasze codzienne wybory, by uświadamiać wszystkim wokół, jacy to bandyci nami rządzą.
Może ktoś zrozumie. Jeden z naszego otoczenia. Kropla drąży skałę
już oceniałe(a)ś
51
0
@andrzejg52
Po to w końcu wprowadzili stan wojenny.
jaki stan wojenny?
już oceniałe(a)ś
3
29
@m.oomin
Wyjątkowy.
Ale naprawdę akurat to słowo jest ważne w komentarzu ?
już oceniałe(a)ś
38
0
@andrzejg52
Znając pisowców od dekad, po owocach i osobiście stwierdzam, że do zacierania śladów, ukrywania zwłok, narzędzi i muru milczenia byliby jak najbardziej zdolni. To zasady właściwe systemom autorytarnym atrybuty nierozerwalnie; les attributs indissolublement liés z nimi.
już oceniałe(a)ś
36
0
@staccato
po kolizji Szydlinyj z Seicento , linia przerywana zamieniła się w ciągłą. Tak że te bydlaki do wszystkiego są zdolne.
już oceniałe(a)ś
35
0
@andrzejg52
Nie wiem czy cos sie stanie. W duzym formacie byl ostatnio reportaż z tych przygranicznych miejscowosci. No to mentalność potwornie zacofana tam jest a empatii zero co do uchodzcow. Jedna pani to twierdziła ze jej jablka znikają z drzewa i PiS szczekał w nicy to juz uchodzcow widziała. Wszyscy wspominali ze sie boja i niego koloru skory i ze dzieki Bogu ze ich ta policja pilnuje. Bo normalnie strach w oczach mieli. A tu ludzie w klapkach, albo w spodenkach z Afryki czy Afganistanu, schorowani,zziębnięci ida.
No rece załamałam, nie ma ratunku, PiS bedzie rządził. Garstka głosów ale wygrają chyba. Wiecej jednak mentalności ruskiej u nas.
Aha i najlpesze tam cytaty z kosciola były. ...nie ze najważniejsza jest granica w sercu miedzy dobrem a złem. No zesz?.a pod oknami im ludzie umieraja. To gdzie ta granica jest??
już oceniałe(a)ś
35
1
@andrzejg52
Społeczeństwo dostało wyprawki, 500+, 14 emeryturę
już oceniałe(a)ś
23
0
@double_rainbow
Czytalem i nie mogłem uwierzyć.
A uchodźców pod swoją furtką moja teściowa pisiora od rydzyka już widziała w 2015 roku. Na Górnym Śląsku. Pieniędzy od niej chcieli, ale do dzisiaj nie dowiedzialem się, w jakim jezyku sie z nimi dogadała, jak ona żadnego nie zna.
już oceniałe(a)ś
33
0
@andrzejg52
Widać do niektórych jeszcze nie dotarło, że rządy i politycy nie spadają z księżyca tylko rodzą się jak wszyscy inni w tym jednym narodzie. Komuniści też nie przybyli z kosmosu, mimo obecnych legend jak to Polacy nie walczyli z Komuną. W rzeczywistości walczyła garstka dopóki w sklepach była wódka i kiełbasa. I wcześniej, Targowica i szlachta nie zstąpili z niebios. To zawsze była nieodłączna część narodu.

Obecne rządy przedstawiają pewną, niemałą część społeczeństwa, stąd nie wiem skąd podejrzenie, że się "obudzą". Już się obudzili i wybrali, a to co robi obecny rząd im się podoba.
już oceniałe(a)ś
33
0
@andrzejg52
Ta ciemnota nigdy nie zmądrzeje...Wcześniej wymrze.
już oceniałe(a)ś
13
0
@emilfiscal
Najwyraźniej dla niektórych przymiotnik towarzyszący słowu "stan" ma większe znaczenie niż ludzkie życie.
już oceniałe(a)ś
10
0
@m.oomin
Głupa rżniesz, czy tylko udajesz?
już oceniałe(a)ś
0
0
@IndependentWord2021
Jeszcze z dwa razy powtórz... Tylko tego cię tępy palancie PiSiory nauczyły? Kopiuj i wklej?
już oceniałe(a)ś
3
0
@IndependentWord2021
Nie wklejaj tego główna pod każdym postem pisowski deklu
już oceniałe(a)ś
1
0
Przypominam,w czasie drugiej wojny swiatowej Iran przyjol ok.130.000 polskich uchodzcow.
@elzbietajanicki@yahoo.de
Nie, w czasie II wojny światowej Iran nie przyjął ok. 130 tys. polskich uchodźców. W czasie II wojny światowej Iran był pod okupacją brytyjsko-radziecką, zaś okupanci postanowili przez pewien czas zakwaterować w Iranie (i w sąsiednim Iraku, również będącym pod okupacją) Polaków, którzy zostali zwolnieni z obozów w ZSRR, ale jeszcze nie było pomysłu co z nimi dalej zrobić. Nie było i nigdy nie miało to być osiedlenie stałe, bo wszyscy doskonale wiedzieli, że gdy tylko Polakom na to pozwolić, natychmiast w Iranu wyjadą żeby wywalczyć sobie powrót do Polski - co też po kilkunastu miesiącach się stało.
już oceniałe(a)ś
27
31
@kapitan.kirk

No coś ty? Walczyć o własny kraj i własną wolność? Przecież im się wszystko należało by inni za nich walczyli a później ratowali biedaków!
już oceniałe(a)ś
9
20
@kapitan.kirk
Ale przyjęli, co nie? Wiec po jakie licho tyle słów? Co ma do rzeczy, czy przyjmowali z myślą, ze na stałe lub nie?? I kto mówi w obecnej sytuacji o przyjmowaniu na stałe? Co ma pierdnik do wiatraka? Spróbujcie ludzie nadać więcej sensu swoim wypowiedziom, bo żałosne to jest...
już oceniałe(a)ś
66
4
@halice1
Przyjęli bo tak chcieli Brytyjczycy i Rosjanie. I tak ma to znaczenie w jakim celu.

Tu nawet nie mówimy o ludziach z Afganistanu, żadnych Uchodźcach, tylko o ludziach co chcieli wykorzystać szansę na Afgańczyka i wziąć od innowierców co im się należy.
już oceniałe(a)ś
8
49
@marokl
NIE jełopie
mówimy o LUDZIACH którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej pomocy w obliczu zagrożenia utraty życia.
Rozumiem że ty będąc świadkiem nieszczęśliwego wypadku na drodze lekko zwolnisz, popatrzysz, zrobisz focie na fejsa i pojedziesz dalej. Bo nie daj buk jeszcze by trzeba było komuś pomóc.
Ale pamiętaj. Ty też możesz leżeć w takim rowie.
I ku... ch...u nikt ci nie pomoże
już oceniałe(a)ś
32
2
@darek479
O jakim nieszczęśliwym wypadku tu mówisz? Wpadli do magicznego portalu i pojawili się na Białoruskiej granicy?

Jak ktoś ma w nosie prawo, pędzi autem nie zważając na nic i wpadnie w drzewo, to musi się liczyć z konsekwencjami. Podobnie jak próbujesz oszukiwać i bezprawnie się dostać, by siedzieć na socjalu i w tym celu nawiązujesz współpracę z mafią czy przemytnikami to musisz liczyć się z konsekwencjami swoich czynów.

Oni znaleźli się w tej sytuacji na swoje własne życzenie. Z Iraku samoloty latają, ale myśleli, że są lepsi i im się należy, bo są ponad prawem.
już oceniałe(a)ś
6
31
@kapitan.kirk
To akurat g... prawda panie niedouczony kirku. W Teheranie widziałem cmentarz ludzi, w tym kobiet i dzieci, którzy z Andersem wyszli z ZSRR. Persowie, a nie Anglicy ich gościnnie przyjęli, dzieląc się tym, co mieli, ale wielu z nich zmarło z powodu m.in. epidemii cholery. Do dzisiaj Iran utrzymuje ten cmentarz, ale niestety, Lechistan utracił całą perską sympatię, stając się amerykańskim pieskiem. A przecież w czasie rozbiorów, na dworze szacha perskiego trzymano miejsce dla polskiego posła, bo Persja rozbiorów nie uznała!
Tacy ignoranci jak "kapitan.kirk" fałszują obecnie historię.
Swoją drogą to to, co dzieje się obecnie na granicy, te śmierci, będą kamieniem grobowym PiSu. Taki międzynarodowy skandal!
już oceniałe(a)ś
32
1
@marokl
Ty rasistowska świnio!
już oceniałe(a)ś
18
2
Tak w ogóle, to Polaków z kraju - na przestrzeni ostatnich trzech wieków - wyjechały miliony. Ale teraz musimy bronić "narodu wybranego" przed zabiedzonymi uchodźcami.

No czasem może i musimy, jak są systemowo podrzucani przez białoruskiego kołchoźnika.

Ale czy trzeba w tak haniebny sposób?
już oceniałe(a)ś
22
0
@marokl
no fakt
jak ktoś przypie...ł w drzewo bo jechał za szybko to pomoc mu się nie należy ...
NIE CHCE MI SIĘ Z TOBĄ PISAĆ
brzydzę się takimi istotami jak ty
już oceniałe(a)ś
10
1
@marokl
Ale bydlak z ciebie.
już oceniałe(a)ś
10
1
@darek479
No i jak takiemu dzieci przeżyją, to należy upewnić się że auto się zapali, bo to jego wina.
już oceniałe(a)ś
5
0
@darek479
Mi za to szkoda ludzi takich jak ty. Kiedyś też byłem naiwny i wierzyłem w sprawiedliwość i tym, że ktoś się czymś przejmie na świecie.

Dalej pisz rozrywaj szaty w internecie na forum Wyborczej gdzie wśród takich samych jak ty możecie sobie popisać, i czuć, że was jest cała wataha.

A nie ma nawet 1%, bo dla większości "obrona" kończy się na komentarzu pod artykułem. Później pójdź wypić kawę, a losu ludzi na Białoruskiej granicy nie zmienisz, za to zaśniesz spokojniej, że w internecie walczyłeś.
już oceniałe(a)ś
1
11
@marokl
Walka w internecie jest faktycznie mało sensowna. Ale kawę można z przyjemnością wypić po zatwierdzeniu przelewu na NGOsa pomagającego uchodźcom jak Fundacja Ocalenie. A ty się bujaj ze swoim niby-dojrzałym cynizmem i całkowicie przejrzałą żółcią sam. Realpolitik wygląda na szczęście trochę inaczej niż to sobie wyobrażasz, i naprawdę nie wymaga głodzenia biednych ludzi w lesie.
już oceniałe(a)ś
9
2
@nick_do_trollowania
Oczywiście w kwocie która nie przekracza wydatków na kawę.

Do dziś nie usłyszałem realnej pozycji jak rozwiązać problem na granicy. To nie kwestia tu i teraz, a wszystkich nie da się przyjąć i ugościć.

1. Ratując migrantów na morzu spowodowano, że jeszcze więcej tonęło, bo dano im złudną nadzieję (rekordowo ponad 20tys).
2. Organizacje pomagając migrantom którym nie mogli uzyskać azylu, szkoląc z prawnych kruczków by mogli zostać, spowodowały, że państwa zaczęły unikać przyjmowania wniosków, a wiele z tych "uratowanych" trafiło do obozów "tymczasowych" na całe życie.
3. Wielka akcja i witanie uchodźców z kwiatami i ignorowanie mniej gościnnej części społeczeństwa spowodowało wzrost napięć społecznych, odrzucenie "uchodźców" na skraj społeczeństwa i dojście do władzy bardziej nacjonalnej i niechętnej imigrantom grupy. To nie tylko Polska skręciła w inną stronę. Nawet w Niemczech Merkel przegrała tą walkę.

Obecnie to miłosierdzie niosących pomoc po paru latach spowodowało, że uchodźca spotyka się nie z miską zupy, ale z butem strażnika albo dronem spokojnie patrzącym jak umiera. Oczywiście wszyscy chcieli pomóc.
już oceniałe(a)ś
2
5
@marokl
Nie da się uratować wszystkich, ale trzeba tyłu ile się da. I serio, to nie ludzie ratujący wygłodzonych uchodźców na morzu są winni tego, że umarło ich tam tyle tysięcy.

Są całe biblioteki książek i opracowań o tym jak przyjmować i integrować migrantów. Jaka edukacja, jaka praca daje im szanse na godne życie w nowym miejscu i minimalizuje konflikty z przyjmującymi ich u siebie w kraju. Co zrobić żeby społeczeństwo miało z nich pożytek. Twierdząc, że tego nie ma albo wykazujesz się ignorancją, albo przenosisz na mnie ciężar dostarczenia masy informacji, na które machniesz ręką i napiszesz: to nieprawda, to nie działa. Więc nie będę w to wchodzić.

Napiszę za to prostą rzecz: PiS nie powstrzyma nadchodzących migracji ani drutem kolczastym, ani nawet karabinem. Można na obecnych migrantach ćwiczyć i usprawniać urzędowe procedury, budować wiedzę o rozwiązywaniu problemów, które sam wskazujesz. Można też antagonizować i prowadzić do eskalacji. Chcesz strzelać do ludzi na granicy? Strzelaj. Koszty są twoje, bo moje przelewy idą na co innego.
już oceniałe(a)ś
8
0
@marokl
"Mi"? Glupek jestes, pozbawiony ludzkich odruchow.
już oceniałe(a)ś
4
0
@marokl
moze dokladniej? Ktore panstwo nie przyjmowalo wnioskow ? Merkel zadnej walki nie przegrala, nie przelewaj tutaj swoich zyczen i domyslow. I moze nie publikuj juz dowodow twojego zezwierzecenia.
już oceniałe(a)ś
6
0
@paella18
Na przykład Grecja. Skoro nie przegrała to dlaczego teraz UE udaje, że nic nie widzi, a Frontex działa jak działa?

Ja wiem, że macie całe stosy książek i opracowań. Wiecie ile było książek i wypracowań wychwalających i naprawiających komunizm? Papier wszystko przyjmie, a w historiach na papierze wydarzenia toczą się zgodnie z ideami autora. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa.

Co byś w książce nie zapisał, to ludzie nie zaczną się bezgranicznie miłować, a większość będzie przekładać dobro własne i swoich rodzin, a następnie znajomych nad dobro innych osób.
już oceniałe(a)ś
0
2
@marokl
Ani się komunizm nie wziął z powietrza, ani te migracje. W obu przypadkachchodzi o ruchy milionów ludzi, którzy nie mogli dalej żyć w takich warunkach w jakich żyli. Książki i teoria owszem, w obu przypadkach dawały jakieś rozwiązania. Ty dajesz tylko strach. Ale na szczęście nie tylko Ty będziesz decydować co się będzie dalej działo.
już oceniałe(a)ś
4
0
@kapitan.kirk
Tak, Iran był pod okupacją, czy jak to nazwać, brytyjsko-radziecką, tak, przyjęcie polskich uchodźców było wynikiem porozumień międzynarodowych, ale żaden okupant nie byłby w stanie nakazać Irańczykom, żeby uchodźców przyjęli gościnnie i życzliwie, a na to są świadectwa Polaków i Polek, którzy przewinęli się przez Iran.
już oceniałe(a)ś
5
0
@marokl
Ochrona granicy to sprawa rządu, pomoc potrzebującym to sprawa społeczeństwa!
już oceniałe(a)ś
2
0
Zadam pytanie:
Czyja to krew: Błaszczaka, Kamińskiego, Morawieckiego czy Kaczyńskiego ?
A może ta krew to wina ich wszystkich?

W normalnym kraju rzekłbym - historia oceni. Ale Polska normalnym krajem nie jest i mam nadzieję, że nie tylko historia oceni (surowo!), ale i prawo karne.

Wkrótce.

I równie surowo...
@emilfiscal
Te wymienione przez Ciebie , tu pewne nieparlamentarne słowo, odpowiadają tylko przed Bogiem i historią.
Ale mylą się, i w myśl wiersza, czwórką pójdą do piekła.
już oceniałe(a)ś
19
0
@andrzejg52
Wystarczy mi polityczne piekło. Niebyt.
już oceniałe(a)ś
23
0
@emilfiscal
To dość dramatyczne, ale pierwsi odpowiedzą pogranicznicy, i to z bardzo poważnych artykułów, jeśli naprawdę po wyłapaniu wyrzucali tych ludzi do lasu, czy na bagna?

Myślę, że tę linię odpowiedzialności należałoby nagłośnić.
już oceniałe(a)ś
19
0
@milleniusz
I słusznie odpowiedzą. Oczywiście, odpowiedzieć powinni też wydający rozkazy, ale nie można zwalniać nikogo z odpowiedzialności za własne czyny. Rozkazy nie są usprawiedliwieniem dla podłości.
już oceniałe(a)ś
10
0
@IndependentWord2021
A jak masz zweryfikować informacje skoro wszelkie media ( za wyjątkiem TVP) nie mogą tam przebywać - pretensje do pisdzielcow kieruj - to dzięki nim Łukaszenka robi co chce!
już oceniałe(a)ś
3
0
Wolska już trenuje Merry Christmasa i nie ma czasu na pierdoły.
Karpie się tuczą, sianko suszy.
Pastuszkowie czyszczą stajenkę!
@krynolinka
Jedno nakrycie dla wędrowca...
już oceniałe(a)ś
45
0
@emilfiscal
Pisoffskiego koloru skóry, wyznania i orientacji seksualnej!
Bez pierwotniaków w układzie pokarmowym..
już oceniałe(a)ś
38
0
@krynolinka
A prezydent bawi się na Dożynkach .
już oceniałe(a)ś
30
0
@frey007
Że kto???
już oceniałe(a)ś
22
0
@zwinka1
Jak to kto? Przecie prezydęty, z pewnym naciskiem na ę!
już oceniałe(a)ś
17
0
@IndependentWord2021
Weź się ebnij w ten pusty łeb... Pies, jak nie ma co robić, to jajka liże...
już oceniałe(a)ś
3
0
@IndependentWord2021
Nikt nie może zweryfikować tych informacji bo Pisiory zablokowały dostęp mediów do granicy.Sprawa jest taka: propaganda Łukaszenki kontra propaganda PIS.Kto zwycięzy.Pewne jest tylko to ,że ludzie na naszej granicy umierają.
już oceniałe(a)ś
6
0
No to Łukaszenka będzie teraz w oczach swiata dowolnie obs....ać nam opinię, robic z nas morderców! I nikt mu nie udowodni żadnych kłamstw,! nie ma dostępu, nie ma wolnej prasy, nie ma sprawozdawców, nie ma świadków!
@ae25
A jakby była to Łukaszenka normalnie by się przestraszył! Jakby śmiał kłamać gdy wolna prasa głosi inaczej!
już oceniałe(a)ś
1
29
@marokl
Trudno takiemu jak ty tłumaczyć, ale spróbuję. Nie chodzi o to, że Łukaszenka by się przestraszył, ale o to, że dziennikarze i niezależni obserwatorzy mogliby patrzeć, co tam się dzieje. A teraz Łukaszenka może sobie gadać co chce i nikt mu nie udowodni, że mówi nieprawdę. Rozumiesz?
już oceniałe(a)ś
37
0
@Halabarda
Rozumiem i co z tego? Naprawdę wierzysz, że świat się wzruszy z powodu 3 zmarłych? Mimo, że świata nie poruszyły tysiące tonących na morzy śródziemnym? Albo tysiące ginący na pustyni próbując przedostać się z Meksyku do USA?

To wszystko było opisane i publicznie podane. Jakie to było światowe oburzenie na Greków za to co robili na granicy z Turcją. Cały świat wtedy wstawił się za migrantami. A, nie... Niestety, tak nie było. UE się tak oburzyła, że wysłała Frontex do pomocy Grekom w odganianiu imigrantów.
już oceniałe(a)ś
6
13
@marokl
Trzech? Ty idioto!
już oceniałe(a)ś
9
1
@marokl
Ty się nie oglądaj na świat, tylko popatrz na siebie.
już oceniałe(a)ś
9
1
@logoutxyz
Ale to nie ja, ale wy drodzy internetowi obrońcy cały czas wołacie do świata. I te górnolotne teksty "oczy świata" czy "cały świat usłyszy" itp.

A ten świat do którego się odwołujecie nigdy nie istniał.

Ale trzymacie się tej wiary zaparcie. I @manka wybacz, ale nie ma to znaczenia czy będzie to 3 czy 4 czy 40. I nie jest to moja opinia tylko świata.
już oceniałe(a)ś
4
5
@marokl
odchodzisz od tematu, ja nie piszę o strachu Łukaszenki, bo on i tak będzie kłamał. Ja piszę o naszym - Polaków wizerunku, który będzie tworzył Łukaszenka, a my nie będziemy mieli narzędzi, czyli dowodów, zeby udowodnic mu kłamstwa
już oceniałe(a)ś
3
0