Przedstawiciele pozarz康闚ek mniejszo軼i bia這ruskiej w Polsce oraz diaspory bia這ruskiej Bia貫gostoku protestuj przeciwko represjom wymierzonym przez re磨m Aleksandra ㄆkaszenki w niezale積e organizacje zajmuj帷e si rozwojem kultury i j瞛yka bia這ruskiego, spo貫cze雟twa obywatelskiego, wolno軼i s這wa i ochrony praw cz這wieka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod oświadczeniem przesłanym „Wyborczej" podpisali się Oleg Łatyszonek – Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Jarosław Iwaniuk – Fundacja Kamunikat.org, Eugeniusz Wappa – Związek Białoruski w RP, Maryna Leszczewska – Fundacja Białoruś 2020, Paweł Stankiewicz – Fundacja Tutaka, Urszula Iwaniuk – Stowarzyszenie AB-BA, Tomasz Sulima – Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich, Marcin Rębacz – Centrum Edukacji Białoruskiej Polska-Białoruś.

Oto treść oświadczenia:

„Na Białorusi od kilku tygodni trwa bezprecedensowy atak na wszystko, co białoruskie. Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych rewizjach, aresztach czy wyrokach w sfingowanych procesach sądowych. Wiele redakcji niezależnych mediów i organizacji pozarządowych zostało już zlikwidowanych. Inne stoją przed taką perspektywą.

My, niżej podpisani wyrażamy zdecydowany protest przeciwko represjom i likwidacji tak zasłużonych organizacji, jak Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, PEN Centr, Towarzystwo Języka Białoruskiego, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Związek Pisarzy Białoruskich. Wszystkie niezależne organizacje pozarządowe, które w swoich celach mają rozwój kultury, języka białoruskiego, społeczeństwa obywatelskiego, wolności słowa i ochrony praw człowieka mają prawo do istnienia i działalności.

21. "Trialog" w Krynkach. Po tym, jak obudził się białoruski duch narodowy

Trudno przecenić zasługi wyżej wymienionych organizacji, niemniej jednak nas, Białorusinów w Polsce, bezpośrednio dotknie przede wszystkim likwidacja Zjednoczenia Białorusinów Świata „Baćkauszczyna". Stowarzyszenie to od lat działa na rzecz Białorusinów poza granicami Białorusi, organizuje Zjazdy Białorusinów Świata, w których zawsze brała czynny udział liczna delegacja z Polski.

Z inicjatywy ZBŚ „Baćkauszczyna" przyjęto w Republice Białoruś ustawę „O Białorusinach za granicą". Kierownictwo Stowarzyszenia zawsze żywo interesowało się sprawami polskich Białorusinów i w miarę możliwości nas wspierało. W tej trudnej chwili pragniemy wyrazić naszą wdzięczność, solidarność i wiarę, że ZBŚ „Baćkauszczyna" się odrodzi i dalej będzie pracować na rzecz Białorusinów na całym świecie".

W skład powstałej w 1990 roku ZBŚ „Baćkauszczyna" (wchodzi 135 stowarzyszeń z 28 państw świata. Organizacja czuwa nad rozwojem i popularyzacją kultury białoruskiej, wydaje książki o historii i kulturze Białorusi, organizuje liczne konferencje i zjazdy, m.in. światowe zjazdy Białorusinów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem