Bliskość i czułość, samotność i pustka. Pośród tych pojęć wędrują artyści Grupy Coincidentia, tworząc swój najnowszy spektakl "Ściana z widokiem". W niedzielę (29 sierpnia) pokażą go premierowo w Białymstoku w Akademii Teatralnej. Dwukrotnie - o godz. 11 i 18. Można już rezerwować bezpłatne wejściówki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spektakl miał swoją premierę online w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Kilkanaście dni temu artyści prapremierowo pokazali go na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Lesie - LasFest, który organizują w swojej teatralnej enklawie stworzonej pod Zabłudowem - Solnikach 44. A teraz przedstawienie zobaczyć można w Białymstoku.

Najnowsza produkcja Grupy Coincidentia zagości na deskach Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego - Akademii Teatralnej w Białymstoku. W niedzielę (29 sierpnia)  zaplanowano dwa pokazy przedstawienia - o godz. 11 i 18. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem kontakt@grupacoincidentia.pl

Projekt, warsztaty, spektakl

Przedstawienie w reż. Konrada Dworakowskiego (z którym Grupa Coincidentia kilka lat temu stworzyła też fantastycznego „Don Kichota") jest sceniczną realizacją najnowszej sztuki Roberta Jarosza. Ta powstała natomiast w ramach projektu, którego częścią były warsztaty z dziećmi i młodzieżą. I to właśnie materiały plastyczne i literackie pozyskane w ramach zajęć zostały wykorzystane w pracy nad scenariuszem, jak również stały się inspiracją w próbach do spektaklu.

„Ściana z widokiem" opowiada konkretną historię - o samotności i roli sztuki w poszukiwaniu bliskości z ludźmi. Ale poniekąd może być też opowieścią o emocjach nas wszystkich, jakich doświadczyliśmy szczególnie w czasach pandemii. Podczas niej na głowie stanęło wszystko, a samotność, poczucie pustki i niepewności wielu zaczęło doskwierać jeszcze bardziej.     

W spektaklu występują: Dagmara Sowa (Orso), Paweł Chomczyk (Kuba), Krystian Chomczyk (Dziecko).

Najnowszy spektakl Grupy Coincidentia 'Ściana z widokiem'
Najnowszy spektakl Grupy Coincidentia 'Ściana z widokiem'  Fot. Michał Strokowski/Grupa Coincidentia/Materiały prasowe

Antidotum na pustkę

Twórcy o spektaklu mówią tak:

- Bliskość, czułość, obecność. Pojęcia tak ważne dla każdego z nas, niezbędne do budowania relacji i  bezpiecznej wizji świata, w jednym krótkim momencie znalazły się w opresji. Ledwie zdołaliśmy je wypowiedzieć, polubić, a już tracimy je z oczu w wyniku zamknięcia i narastającej samotności. A może pustka, którą odczuwamy, zawsze gdzieś w nas była, tylko teraz widzimy ją wyraźniej? W tej pustce szukamy nowych pojęć, inne redefiniujemy. W spektaklu „Ściana z widokiem" próbujemy to zrobić za pomocą metafory, w przekonaniu, że tylko ona pozwoli nam lepiej świat zrozumieć. Posługując się materiałami z warsztatów twórczych z dziećmi i młodzieżą tworzymy model, który w poetycki sposób przymierzamy do rzeczywistości postrzeganych w skali mikro i makro - opowiadają o spektaklu Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk.

- Świat Kuby, głównego bohatera spektaklu, jest kosmosem, który można zamknąć w małym akwarium, a zarazem nie mieści się w wyobrażalnych granicach. Samotność jest jednocześnie samotnością jednego dziecka i samotnością nas wszystkich. Wraz z bohaterem szukamy antidotum na tę pustkę. W wyobrażonym przez nas świecie może być nim spotkanie. Płynącą z niego przyjemność i radość wyrażamy poprzez sztukę. Sztuka jest dla nas drzwiami, które próbujemy stworzyć na naszej symbolicznej ścianie. Bruno Schulz pisał w „Samotności": „Nie ma pokoju tak zamurowanego, żeby się na takie drzwi zaufane nie otwierał". Z udziałem widzów spektaklu spróbujemy takie drzwi „zainsynuować", zadając pytanie nie tyle o to, co za nimi jest, ale jak do nich dojść - opowiadają twórcy.

Fot. Michal Strokowski

Spektakl Grupy Coincidentia - laureata Konkursu na Projekt Wydarzenia Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży - został zrealizowany przy współpracy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka. Spotkanie jako sztuka. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Miasta Białystok.

Ściana z widokiem

autor: Robert Jarosz

reżyseria: Konrad Dworakowski

muzyka: Robert Jurco

scenografia: Konrad Dworakowski

 multimedia: Sebastian Łukaszuk, Konrad Dworakowski

współpraca scenograficzna: Małgorzata Tarasewicz-Wosik

konsultacje psychologiczne: Mariola Wojtkiewicz

warsztaty wizualne: Martyna Dworakowska

występują: 

Dagmara Sowa - Orso

Paweł Chomczyk – Kuba

Krystian Chomczyk – Dziecko

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem